Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Poniedziałek, 2021-03-22

Imieniny: Bogusława, Jagody

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 611754
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni


REHABILITANCI

Artykuły

Terapia czaszkowo- krzyżowa

2015-02-25

Terapia czaszkowo - krzyżowa- Sławomir Tolak

Terapia czaszkowo - krzyżowa polega na bardzo delikatnej manipulacji i ucisku w obrębie czaszki, miednicy, przepony klatki piersiowej i kości krzyżowej w celu rozluznienia struktur łączno - tkannkowych, których napięcie może przysporzyć wiwle kłopotów zdrowotnych. Jest terapią powięzi. Ponieważ układ powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej, terapia czaszkowo- krzyżowa mobiluzuje do lepszej pracy wszystkie organy w których ta tkanka się znajduje. Terapia poprawia krażenie w naczyniach, ukrwienie narządó i pracę ukłądu nerwowego. Podstawy tej terapii oparte są na anatomii i fizjologii. W tej terapii wykorzystujemy trzy fizjologiczne rytmy naszego organizmu: rytm bicia serca (puls0, rytm oddechowy i rytm kranailny ( tętnienie płynu mózgowo - rdzeniowego). Jej holistyczne działanie na organizm wykorzystuje zdolności samoregulacji. Co najważniejsze jest narzędziem lub metodą przynoszącym ulgę pacjentowi już w trakcie jej stosowania. Zmniejsza bowiem nadmierne reakcje układu nerwowego na bodżce, tak wszechobecne w świeci dzisiejszej cywilizacji, a także rozluźnia cały układ mięśniowo - powięziowy człowieka.

Terapia czaszkowo- krzyżowa może pomóc w przypadku następujących problemów zdrowotnych:

1. Psyczozy, autyzmu, porażeniu mózgowym, zespołu Downa, kłopotów z koncentracją, zaburzeń osobowości, napobudliowści u dzieci i dorosłych, stresu, dysleksji, kłopotów z nauką.

2.Bółów i zawrotów glowy, migren, kłopotó ze wzrokiem i słuchem, nawaracjących się zapaleń uszu u dzieci i dorosłych, zapaalenia zatok, napięć i bólów w stawie skroniowo - żuchwowym, wybicia żuchwy wady wymowy, zgrzxytania zębami oraz wady zgryzu.

3. Bólów kręgosłupa i pleców, zapalaneia korzonków, rwy kulszowej, skoliozy, bolesnego napięcia barków, wszystkich urazów powypadkowych, w tym powypadkowego urazu odgięciowego kręgosłupa i wielu innych. 

Czytaj więcej o: Terapia czaszkowo- krzyżowa

Integracja Sensoryczna

2014-02-09

Metoda Integracji Sensorycznej - terapeuta SI Agnieszka Szumna

W przedszkolu integracyjnym od roku 2012 funkcjonuje gabinet integracji sensorycznej. Metoda integracji sensorycznej (metoda współpracy zmysłów).

Metoda ta powstała w latach 70-tych w USA. Jej autorką była nieżyjąca już Ann Jean Ayres – psycholog kliniczny i terapeutka zajęciowa, a później także pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Metoda ta, wciąż udoskonalana i aktualizowana w oparciu o najnowsze odkrycia z dziedziny neuroanatomii i neurofizjologii jest dziś powszechnie znana i stosowana. Do Polski wiedza o takim sposobie postępowania dotarła na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to na zaproszenie terapeutów metody NDT-Bobath przyjechała pani Violet Maas – jedna z pierwszych asystentek dr Jean Ayres i jej bliska współpracownica. 

Czytaj więcej o: Integracja Sensoryczna

Rehabilitanci - masażyści Agnieszka Szumna i Sławomir Tolak

2014-02-09

Gabinet rehabilitacji

W placówce gabinet rehabilitacji funkcjonuje już od 15 lat. W którym pracują rehabilitanci – masażyści pani Agnieszka Szumna i Sławomir Tolak.

Ruch jest czynnikiem zapewniającym człowiekowi wykonywanie określonej czynności i warunkującym możliwość kontaktowania się z otoczeniem dzięki poruszaniu się i wykonywaniu czynności naturalnych. Możliwość aktywnego poruszania się osoby cierpiącej na niepełnosprawność motoryczną decyduje o samodzielności i niezależności.

Współcześnie pod pokreśleniem „rehabilitacja” rozumiemy proces medyczno – społeczny, którego ostatecznym celem jest przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu optymalnej sprawności biologicznej i społecznej , utraconej na skutek choroby lub będącej następstwem wad wrodzonych czy też zaburzeń rozwojowych.

Czytaj więcej o: Rehabilitanci - masażyści Agnieszka Szumna i Sławomir Tolak

Rehabilitacja w naszym przedszkolu - krótka historia

2014-02-09

Rehabilitacja w naszym przedszkolu

Wraz z przekształceniem 01.09.1997 r. naszego przedszkola w placówkę integracyjną rozpoczął działalność gabinet rehabilitacji i masażu. W pierwszym roku działalności gabinet mieścił się w dosyć małym i wąskim pomieszczeniu na piętrze, ale mimo tego był dość dobrze wyposażony w różnego rodzaju pomoce do ćwiczeń i masażu. Dzieci uczęszczające na indywidualne zajęcia oraz zatrudniony masażysta-rehabilitant mogli korzystać z: tzw. U.g.u.l. wraz z leżanką, ścieżki rehabilitacyjnej, dużych i małych piłek lekarskich, wałków oraz z różnych pomocy do ćwiczeń manualnych.

Czytaj więcej o: Rehabilitacja w naszym przedszkolu - krótka historia