herb_klembowa.gif

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
           w Dobczynie

                                                     

MENU
O szkole
Dla nauczycieli
Plan lekcji
Informacje
Dokumenty
Projekty unijne
Przydatne
BIP
Nasza gmina
Ważne adresy

Szkoła Równych Szans

Sztuka - dzieci kochają teatr

Czerwiec 2007

Prowadzący : Izabela Olszewska

W ramach realizacji tego zadania powstało pozalekcyjne koło teatralne, rozbudzające aspiracje, umożliwiające uczniom samorealizację.

Koło teatralne rozpoczęło swoją działalność wyłaniając uczestników spośród wszystkich zgłaszających się uczniów naszej szkoły. Zajęcia odbyły się 20.06.2007r. Badanie predyspozycji aktorskich dzieci polegało na prezentowaniu przez nie przygotowanych wcześniej wierszy i fragmentów prozy oraz na śpiewaniu piosenek indywidualnie i w małych zespołach. Mali adepci aktorstwa musieli również przygotować scenkę dramową, a także wziąć udział w improwizacji dialogowej i pantomimicznej. Po zaprezentowaniu się wszystkich chętnych wyłoniona została grupa uczniów - członków koła teatralnego:


1. 

Katarzyna Kufel

 kl. II

 2.

Karolina Kurek

 kl. II

3.

Anna Sasin

 kl. II

4.

Paweł Sasin

 kl. II

5.

Urszula Sulewska

 kl. II

6.

Wiktoria Zdunek

 kl. II

7.

Paulina Gawor

 kl. III

8.

Katarzyna Jeznach

 kl. III

9.

Beata Kamińska

 kl. III

10.

Zuzanna Olszak

 kl. III

11.

Kamila Sasin

 kl. III

12.

Magdalena Kurek

 kl. V

13.

Elżbieta Sulejewska

 kl. V

14.

Dominik Zdunek

 kl. V


1007.jpg

1008.jpg

Wrzesień 2007

Prowadzący : Izabela Olszewska

Zajęcia odbywały się w każdy czwartek miesiąca w godz.13.40 - 15.20. Na zajęcia uczęszczali uczniowie klasy III, IV i VI.

Dzieci poznały zasady przebywania w teatrze, zaznajomiły się ze słownictwem dotyczącym teatru. Wiedzą, czym zajmuje się reżyser, scenograf, choreograf, jakie jest znaczenie rekwizytu, kostiumu i dekoracji, co to jest premiera, repertuar, foyer.

Dokonano wyboru utworów, których inscenizacje zostaną przygotowane i zaprezentowane szerokiej publiczności. Są to: etiuda teatralna "Uczniowski kogel - mogel" oraz przedstawienie "Opowieść wigilijna" wg powieści K. Dickensa. Niezwykle ciekawym elementem spotkań naszego koła były ćwiczenia artykulacji, dykcji i zabawy głosem. Doskonalenie poprawności wymowy ćwiczone było na zabawnych wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Interesującym zadaniem dla uczestników koła było animowanie lalki lub pacynki.

Uczniowie uczyli się również ruchu scenicznego. Poznanie choreografii niektórych tańców może być ciekawą ilustracją do naszych przedstawień

Październik, Listopad 2007

Prowadzący : Izabela Olszewska

Zajęcia odbywały się w każdy czwartek miesiąca w godz.13.40 - 15.20. Na zajęcia uczęszczali uczniowie klasy III, IV i VI.

Na przełomie września i października członkowie koła przygotowywali się do prezentacji etiudy scenicznej pt. "Kogel - mogel po uczniowsku". Podczas zajęć prowadzona była nauka prawidłowego posługiwania się głosem, właściwego zużywania powietrza w czasie mówienia, stosowania odpowiedniego natężenia głosu oraz poprawnego artykułowania słów  i zdań. Prowadzone były również ćwiczenia wokalne i inscenizacyjne. Uczniowie wykonali techniką collage'u plakat zachęcający do obejrzenia przygotowanego przedstawienia. Zwieńczeniem naszych wysiłków był występ przed publicznością -12 października br. podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Inscenizacja w zabawny i pełen humoru sposób przedstawiała jeden dzień z życia szkoły oraz galerię szkolnych "typków". Przedstawienie spotkało się miłym przyjęciem, sądząc po długich oklaskach całej widowni i wesołych uśmiechach grona pedagogicznego.



Zachęceni aplauzem publiczności i pozytywnymi recenzjami, członkowie grupy teatralnej przystąpili do przygotowań kolejnego spektaklu. Będzie to przedstawienie na motywach powieści Ch. Dickensa pt. "Opowieść wigilijna". Słuchając fragmentów książki uczniowie wczuwali się w jej atmosferę i nastrój, zaś oglądając film zrealizowany na jej podstawie poznali XIX - wieczne realia życia. W chwili obecnej prowadzone są próby czytane. Dyskutujemy nad doborem rekwizytów oraz projektujemy kostiumy.

Ważnym elementem działalności koła są wyjazdy na spektakle do teatrów warszawskich. Oglądając występy profesjonalistów czerpiemy inspirację do naszych przedstawień. Zwracamy uwagę na scenografię, układy choreograficzne no i oczywiście na samą grę aktorską. Dużym przeżyciem jest spotkanie z wybitną osobowością np. panem Wiesławem Gołasem. W październiku odbyły się dwie wycieczki. 17 października wraz z uczniami kl. III obejrzeliśmy widowisko w Teatrze Polskim pt. "Przygody Sindbada Żeglarza". Spektakl oczarował nas bogactwem kostiumów oraz mnogością nietypowych rozwiązań scenicznych. Podczas antraktu uczniowie przechadzali się po foyer, przeglądali program bądź kupowali słodycze w teatralnym bufecie.



zobacz pozostałe zdjęcia z teatru...


Kolejna wycieczka odbyła się 27 października do Teatru Lalka na przedstawienie pt. "Cuda w budzie czyli demo teatru...". Uczestniczyliśmy w niej wraz z uczniami kl.I. Już w holu zostaliśmy przywitani przez postacie w teatralnych kostiumach. Niektóre z nich zabawne np. clown na szczudłach, inne dziwne jak np. stary kataryniarz, a jeszcze inne straszne np. troll z ogromnym toporem. Były też postacie ze znanych baśni: Czerwony Kapturek, drwal, dworzanie i in. Wszystkiego można było dotknąć, zobaczyć i co najważniejsze porozmawiać z prawdziwymi aktorami. Byliśmy zaskoczeni niezwykłością tego przedstawienia, w którym wykorzystano wiele lalek najprzeróżniejszych technik -marionetek, pacynek, kukiełek i jawajek, ożywających rekwizytów i kostiumów oraz efektów specjalnych. Mottem tego widowiska był fragment songu zaśpiewanego w scenie finałowej "Bądź rozważny, kochaj teatr, tu poezja nie umiera..." a my przecież kochamy teatr!

Grudzień, Styczeń 2008

Prowadzący : Izabela Olszewska


Zajęcia odbywały się w każdy czwartek miesiąca w godz.13.40 - 15.20 (oraz dodatkowo w razie potrzeb w inne dni tygodnia). Na zajęcia uczęszczali uczniowie klasy III, IV i VI.

Zajęcia członków koła koncentrowały się wokół przygotowań do premiery "Opowieści wigilijnej" wg Ch. Dickensa. Przez cały czas prowadzone były próby inscenizacyjne. Pracowaliśmy nad prawidłową wymową i intonacją wypowiadanych kwestii, a jednocześnie opracowywaliśmy ruch sceniczny, gestykulację, mimikę itp. Ważnym elementem naszej sztuki jest muzyka. Głównym mottem stała się najsłynniejsza kolęda "Cicha noc", której motyw kilkakrotnie przewija się podczas spektaklu: śpiewają ją anioły, nuci ją pani Cratchit - żona księgowego Boba, słychać ją graną na dzwonkach i skrzypcach w ważnych momentach spektaklu. Dobraliśmy również muzykę podkreślającą nastrój grozy podczas pojawiania się kolejnych duchów (przeszłości, teraźniejszości i przyszłości) min. fragmenty utworów Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina czy Piotra Rubika. Przez cały czas gromadziliśmy rekwizyty i komponowaliśmy scenografię. Zakupiona została tkanina, z której uszyto kurtynę. Dyskutowaliśmy nad doborem kostiumów i dobieraliśmy je odpowiednio do każdej postaci. Jedno ze spotkań poświęciliśmy na wykonanie plakatów zachęcających do obejrzenia naszego przedstawienia - zawiesiliśmy je w szkole i pobliskim sklepie, aby jak największa grupa miłośników teatru z naszej miejscowości mogła je obejrzeć.

Wreszcie nadszedł czas zaprezentowania naszych umiejętności aktorskich przed publicznością. 20 grudnia odbyła się premiera naszego widowiska. Została ona entuzjastycznie przyjęta przez oglądających. Nie spodziewaliśmy się, że nasz kunszt aktorski zostanie nagrodzony owacją na stojąco. Dwukrotnie wychodziliśmy aby ukłonić się publiczności.

"Opowieść wigilijną" przedstawiliśmy również na spotkaniu radnych oraz pracowników urzędu gminy w GOK w Klembowie. Treść sztuki, jej wymowa i pointa skłoniły wszystkich do głębokiej refleksji. Tu również zachwyciliśmy oglądających, a nasz spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.



zobacz pozostałe zdjęcia ze spektaklu ...


W ramach wyjazdów na profesjonalne przedstawienia teatralne - 28 listopada udaliśmy się do teatru RAMPA na spektakl pt.: "Przygody Sary" . Była to adaptacja sceniczna książki Frances Hodgson Burnett "Mała księżniczka".

Jest to historia Sary Crewe, córki angielskiego oficera w Indiach, która po śmierci matki zostaje umieszczona w Londynie na "Wzorowej Pensji dla Panien", gdzie jest traktowana jak księżniczka. Kiedy jednak roznosi się wieść o śmierci ojca i nie ma kto płacić za szkołę, dziewczynka z roli księżniczki spada do roli pomywaczki wyzyskiwanej bezlitośnie przez właścicielkę pensji. Nie mając nikogo bliskiego musi mieszkać na poddaszu i ciężko pracować na swoje utrzymanie. W tym trudnym okresie Sara zachowuje się godnie i dzielnie. Jej niezwykłe przeżycia przekonują o tym, że dobro tkwi w samym człowieku i to właśnie człowiek może uczynić ten świat naprawdę pięknym. Widowisko zaprezentowane przez Teatr Tańca i Muzyki TINTILO oczarowało i wzruszyło nas do łez. Byliśmy zachwyceni przedstawieniem pełnym muzyki, tańca, świetnych piosenek, kolorowych kostiumów i barwnych dekoracji.

10.01.2008 r. udaliśmy się do teatru Roma na na spektakl muzyczny "Akademia Pana Kleksa". Trudno nawet opisac wrażenia , które były naszym udzialem.

15.01.2008 r. odwiedziliśmy Teatr Wielki . Zachwyceni "Dziadkiem do orzechów" raz jeszcze stwierdziliśmy, że teatr jest dla nas bardzo istotnym elementem rozwoju.


Szkoła Równych Szans - programy rozwojowe szkół
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )