herb_klembowa.gif

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
           w Dobczynie

                                                     

MENU
O szkole
Dla nauczycieli
Plan lekcji
Informacje
Dokumenty
Projekty unijne
Przydatne
BIP
Nasza gmina
Ważne adresy

Szkoła Równych Szans

Patriotyzm - piękna nasza Polska cała

Czerwiec 2007

Prowadzący : Elzbieta Pielach

 

W ramach realizacji tego zadania zorganizowalismy pozalekcyjne koło krajoznawcze oraz podjęlismy działania rozbudzające w uczniach miłość i szacunek do wlasnego kraju.

 

Wycieczka do Liwu i Budzieszyna

Dnia 28 maja 2007r. odbyła się zaplanowana wycieczka do Liwu i Budzieszyna. W wycieczce wzięło udział trzydziestu uczniów Szkoły Podstawowej w Dobczynie.Cele wycieczki zostały zrealizowane. Zwiedziliśmy Muzeum-Zbrojownię w Zamku w Liwie. Wzięliśmy udział w festynie archeologicznym pt. "Potop szwedzki" na Zamku. Uczniowie zapoznali się z dawnymi rzemiosłami,  współuczestniczyli w różnych zajęciach np. mogli własnoręcznie wytwarzać papier. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od organizatorów festynu "Pakiet edukacyjny dla szkół podstawowych i gimnazjalnych - "Potop szwedzki" oraz czasopismo "Viktor". Niektórzy uczniowie kupili na pamiątkę atrapy dawnej broni (tarcze, miecze, topory, kusze, dzidy, kiścień), która posłużyła do zorganizowania szkolnej wystawy oraz mini konkursu. Zadaniem uczniów było odgadnięcie nazwy jednej z broni - kiścienia. Zagadkę odgadł uczeń klasy IV , a w nagrodę otrzymał pakiet edukacyjny i czasopismo podarowane na festynie.

 

 

 

981.jpg 

Następnym etapem wycieczki był Budzieszyn czyli ocembrowane źródełko z tzw. cudowną wodą w miejscu zwycięskiej bitwy z Jadźwingami. Tam uczniowie mogli obejrzeć kaplicę z 1874r., polną drogę prowadzącą do źródełka ozdobioną licznymi kolorowymi rzeźbami, zaczerpnąć cudownej wody, która podobno ma moc uzdrawiania chorych oczu, odpocząć przed kolejnym etapem podróży.

 

982.jpg

 

 W drodze powrotnej poza programowo zajechaliśmy do Węgrowa do fary, żeby zobaczyć lustro Twardowskiego, z którym wiążą się liczne legendy. Szczęśliwie trafiliśmy na kościelnego, który opowiedział nam niesamowite historie związane z tym lustrem. Potem wróciliśmy do Dobczyna.

 

Po wycieczce odbyły się dwa jednogodzinne spotkania uczestników wycieczki. Na pierwszym uczniowie uzupełniali pakiet edukacyjny "Potop szwedzki" i założyli zeszyt krajoznawczy, na drugim  wykonywali prace plastyczne tematycznie związane z wycieczką. Ogłoszony został konkurs plastyczny.

 

Zobacz pozostale zdjecia z wycieczki do Liwu i Budzieszyna ...

 

 
Wycieczka do Kozłówki i Lublina

                                                       

Dnia 9 czerwca 2007r.odbyła się zaplanowana wycieczka do Kozłówki i Lublina. Na początek zwiedziliśmy posiadłość, czyli Zespół Pałacowo-Parkowy Zamojskich w Kozłówce. Tam spacerowaliśmy po parku i barokowym ogrodzie, obejrzeliśmy wnętrza pałacu z bogatą kolekcją zabytkowych mebli, obrazów, rzeźb i wysłuchaliśmy opowieści o historii obiektu i rodów związanych z tą siedzibą, następnie zwiedziliśmy kaplicę i powozownię. Kolejnym etapem wycieczki był Lublin. Zwiedzanie Lublina rozpoczęliśmy od Zamku, w którym w czasach carskich i drugiej wojny światowej było więzienie. Z Zamku, Bramą Grodzką poszliśmy na Starówkę, gdzie zobaczyliśmy odbudowane fundamenty starego nieistniejącego już kościoła i kościół Dominikanów, w którym wysłuchaliśmy historii Lublina. Z kościoła udaliśmy się do 300-metrowych podziemi biegnących pod Starówką, gdzie odbyliśmy "tysiącletnią podróż" po Lublinie. Tam poznaliśmy wiele makiet przedstawiających dzieje Lublina i obejrzeliśmy przedstawienie ukazujące tragiczny los drewnianej żydowskiej dzielnicy, która spłonęła podczas burzy.

 

979.jpg 

 Po tym przewodniczka zaprowadziła nas do kamienia nieszczęścia.

 

 

980.jpg

 

Następnie udaliśmy się do Katedry Lubelskiej w celu obejrzenia unikalnej Sali Akustycznej. Niestety nie mogliśmy zwiedzić tej sali z powodu uroczystości kościelnych. Musieliśmy zadowolić się obejrzeniem zabytkowego odnowionego wnętrza Katedry. Kolejnym etapem wycieczki była Wieża Trynitarska. Niektórzy uczestnicy wycieczki zrezygnowali z wchodzenia na wieżę z powodu zmęczenia upałem. Z wieży był wspaniały widok na panoramę miasta. Niestety z powodu braku czasu na Skansen Wsi Lubelskiej wycieczkę zakończyliśmy spacerem na Plac Litewski, gdzie obejrzeliśmy trzy pomniki upamiętniające: Unię Polsko-Litewską, Katyń i Józefa Piłsudskiego. 

 

W następnym tygodniu po wycieczce odbyło się w szkole jednogodzinne spotkanie w celu uzupelnienia zeszytu krajoznawczego i wykonania prac plastycznych na temat odbytej wycieczki.

 

 

Zobacz pozostale zdjecia z wycieczki do Kozłówki i Lublina ...

Lipiec 2007

Prowadzący : Elżbieta Pielach

 

Wycieczka do Pułtuska

 

Wakacyjna wycieczka do Pułtuska dnia 3 lipca 2007r. bardzo się udała. Była bardzo piękna i słoneczna pogoda. Zwiedziliśmy Bazylikę, najdłuższy rynek w Europie, Zamek , Dom Polonii.


989.jpg 

 W zamkowej restauracji o stylowym wnętrzu mieliśmy lekcję tematyczna poprowadzoną przez elegancko ubranego pana o nienagannych manierach. Ten pan nauczył nas jak zachować się przy stole podczas wytwornego obiadu. Zjedliśmy tam czterodaniowy obiad składający się z przystawki, zupy, drugiego dania i deseru. Nowością dla nas był m. in. sposób jedzenia pieczywa.

990.jpg


 Po obiedzie pływaliśmy gondolami po rzece Narew. Polecamy zwiedzić Pułtusk, naprawdę warto.


991.jpg

 

Zobacz pozostale zdjecia z wycieczki do Pułtuska ...

Wrzesień 2007

Prowadzący : Elżbieta Pielach

 

Wycieczka do Ciechanowca i Zuzeli

 

 

Dnia 22 września 2007r. byliśmy w Zuzeli i w Ciechanowcu. W muzeum Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli zobaczyliśmy carską klasę z czasów zaborów w której uczył się St. Wyszyński oraz mieszkanie rodziny Wyszyńskich.

 

992.jpg
w Ciechanowcu zwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa. Był tam skansen z chatami i żywymi zwierzętami, dwór, pałac, młyn wodny, wiatrak, Muzeum Weterynarii i Muzeum Pisanki. Widzieliśmy wiele starodawnych maszyn rolniczych, sprzętów domowych i pojazdów.

 

993.jpg

 

 Na zakończenie wycieczki piekliśmy kiełbaski na ognisku i kupowaliśmy pamiątki.

 

 

994.jpg 

Zobacz pozostale zdjecia z wycieczki do Ciechanowca i Zuzeli ...

Październik, Listopad 2007

Prowadzący : Elżbieta Pielach

 

Wycieczka po trasie Sucha - Węgrów - 23.10.2007 r.

 

We wsi Sucha na Podlasiu zwiedziliśmy Muzeum Archtektury Drewnianej. Główny obiekt to obszerny modrzewiowy dwór wzniesiony w 1743 r. Wnętrze dworu oddaje charakter i klimat polskiego dworu szlacheckiego. W 1787r. swą wizytą uświetnił go sam król Stanisław August Poniatowski. Na przyległym do dworu terenie stworzono skansen drewnianego budownictwa zabytkowego. Są tam chałupy, plebania, karczma, wiatrak holenderski, dzwonnica i wiele innych obiektów. W modrzewiowym dworze nakręcono m.in. film "Pan Tadeusz" A.Wajdy. Nad rzeczką Kostrzyń (dopływ Liwca) spędziliśmy miłe chwile grając w piłkę, skacząć na skakankach itp., zjedliśmy pieczone w ognisku kiełbaski. Następnym etapem podróży był Budzieszyn i ocembrowane źródełko z cudowną wodą. Obejrzeliśmy tam szpaler drewnianych malowanych rzeźb przedstawiających świętych i zapoznaliśmy się z historią tego miejsca. Potem udaliśmy się do Węgrowa do Bazyliki Mniejszej, żeby wysłuchać legendy o lustrze Twardowskiego, które wisi tam do dziś. Jedna z legend głosi, że zły człowiek ujrzy diabła miast swego odbica. Przeglądanie się w tym lustrze przynosi pecha, więc powieszono je tak, żeby nikt nie mógł się w nim zobaczyć. Mimo końca pażdziernika dopisała nam pogoda i wycieczka była udana.

 

 

 

 

 

 

zobacz pozostałe zdjęcia z wycieczki ...

Grudzień 2007

Prowadzący : Elżbieta Pielach

 

19.12.2007 r. nastapiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat wycieczek w ramach programu SRS. Następnie przystąpiono do konkursu wiedzowego podsumowującego realizację zadań w ramach Koła krajoznawczego. Ogłoszono laureatów trzech głównych miejsc i wręczono im nagrody książkowe.

 

1024.jpg 

1025.jpg


Szkoła Równych Szans - programy rozwojowe szkół
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )