• Covid 19- procedury i ograniczenia
          • Covid 19- procedury i ograniczenia

          • Zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 roku uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą  w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

            Zgodnie z aktualnymi wytycznymi w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu.

             

             

        • Nowy projekt Erasmus +
          • Nowy projekt Erasmus +

          • Międzynarodowy projekt

              ”Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!”

            2020 – 2022

             

             

                           Jesteśmy zespołem partnerskich szkól z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Litwy i Polski i rozpoczynamy realizację nowego wspólnego projektu Erasmus + „Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!”. Cele projektu są zgodne z potrzebami uczniów i nauczycieli wszystkich szkół partnerskich.

                        Ponadto, założenia projektu są zgodne z celami Strategii Europa 2020 i korespondują z celami eTwinning (rok 2020 jest rokiem Zmian Klimatu i Wyzwań Środowiskowych).

                      Realizując działania, zamierzamy podnieść świadomość uczestników projektu w zakresie środowiskowych problemów klimatycznych, budować ich silną świadomość ekologiczną, kształtować proekologiczne nawyki i nastawienie do środowiska naturalnego w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Aby osiągnąć cele środowiskowe i klimatyczne, uczniowie wezmą aktywny udział w wielu działaniach i stworzą konkretne produkty. Dzięki temu wzbogacą wiedzę, staną się bardziej świadomi i odpowiedzialni za naszą planetę.

                           Realizując projekt, uczniowie podniosą poziom znajomości języka angielskiego, który będzie głównym narzędziem komunikacji między wszystkimi zagranicznymi partnerami. Będą doskonalić też kompetencje cyfrowe, korzystając z platformy eTwinning i wykorzystując innowacyjne narzędzia TIK. Chcemy wymieniać się dobrymi praktykami ze szkołami partnerskimi, aby mieć lepsze doświadczenia w tym aspekcie. W rezultacie wspólnej pracy, uczniowie rozwiną także kompetencje społeczne poprzez współpracę oraz kompetencje międzykulturowe poprzez pracę w środowisku międzynarodowym.

                           Dzięki wspólnym działaniom powstaną trzy główne produkty pracy projektowej: między przedmiotowy program ekologiczny Our life in our hands! dotyczący wprowadzania aspektów ekologicznych i klimatycznych do szkół oraz e-book (książka elektroniczna) Kids 4Earth Future. Publikacja będzie zawierała propozycje konkretnych działań, które zostaną przeprowadzone z uczniami w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom  zmian klimatycznych na naszej planecie teraz i w przyszłości. Ponadto, uczniowie opracują Eko Kalendarz, który będzie zawierał praktyczne porady związane z kulinariami i pracami domowymi. Może być on stosowany powszechnie i zachęcać do prowadzenia ekologicznego stylu życia.

                      Przeprowadzimy szereg działań, np. warsztaty  „3R”, aby nauczyć uczniów praktycznego wykorzystywania odpadów, warsztaty „Zrób mądre  zakupy”, aby zachęcić uczniów do bycia bardziej świadomymi klientami, Eko Grę „Green Island” na wyspie w Chorwacji wolnej od plastiku, odbędziemy też wizytę studyjną na farmie ekologicznej w celu zapoznania uczestników z produkcją zrównoważonej żywności, przeprowadzimy kampanię „Zasadź drzewo”, aby posadzić drzewa tlenowe i oliwkowe w pobliżu szkół partnerskich, namalujemy mural w szkole litewskiej promujący ochronę środowiska. Część działań projektowych będzie realizowana wspólnie podczas spotkań zagranicznych w szkołach partnerskich.

                           Ponadto, utworzymy w szkołach Eko-Kluby, zorganizujemy Eko-Kąciki i przeprowadzimy akcję „Tydzień Oszczędzania Energii” promujący ekologiczny styl życia. Dzięki temu uczestnicy wzbogacą wiedzę i zdobędą wiele praktycznych umiejętności w celu przeciwdziałania degradacji środowiska.

                           Wierzymy, że projekt będzie wywierał pozytywny wpływ na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Temat przedsięwzięcia jest ważny i aktualny, ponieważ proces niszczenia środowiska naturalnego postępuje bardzo szybko.

                        Realizując projekt, uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności oraz wypracują ekologiczne zachowania, które pozwolą dokonywać świadomych wyborów teraz i w przyszłości, aby efekty były widoczne i dawały perspektywę życia w czystym środowisku naturalnym na naszej planecie. Nasze życie jest w naszych rękach! musimy tylko w to uwierzyć i bardzo się postarać.

                      Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w naszej szkole już bardzo aktywnie włączyły się do projektu, rozmawiając o zdrowym odżywianiu, ochronie środowiska oraz tworząc ciekawe ozdoby z wykorzystaniem produktów naturalnych. Uczniowie klas starszych utworzyli grupę projektową, przeprowadzili burzę mózgu na temat zagrożeń dla naszej planety oraz próbowali znaleźć realne rozwiązania, które pozwolą chronić środowisko naturalne i powstrzymać negatywne skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Swoje pomysły przedstawili na plakatach. Jesteśmy przekonani, że nasze zaplanowane działania przyniosą pozytywne efekty.

             

            Koordynator projektu – Urszula Kowalska

             

             

             

             

        • Wyróżnienie dla Ali Nowak
          • Wyróżnienie dla Ali Nowak

          • Mam przyjemność poinformować, że  Alicja Nowak  ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Klimontowie otrzymała wyróżnienie w II kategorii XV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA” pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie sekcja św. Jana Chrzciciela, Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego  Artura Kosickiego, Starosty Bielskiego Sławomira Jerzego  Snarskiego oraz  Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski  Jarosława Borowskiego.

            Dnia  16 października 2020 r. na stronie internetowej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (www.muzeum.bialystok.pl) umieszczona zostanie galeria nagrodzonych prac.

             

        • Lotnisko polowe w Klimontowie
          • Lotnisko polowe w Klimontowie

          • Dnia 09. 10. 2020 r. odbyło  się w naszej szkole spotkanie uczniów z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Klimontowie. Celem spotkania było przybliżenie uczniom historii lotniska polowego w Klimontowie z czasów II wojny światowej. Panie z KGW podjęły bowiem inicjatywę budowy pomnika upamiętniającego kilkudniowy pobyt 24 Eskadry Pułku Lotniczego w Klimontowie. Uczniowie zobaczyli wystawę związaną z tym lotniskiem, prezentację na ten temat oraz obejrzeli film pt. „Tajemnica Westerplatte”.

        • Po polsku o historii
          • Po polsku o historii

          • 1 października o godzinie 13.00 uczniowie z najstarszych klas szkoły podstawowej przystąpili do pisania VIII dyktanda niepodległościowego "Po polsku o historii". W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Siódmoklasiści: Sara Kotyza, Karolina Paluch, Marlena Mzyk, Dominika Ryńca, Oliwia Błaut, Anna Deka, Wiktor Wołek, Karolina Gołdyn, Karol Bąkowski. Ósmoklasiści: Patrycja Ryńca, Kamila Bobrowska, Weronika Wesołek, Natalia Klimek, Angelika Dora. W etapie szkolnym najlepiej poradzili sobie: Wernika Wesołek, Dominika Ryńca oraz Karol Bąkowski. Życzymy dalszych sukcesów!

        • POZNAJEMY ZIEMIĘ ŚWIĘTOKRZYSKĄ
          • POZNAJEMY ZIEMIĘ ŚWIĘTOKRZYSKĄ

          • Uczniowie klasy VII i VIII rozwijali swoje zainteresowania literaturą i historią naszego kraju podczas wycieczki edukacyjnej, która odbyła się w miniony piątek, 2 października 2020r. W programie wyjazdu było zwiedzanie pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, poznanie historii sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz zapoznanie się z dziejami prastarego dębu o imieniu „Bartek”. 

            Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że majątek ziemski Oblęgorek Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ten pięknie położony pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum w 1958 roku. Ekspozycja muzealna to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914).

            Uczniowie zobaczyli gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie tych wnętrz stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze podziwiali wystawę biograficzno-literacka poświęconą patronowi muzeum. Zobaczyli najcenniejsze zbiory muzeum, do których należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane pisarzowi w dowód uznania i czci. Walorem tej ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem. Oblęgorek był letnią rezydencją, gdzie w chwilach wytchnienia pisarz gromadził najbliższą rodzinę i przyjaciół. W siedzibie najsławniejszego właściciela Oblęgorka od 1958 roku mieści się muzeum, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza – Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewicz.

            W pobliżu pałacyku znajduje się rozbudowany park edukacyjny, który dał naszym uczniom możliwość poszerzenia wiadomości z zakresu nauk przyrodniczych, szczególnie biologii i ekologii, a także literatury, geografii i fizyki. Wizyta uczniów w parku edukacyjnym była przykładem nauki przez doświadczenie i zabawę. 

            Udając się w kierunku klasztoru Świętego Krzyża, uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsce, gdzie rośnie prastary „Dąb Bartek” nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej. Wiek drzewa jest bliżej nieokreślony i do dziś trwają w tej sprawie spory wśród naukowców. Najbardziej śmiałe prognozy dają „Bartkowi” prawie 1000 lat. Taki wiek pojawia się w powszechnie dostępnej literaturze. Inne źródła podają, że ma 700 lat. Nie ulega wątpliwości, że „Dąb Bartek” jest najpotężniejszym spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce. Obwód pnia przy ziemi wynosi blisko 14m, wysokość 30m, a rozpiętość korony 20x40m.Pamięta on czasy królów, potopu szwedzkiego, zaborów, I i II wojny światowej. Jest świadkiem historii naszego kraju. Doświadczył wielu klęsk, skutków uderzenia piorunem i pożarów. Uderzenie pioruna w 1991r. zerwało z jego pnia dwa pasy kory i spowodowało zapalenie drewnianej plomby. W 1997r. wymieniono stare drewniane podpory, zastępując je na teleskopowe metalowe podpory z gumowymi podkładami pod konarami. Bartek od 1954r. jest pomnikiem przyrody prawnie chronionym. Podobną ochroną objęto aleję pomnikowych drzew znajdujących się przy szosie.

            Kolejnym punktem wycieczki był klasztor na Świętym Krzyżu, na szczycie Łysej Góry. Uczniowie poznali historię najstarszego sanktuarium w Polsce.  Jego najcenniejszą pamiątką są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Symbolem benedyktynów, którzy na początku zamieszkiwali klasztor, jest podwójny krzyż złoty, którego wyższe ramię jest krótsze od dolnego. Krzyż taki, od XVII wieku nosi nazwę "krzyża jerozolimskiego" i jest nierozłącznie związany z kultem i symboliką relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwiarz, przywiózł najprawdopodobniej do Krakowa król Węgier Stefan V w 1270 roku, gdzie posłużył do umocnienia układu zawartego przez króla Węgier z księciem krakowsko-sandomierskim Bolesławem Wstydliwym. Relikwiarz pozostał w Krakowie, skąd w latach 1306-1308 został przekazany benedyktynom łysogórskim przez Władysława Łokietka. Od tego momentu rozpoczyna się w Polsce kult Drzewa Krzyża Świętego. Wysunął on klasztor świętokrzyski, fundację księcia Bolesława III Krzywoustego, na pierwsze miejsce wśród klasztorów polskich. Szczególną pozycję zdobył klasztor łysogórski za panowania króla Władysława Jagiełły, który otoczył to miejsce swoją opieką, wprowadzając podwójny krzyż patriarchalny do heraldyki jagiellońskiej, jako swój osobisty herb. Obecnie gospodarzem klasztoru jest Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów, które troszczy się o zachowanie jego wartościowych pamiątek dla przyszłych pokoleń. Można tutaj zobaczyć cenne dzieła literackie, na szczególną uwagę zasługują "Kazania świętokrzyskie” eksponowane w formie fotokopii. W muzeum misyjnym znajdują się liczne eksponaty przywiezione z misji. Szczególnie dużo jest pamiątek z Afryki.

            Odwiedzając te miejsca i poznając ich historię, uczniowie kształtowali postawę patriotyczną. Wzbogacili swoją wiedzę o historii naszego kraju oraz dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu i twórczości sławnego pisarza Henryka Sienkiewicza, który otrzymał w 1905r. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

        • Realizacja projektu Erasmus
          • Realizacja projektu Erasmus

          • Podsumowanie realizacji projektu  Erasmus+

            “ATTRACIVE SCHOOLS – HAPPY STUDENTS – BETTER LIFE”

            w roku szkolnym 2019/2020

             

             

            Pracując razem z partnerskimi szkołami z Rumunii, Włoch, Republiki Północnej Macedonii oraz Grecji, uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły realizowali projekt Erasmus+ „ATTRACIVE SCHOOLS – HAPPY STUDENTS – BETTER LIFE” w roku szkolnym 2019/2020. Wykonali  działania mające na celu doskonalenie u uczniów umiejętności kluczowych oraz kształtowanie postawy otwartości i zrozumienia dla innych tradycji, zwyczajów i sposobów zachowania. Sprzyjało to zdobywaniu przez młodych ludzi wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności w atrakcyjny sposób. Uczyło współpracy oraz rozwijało kreatywność uczestników projektu.

            W minionym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele zrealizowali zadania:

            • międzynarodowa wymiana uczniów w Skopje w Republice Północnej Macedonii. Jej głównym celem było poznanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia - każda grupa z 5 krajów projektu przygotowała prezentacje na temat tradycji świątecznych w swoim kraju oraz typowych dań związanych ze świętami. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach projektowych, dowiadując się wielu ciekawostek, tym bardziej, że Rumuni, Macedończycy i Grecy świętują Boże Narodzenie według obrządku prawosławnego. W efekcie wspólnej pracy powstało nagranie, które przedstawia wszystkie grupy podczas śpiewania kolęd w ich narodowych językach. Była to okazja do wspólnego świętowania, poznawania tradycji, wymiany poglądów, uczenia się tolerancji  i budowania dialogu międzykulturowego opartego na zrozumieniu innej kultury, postrzegania podobieństw i różnic, jako elementu wzbogacenia wiedzy i nabycia kompetencji międzykulturowych.
            • upowszechnianie efektów wizyty projektowej w Republice Północnej Macedonii w szkole oraz w środowisku lokalnym. Uczennice kl. VII i VIII, które brały udział w wizycie w Skopje w Macedonii Północnej zaprezentowały  kolędy podczas jasełek oraz w trakcie przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowały ozdoby świąteczne użyte do dekoracji oraz jako drobne upominki dla grup projektowych.
            • zajęcia dla młodszych uczniów na temat zwyczajów i tradycji świątecznych w krajach partnerskich. Większość z tradycji i zwyczajów jest opartych na kulturze oraz religii dominującej w danym kraju. Na przykład, tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce i we Włoszech związane są z religią katolicką, natomiast w Rumunii, Grecji i Republice Północnej Macedonii z obrządkiem prawosławnym.
            • warsztaty europejskie. Uczestniczki wymiany uczniów w Republice Północnej Macedonii  przygotowały i przeprowadziły warsztaty europejskie dla młodszych uczniów na temat realizacji projektu Erasmus+ w międzynarodowym partnerstwie. Była to okazja wzbogacenia wiedzy oraz doskonalenia umiejętności pracy indywidualnej i w grupie. Przygotowane zadania w postaci zagadek, krzyżówek, układanek wyrazowych oraz gier edukacyjnych były doskonałą formą edukacyjną dla wszystkich uczniów biorących w nich udział.
            • ekspozycja na korytarzu szklonym na temat wymiany uczniów w Republice Północnej Macedonii, zawierająca zdjęcia oraz relacje uczennic, które uczestniczyły w wizycie.
            • wizyta projektowa we Włoszech, która była zaplanowana w dniach 8-14 marca 2020r. została oficjalnie odwołana ze względu na środki bezpieczeństwa podjęte z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa COVID - 19 we wszystkich krajach europejskich.
            • Zaplanowane działania są przeprowadzane za pomocą Internetu z wykorzystaniem narzędzi TIK. Uczennice kl. VIII i VII przygotowały prezentacje na temat tradycji Świąt Wielkanocnych w naszym kraju oraz na temat typowych dań przygotowywanych w tym czasie. Dzięki temu, uczniowie wzbogacili swoją wiedzę oraz doskonalili umiejętność współpracy online z partnerami projektu.
            • prezentacje „Save the nature!” były przygotowane i zaprezentowane przez uczennice klasy VIII na temat ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin w Polsce. Ponadto, powstały zadania dla uczniów w postaci krzyżówek, rebusów, zgadywanek w formie „Escape Room”.
            • wizyta projektowa w Rumunii zaplanowana na maj 2020r. – została odwołana z powodu pandemii koronawirusa COVID - 19.

            Pracując w międzynarodowym partnerstwie, uczniowie wykonali produkty pracy projektowej: prezentacje multimedialne, nagrania, filmy, wystawy, ekspozycje, album na temat atrakcji turystycznych w krajach partnerskich projektu. Upowszechnianie efektów wspólnej pracy odbyło się w szkole, w środowisku lokalnym i międzynarodowym.

            Ponadto, uczestnicy projektu Erasmus+ zdobyli wiedzę i rozwinęli kompetencje kluczowe podczas pracy w międzynarodowych zespołach. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością, organizując zajęcia dla młodszych uczniów z naszej szkoły, w celu promocji programu Erasmus+ oraz upowszechniania materiałów i produktów utworzonych podczas pracy projektowej w szkole i w czasie międzynarodowych spotkań w szkołach partnerskich. Projekt wywarł bardzo pozytywny wpływ na społeczność uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy aktywnie współpracowali podczas jego realizacji. Poszerzył ofertę edukacyjną szkoły, umożliwiając uczniom działania o zasięgu europejskim.

             

            Koordynator projektu – Urszula Kowalska

             

            Znalezione obrazy dla zapytania logo erasmus plus

          • Wycieczka do Oświęcimia

          • WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

             

            "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił."

            Edmund Burke

            W ramach małopolskiego projektu wsparcia turystyki szkolnej „Odkrywam Małopolskę” 22 września 2020 roku uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły wraz z zaprzyjaźnionymi kolegami ze Szkoły Podstawowej w Żębocinie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii - wycieczce do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zwiedzanie obozów zagłady Auschwitz, Birkenau i Monowitz (polskie nazwy Oświęcim, Brzezinka i Monowice), zespołu niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, istniejących w latach 1940–1945, symbolu Holocaustu - określanych mianem „fabryki śmierci”. Jedynego obozu koncentracyjnego znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało silne emocje wśród uczniów. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej.TEN dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom. Każdy opuszczał były obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w murach średniowiecznego zamku w Oświęcimiu. Po obejrzeniu krótkiego filmu przybliżającego uczniom walkę o niepodległość naszej Ojczyzny w 1918 roku, cała grupa udała się do podziemnych tuneli pod zamkiem,by zwiedzić interaktywną trasę historyczną i uczestniczyć w „Grze o Niepodległą”.Składamy serdeczne podziękowania panu Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice Grzegorzowi Cichemu za finansowe wsparcie oraz Panu Jackowi Fortunie za profesjonalne zorganizowanie naszej wycieczki.

        • Zarządzenie Dyrektora Szkoły
          • Zarządzenie Dyrektora Szkoły

          • Zarządzenie Nr 26/2020
            Dyrektora Szkoły Podstawowej w Klimontowie

            Im. Św. Jadwigi Królowej

            z dnia 25.08. 2020 r.
            w sprawie procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii

            w Szkole Podstawowej w  Klimontowie

            Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.), § 13c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.), wytycznych MEN, MZ, i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej zarządzam, co następuje:

             

            § 1

            Wprowadzam procedurę funkcjonowania szkoły w czasie pandemii w Szkole Podstawowej w Klimontowie im. Św. Jadwigi Królowej  stanowiącą załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

            § 2

            1. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników.

            2. Podanie do wiadomości i stosowania następuje poprzez udostępnienie treści niniejszego zarządzenia  na tablicy informacyjnej.

            3. Podanie do wiadomości rodzicom następuje poprzez zamieszczenie treści procedury na tablicy informacyjnej lub stronie internetowej szkoły.

            § 3

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązująca od dnia 1 września 2020 r.

             

            Załącznik Nr 1

            do zarządzenia Nr 26/2020

            Dyrektora Szkoły Podstawowej w Klimontowie

            z dnia 25 sierpnia 2020r

             

            PROCEDURA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W CZASIE EPIDEMII

            w Szkole Podstawowej w Klimontowie

             

             

            I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

            1. Niniejsza procedura dotyczy nauczycieli, pracowników, rodziców oraz dzieci w Szkole Podstawowej w Klimontowie zwanym dalej „szkołą”.
            2. Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które podejmuje szkoła w celu zminimalizowania możliwość zakażenia COVID-19.

            II. ORGANIZACJA ZAJĘĆ

            1. W Szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

            1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. Dzieci (uczniowie) mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów (zgodnie z procedura obowiązującą w szkole) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
            3. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie mogący samodzielnie korzystać z drogi publicznej przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            4. Przy wejściu do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk. W tej strefie znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
            5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m, opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
            6. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w szkole do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłonę ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
            7. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi może odbywać się w formie e-mail, telefonicznej, dziennik elektroniczny lub inny z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
            8. Szkoła posiada termometr bezdotykowy (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie.
            9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
            10. Organizację pracy powinna umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczyć gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
            11. Zgodnie z zasadami higieny należy często myć ręce (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
            12. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
            13. Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            14. Osoba prowadząca dane zajęcia wietrzy salę raz na godzinę,  a w razie potrzeby także w czasie zajęć zapewniając bezpieczeństwo uczniom.
            15. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
            16. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach przez osobę odpowiedzialną za ten rejon sprzątania. W miarę możliwości uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
            17. Uczniowie nie powinny zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, chyba, że są to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takim przypadku opiekun w szkole powinien zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie, pranie lub dezynfekcję zabawki, rzeczy.
            18. Z szatni korzysta się w sposób zapewniający bezpieczeństwo uczniom poprzez udostępnienie uczniom co drugi boks lub wprowadzając różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły (decyzje podejmuje dyrektor szkoły), umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
            19. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a także w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
            20. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.
            21. Rekomenduje się dla wszystkich osób przebywających w szkole tj. dla uczniów, nauczyciel, pracowników administracji i obsługi, zasłanianie ust i nosa podczas przebywania w częściach wspólnych szkoły(szatnie, korytarze) .
            22. Szkoła prowadzi nauczanie bez używania dzwonków; przerwy organizuje dla danej klasy nauczyciel prowadzący dane zajęcia. Zaleca się w przypadku korzystnych warunków atmosferycznych korzystanie z terenów rekreacyjnych szkoły.

             

            III. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

            1. Przy wejściu głównym w miejscach łatwo dostępnych umieszcza się potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
            2. W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe wywieszane w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje (po kilka egzemplarzy): mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek, zakładania – zdejmowania rękawiczek - zestaw załączników stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
            3. Wyznaczony pracownik dopilnowuje, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów wchodząc do szkoły dezynfekowały ręce lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Dyrektor lub inna osoba wskazana przez Dyrektora wyznacza strefy przebywania.
            4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
            5. Przeprowadzając dezynfekcje należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.  
            6. Prowadzony i odnotowywany jest monitoring prac porządkowych wykonywanych ze szczególnym uwzględnieniem w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, przyciski i powierzchni płaskich w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej procedury.
            7. Zapewnia się bieżącą dezynfekcje toalet.
            8. Uczniowie i pracownicy używający masek i rękawic jednorazowych, mają zapewnione pojemniki do ich wyrzucenia. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

             

            IV. GASTRONOMIA

            1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Należy zachować odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
            2. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może podjąć decyzję o zmianowym wydawaniu posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Ponadto Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może podjąć decyzję, iż w przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
            3. Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
            4. Od dostawców cateringu wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
            5. Usuwa się dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.

             

            V. POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM U PRACOWNIKA

            1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. Podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka w miarę możliwości stosuje się rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
            3. W przypadku wystąpienia u pracownika objawów chorobowych, osoba ta jest izolowana w  pomieszczeniu tzw. izolatorium na parterze, lub wydzielonym obszarze wyposażonym m.in. w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
            4. Dyrektor lub osoba wyznaczona informuje pracowników, iż w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            5. Dyrektor lub osoba wyznaczona wskazuje pracownika odpowiedzialnego za gruntowne sprzątanie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik. Przeprowadzona dezynfekcja powinna być odnotowana zgodnie z załącznikiem nr 1 do Procedury.
            6. Dyrektor lub osoba wyznaczona stosuje się do indywidualnych zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
            7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego – ustala się listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS (rekomendacja GIS).
            8. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyska poradę.
            9. Zapewnienie dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do szkoły odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym.

             

            VI. ZALECENIA W STREFIE CZERWONEJ/ŻÓŁTEJ

            1. W przypadku funkcjonowania szkoły w strefie czerwonej/żółtej organizacja pracy szkoły uwzględniać Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., oraz rozdziały zawarte w niniejszej procedurze w zakresie:

            1) higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,

            2) gastronomii,

            3) postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

            1. Ponadto Dyrektor lub inna osoba wyznaczona może:

            1) ustalić godziny przychodzenia klas do szkoły (np. co 5-10 minut),

            2) ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę),

            3) ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych,

            4) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia),

            5) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz),

            6) wyznaczyć stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa (np. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali),

            7) ustalić adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych (pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mogą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej),

            8) mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała pracownikom przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej (w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała; jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej, jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły),

            9) wprowadzić zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych,

            10) zorganizować prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

            11) w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

             

            VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

            1. Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2020 r.
            2. Procedura obowiązuje do odwołania.

            Dyrektor Szkoły mgr Elżbieta Kocierz

             

             

             

        • Pomnik Lotników w Klimontowie
          • Pomnik Lotników w Klimontowie

          • Ziemia Proszowicka i położona na niej wieś Klimontów to miejsce, które charakteryzuje się wieloma wydarzeniami i faktami związanymi z dziejami naszej Ojczyzny.

            Niewątpliwie należy do nich fakt istnienia w Klimontowie lotniska polowego w pierwszych dniach II wojny światowej. Stacjonowali tu lotnicy 24 Eskadry Pułku Lotniczego. Miejscem było pole i łąki koniczyny. Przez kilka dni lotnicy organizowali działania bojowe i rozpoznawcze polegające na ataku na wojska niemieckie i odpieraniu ich uderzeń, co miało doprowadzić do rozbicia wojsk wroga. Nasi lotnicy wykonywali loty m.in. w okolice Częstochowy, Katowic i dalej na południe kraju. Dysponowali samolotami typu „Karaś”. Były to 3 osobowe maszyny, które mogły przenosić 700 kg bomb, a ich prędkość mogła osiągać 319 km/h. Ich uzbrojenie stanowiły ponadto 3 karabiny maszynowe. Bazę tzw. rzutu kołowego stanowił także dwór w Klimontowie wraz z otaczającym go parkiem oraz budynkami gospodarczymi i magazynami. Wyżsi stopniem lotnicy i dowódcy otrzymali zakwaterowanie w dworze oraz niedaleko położonej szkole, a szeregowi w gospodarstwach chłopskich.

            3 września czyli 3 dzień wojny zakończył się tragicznie dla załogi jednego z „Karasiów”. Samolot został zestrzelony nad Orawą. Śmierć ponieśli ppor. Tadeusz Prędecki i kpr. Rudolf Widuch. Pilot wyskoczył spadochronem, wylądował na polu, ale ciężko ranny trafił do aresztu a resztę wojny spędził w obozach jenieckich.

            Dnia 3 września w niedzielne popołudnie piloci po otrzymaniu rozkazu opuścili Klimontów, zostawiając 60 bomb, które wcześniej zakopali, mając nadzieję na wykorzystanie ich w dalszych działaniach wojennych.

            Społeczność Szkoły Podstawowej w Klimontowie popiera pomysł pań z KGW na budowę pomnika upamiętniającego lotnisko polowe w Klimontowie. Dyrekcja i nauczyciele bardzo chętnie zaangażują się wraz z uczniami w pomoc i realizację tego projektu.

             

            23 sierpnia 2020 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się w remizie OSP w Klimontowie. Miało ono na celu prezentację projektu budowy pomnika upamiętniającego to historyczne wydarzenie oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w realizację tego projektu. Na spotkaniu, w którym brał udział pan Burmistrz Grzegorz Cichy, został przedstawiony rys historyczny tego wydarzenia oraz zaprezentowany projekt pomnika, który będzie usytuowany przed budynkiem remizy OSP.

             

            Marta Pasternak

        • Rozpoczęcie roku szkolnego
          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020 według poniższego planu:

            8.30- klasa I w swojej sali

            8.30- klasa VII w sali gimnastycznej

            9.00- klasa 0 w oddziale przedszkolnym

            9.00- klasa II w swojej sali

            9.00- klasa IV w swojej sali

            9.30- klasa III w swojej sali

            9.30- klasa V w swojej sali

            10.00- klasa VI w swojej sali

            10.30- klasa VIII w swojej sali

            1 IX uczniowie przychodzą do szkoły w maseczkach, dezynfekują ręce i udają się do wskazanej sali. Jest możliwość zabrania do domu kompletu podręczników i ćwiczeń.

            Proszę zachować wszelkie środki ostrożności, nie grupować się, a po spotkaniu z wychowawcą udać się do domu.

            Dzieci młodsze przychodzą do szkoły pod opieką rodziców, jednak do szkoły wchodzą same. Wyjątek stanowi klasa 0 oraz klasa I, uczniowie tych oddziałów wchodzą do szkoły z rodzicami. Pozostali rodzice proszeni są o czekanie na dzieci na zewnątrz budynku.

            Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020 o godzinie 17.00.

        • Konkursy SU
          • Konkursy SU

          • Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej bardzo pozytywnie zareagowali na inicjatywę Samorządu Uczniowskiego i  wzięli udział w ogłoszonych konkursach: plastycznym, literackim i filmowym.

            Wyniki konkursu plastycznego:

            Kategoria klasy 0 – III

            1.       Jakub Stanek klasa 0

            2.       Kinga Karbowniczek klasa 0

            3.       Alicja Nowak klasa II

            Wyróżnienia:

            ·         Laura Kuczwalska klasa 0

            ·         Szymon Paterek klasa II

             

            Kategoria klasy IV – VIII

            1.       Karolina Gołdyn klasa VI

            2.       Dominika Ryńca klasa VI

            3.       Amelia Łojewska klasa VII

            Wyróżnienia:

            ·         Oliwia Błaut klasa VI

            ·         Julia Kasperczyk klasa IV

             

            NAGRODA SPECJALNA  dla  KINGI KARBOWNICZEK

             za aktywny udział i zdobycie czołowych miejsc w konkursach:

            I miejsce w kategorii filmowej i literackiej

            II miejsce w kategorii plastycznej „Mój ulubiony przyjaciel z bajki”

        • Zadania dla uczniów cz.60
          • Zadania dla uczniów cz.60

          • Czwartek 25 czerwca

             

            KLASA IV

            Język angielski

             1. Proszę wpisać temat lekcji: The Terrific Two, Dug’s sports hero. Revision,  przeczytać lub posłuchać z nagrania dialogu (CD 3, ścieżka 48), wpisać słownictwo do podrozdziału 8.3 z podręcznika oraz określić, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/6

            2. Następnie, proszę przeczytać i wpisać informacje z ramki „Question words” z tłumaczeniem zdań do zeszytu oraz wykonać zad. 4, str. 113 po sprawdzeniu poprawności wykonanego zadania 2 c, 3 a, 4 f, 5 b, 6 e. Proszę wpisać pytania poniżej do zeszytu:

            Who? – kto?, What? – co?, When? – kiedy?, Where? – gdzie?,

            Whose? – kogo?, How many? – ile?

            3. Bardzo proszę zrobić zadania 1, 2, 3, str. 70 w zeszycie ćwiczeń, aby poćwiczyć tworzenie pytań i udzielanie odpowiedzi. Następnie, proszę wpisać słownictwo do podrozdziału 8.5 Healthy lifestyle – zad. 1, str. 115 w podręczniku. Można posłuchać wymowy (CD 3, ścieżka 52).

             

            Matematyka

            Temat: Porównywanie liczb mieszanych.

                     ,, Czy już to umiem?’ –powtórzenie .

            Wykonaj zadania :  18, 19 i 20 str.294 z podręcznika.

            Wpisz do zeszytu  odpowiedzi, a następnie prześlij na  e- mail: dominika2000@o2.pl

            Język polski

             

            Temat: Kartki pocztowe.

            Podczas wakacji często zdarza nam się wysyłać do bliskich pocztówki z miejsc, które odwiedzamy. Przypomnijmy sobie, jak napisać kartkę pocztową.

            https://epodreczniki.pl/a/pocztowka-widokowka-adresowa-lamiglowka/D1FRNZswo

             

            Informatyka

            Lekcja. Rola komputera w informatyce

            Dowiem się, czym jest informatyka i czym się zajmuje.

            https://epodreczniki.pl/a/rola-komputera-w-informatyce/DUFHGI6Ag

             

            KLASA V

            Geografia

            Temat: Krajobraz wysokogórski Himalajów

             

            https://www.youtube.com/watch?v=uR-ev5vAqUA

            https://www.youtube.com/watch?v=kAkedYYKO6Q

             

            Technika

            Temat lekcji: Bezpiecznie wakacje.

            Zapiszcie temat lekcji. Poszukajcie w podręczniku , przypomnijcie sobie  lub poszukajcie w innych żródłach o czym musimy pamiętać w czasie wakacji i w punktach napiszcie w zeszycie. Powodzenia

             

            Język angielski

             1. Proszę wpisać temat lekcji: City Creatures The fancy dress party. Revision, przeczytać dialog lub posłuchać nagrania (CD 3, ścieżka 53) oraz wpisać słownictwo do podrozdziału 8.3 z podręcznika.

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/1386

            2. Następnie, bardzo proszę zrobić zadania 3 i 4, str. 113 (należy wpisać utworzone pytania do zeszytu). Pytania tworzymy zgodnie z zasadami poznanymi wcześniej – notatki w zeszycie.

            3. Proszę napisać w zeszycie Making arrangements, przeczytać dialog na str. 114 lub posłuchać nagrania (CD 3, ścieżka 57), przeczytać wyrażenia w fioletowej ramce Making arrangements i wpisać do zeszytu słownictwo do podrozdziału 8.4.

            Bardzo proszę wykonać zadania powtórzeniowe 1,2, 5, 6, str. 70 w zeszycie ćwiczeń, aby powtórzyć i utrwalić wiadomości.

             

            KLASA VI

            Biologia

            Temat: Świat zwierząt.

             

            W czasie wakacji zachęcam was do obserwacji zwierząt. Tych większych i tych całkiem malutkich. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, możemy oglądać dokumentalne filmy przyrodnicze. Znajdziecie je na youtube i w telewizji. Oto przykłady:

             

             

            Język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Znamy i stosujemy zasady polskiej pisowni.

             

            Następnie wykonajcie ćwiczenia 50 – 54 zawarte w zeszycie ćwiczeń na str.195 – 197.

             

             

            Technika

            temat lekcji Bezpieczne wakacje - korzystanie z kąpielisk,

            Moi Drodzy zapiszcie temat w zeszycie następnie otwórzcie podręcznik str 23 -26 i zapoznajcie się z tekstem.  W zeszycie zapiszcie zasady korzystania z kąpielisk Powodzenia

             

            Zajęcia z wychowawcą

            Moi Drodzy!

            Jutro jest ostatni dzień roku szkolnego. Na pewno zapamiętamy go wszyscy na długo, bo był inny niż wszystkie poprzednie lata spędzone w szkole. Myślę, że pomimo wielu trudności udało się Wam wiele nauczyć i zdobyć nowe umiejętności.

            Przypominam Wam, że należy oddać podręczniki i książki z biblioteki do szkoły.

            W czwartek, 25 czerwca będzie w kościele w Klimontowie msza św. na zakończenie roku szkolnego. Obecność nie jest obowiązkowa. Przychodzą tylko uczniowie, którzy chcą. Pamiętamy o środkach bezpieczeństwa (maseczki, odpowiedni dystans w kościele, zachowanie odległości, zakaz gromadzenia się). Odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka ponoszą Rodzice.

            W piątek, 26 czerwca jest rozdanie świadectw według planu podanego dokładnie na stronie szkoły. Obecność nie jest obowiązkowa. Uczniowie klasy VI odbierają świadectwa o godz. 9:00 na sali gimnastycznej. Proszę pamiętać o środkach bezpieczeństwa (maseczki, rękawiczki, zachowanie dystansu, zakaz gromadzenia się).  Więcej informacji znajduje się na stronie szkoły:

            „Uczniowie, którzy zamierzają osobiście odebrać świadectwo w piątek 26 czerwca, muszą wcześniej zgłosić ten fakt wychowawcy klasy. Rodzice tych uczniów wysyłają wychowawcy w formie elektronicznej oświadczenie o następującej treści: Wyrażam zgodę na osobisty odbiór świadectwa przez moje dziecko… (imię i nazwisko), ucznia/uczennicy klasy… Zobowiązuję się do zapewnienia dziecku maseczki oraz rękawiczek jednorazowych. Podpis rodzica”

            Rodzice uczniów nie wchodzą na teren szkoły, czekają na swoje dzieci na zewnątrz budynku.

            Jeśli uczeń nie zdecyduje się na osobisty odbiór świadectwa, można będzie je odebrać w dniach od 29 czerwca do 3 lipca w sekretariacie szkoły w godzinach 8.00-15.00.

            Proszę zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji. Obowiązują zasady zgodne z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanepidu i Ministerstwa Zdrowia. Przestrzegamy zasad związanych z bezpiecznym wypoczynkiem oraz zasad przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się koronawirusa Covid – 19. Przydatne informacje na temat organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w roku 2020 można znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty.

             

            https://kuratorium.krakow.pl/bezpieczny-wypoczynek-2020/

            https://kuratorium.krakow.pl/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2019-r/

            https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/organizacja-wypoczynku/bezpieczne-wakacje-2020/14776,Bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-MEN-GIS-i-MZ-dla-organizatorow-wypoczynku-dzieci-.html

            Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, życzę udanych i pełnych wrażeń wakacji.

             

            Wasza wychowawczyni

            KLASA VII

            Język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Sprawdź, czy pamiętasz – utrwalenie wiadomości gramatycznych.

             

            Następnie wykonajcie ćwiczenia 1–2 zamieszczone w zeszycie ćwiczeń na str.253-254.

             

            Fizyka

            Temat: Od czego zależy siła wyporu.

            https://www.youtube.com/watch?v=TulFtxO6l6w

            1. Tekst  str 175-177

            2. Do zeszytu wykonaj zad. 1,2 str181

             

            Język angielski

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Asking for, giving and refusing permission. Revision, wpisać nowe słownictwo do podrozdziału 9.6 i 9.7, uzupełnić zad. 3, str. 112, można sprawdzić swoje odpowiedzi, słuchając nagrania (CD 4, ścieżka 39).

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/9

            2. Następnie, proszę przeczytać na str. 113 w podręczniku notatkę o pisaniu kartki pocztowej, wykonać zad. 1, str. 113 oraz zad. 5, str. 113.

            3. Bardzo proszę zrobić zad. 1, 2, 3, 4 na stronie 114 w podręczniku w celu powtórzenia i utrwalenia przerobionego materiału językowego. Zadania należy wpisać do zeszytu.

             

            KLASA VIII

            Chemia

            Temat: Związki chemiczne o znaczeniu biologicznym – podsumowanie.

             

            Przeczytaj lekcję dostępną na stronie epodreczniki.pl https://epodreczniki.pl/a/substancje-chemiczne-o-znaczeniu-biologicznym---podsumowanie/D11cEEFcP . Odpowiedz ustnie na pytania z działu „Rozwiązuję problemy”.

            Geografia

            Temat:  Przyroda wokół biegunów

            Przeczytaj lekcję dostępną na stronie epodreczniki.pl

            https://epodreczniki.pl/a/przyroda-wokol-biegunow/DxikGHWm5

            Język polski

            Temat: Cv, czyli curriculum vitae.

            „Curriculum vitae”- jest określenie pochodzące z języka łacińskiego i dosłownie oznacza „historię życia”. Umiejętność pisania cv będzie Wam potrzebna wielokrotnie w dorosłym życiu, a może nawet wcześniej, gdy będziecie chcieli podjąć wakacyjną pracę. Spróbujcie skonstruować własne cv w oparciu o poniższy wzór: https://cv.pracuj.pl/

            Język angielski

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Greetings from Poland, otworzyć podręczniki na str. 133, posłuchać nagrania – zad. 2.

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/29

            2. Następnie, proszę przeczytać tekst “Greetings from Poland!’ i zdecydować, czy zdania są prawdziwe, fałszywe, czy też zawarta w nich informacja nie znalazła się w tekście – zad. 4, str. 133.

            3. Bardzo proszę przygotować dialog z kolegą lub koleżanką i go przeprowadzić online lub telefonicznie. Należy wybrać co najmniej 3 tematy do rozmowy, np.: Szkoła, Dom, Kultura, Sport, Zakupy. 

             

             

             

        • Komunikat
          • Komunikat

          • Dodatkowe informacje dotyczące zakończenia roku szkolnego

            • Uczniowie, którzy zamierzają osobiście odebrać świadectwo w piątek 26 czerwca, muszą wcześniej zgłosić ten fakt wychowawcy klasy. Rodzice tych uczniów wysyłają wychowawcy w formie elektronicznej oświadczenie o następującej treści: Wyrażam zgodę na osobisty odbiór świadectwa przez moje dziecko… (imię i nazwisko), ucznia/uczennicy klasy… Zobowiązuję się do zapewnienia dziecku maseczki oraz rękawiczek jednorazowych. Podpis rodzica
            • Uczniowie wchodzą do szkoły trzema wejściami: przez salę gimnastyczną (klasa VI), wejściem głównym (klasa I, II, III, IV, V, VII, VIII) oraz wejściem bocznym (klasa 0). Każda klasa przychodzi do szkoły o wyznaczonej godzinie według wcześniej podanego harmonogramu.
            • Rodzice uczniów z klas I-VIII nie wchodzą na teren szkoły, czekają na swoje dzieci na zewnątrz budynku.
            • Uczniowie udają się bezpośrednio do swoich klas i siadają w osobnych ławkach. Wszystkie ławki i krzesła przed przyjściem uczniów zostaną zdezynfekowane.
            • Uczniowie nie wnoszą na teren szkoły zbędnych przedmiotów (np. torebek), zostawiają je u rodziców.
            • Jeśli uczeń nie zdecyduje się na osobisty odbiór świadectwa, można będzie je odebrać w dniach od 29 czerwca do 3 lipca w sekretariacie szkoły w godzinach 8.00-15.00.
        • Zadania dla uczniów cz.59
          • Zadania dla uczniów cz.59

          • ŚRODA 24 czerwca

             

            KLASA IV

            język polski

            Temat: Praca z zeszytem ćwiczeń.

            Proszę uzupełnić w zeszytach ćwiczeń rozdział pt. „Rym” (str.43-44)

            • Przypominam wszystkim dzieciom, które chcą w piątek odebrać świadectwo, o konieczności wysłania oświadczenia przez rodziców.
            • Jeśli ktoś jeszcze nie oddał książek do biblioteki, to pamiętajcie, że należy spakować je w reklamówkę, włożyć do środka kartkę z imieniem i nazwiskiem, a następnie położyć w szkole na korytarzu na parterze na przygotowanych ławkach.

            język angielski

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Let’s go to summer camp!, przeczytać lub posłuchać dialog na stronie 110 (CD 3, ścieżka 44).

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/ShowMaterial/17640?p=2542

            2. Następnie, proszę przeczytać informacje o czasowniku „like” umieszczone w żółtej ramce w podręczniku, str. 111, wpisać do zeszytu z tłumaczeniem oraz wykonać zad. 6 i 7, str. 111 w podręczniku, aby zastosować czasownik „like” w kontekście językowym.

            3. Bardzo proszę wpisać „Object pronouns” z ramki  na str. 111 oraz notatkę do zeszytu:

            I (ja) – me (mnie)

            You (ty) – you (ciebie)

            He (on) – him (jego)

            She (ona) – her (jej)

            It (ono) – it (tego)

            We (my) – us (nas)

            You (wy) – you (was)

            They (oni) – them (ich)

            Proszę zrobić zadania 3 i 4, str. 69 w zeszycie ćwiczeń dla utrwalenia wiadomości.

             Plastyka

            Temat: Ciekawe techniki plastyczne. Praca – „Wiosenne drzewko”.

             

            Wykonaj pracę „Wiosenne drzewko” jedną z przedstawionych technik plastycznych. https://www.youtube.com/watch?v=EVXFOWgq0MQ&list=RDCMUCUL3pISyERtOYcpc1Apsw0A&start_radio=1&t=12 . Szablon drzewa do druku znajdziesz na stronie https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/szablon-drzewa-do-druku/

             

            zajęcia z wychowawcą

            KLASA V

            Matematyka

            Temat: Szacowanie wyników obliczeń czasowych

            Wykonaj zad.1, 2, 3, 4  str.289 ,,Co umiem?” z podręcznika

             Zadania prześlij na e- mail: dominika2000@o2.pl

            Muzyka

            Temat: Muzyka dawna.

             

            Zachęcam was do oglądnięcia lekcji z cyklu Szkoła z TVP.

            https://vod.tvp.pl/video/szkola-z-tvp-klasa-5,muzyka-lekcja-1-21052020,47607724

             

            język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Po co nam fantazja?

            Informacje, które pozwolą rozpoznać świat fantazji , a także Mały poradnik dotyczący świata realistycznego i fantastycznego znajdziecie poniżej, w e-podręczniku:

            https://epodreczniki.pl/a/po-co-nam-fantazja/DJv6J70we

             

            Wykonajcie interaktywnie ćw. 3 i 6. (chętni uczniowie mogą zapisać w zeszycie rozwiązanie tych ćwiczeń).

            KLASA VI

            Matematyka

            Uzupełnij ćwiczenia str. 65-66

            język angielski

             1. Proszę wpisać temat lekcji: I don’t think so. Revision, przeczytać dialog lub posłuchać nagrania (CD 3, ścieżka 57) oraz wpisać słownictwo do podrozdziału 8.4 do zeszytu.

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/1386

            2. Następnie, proszę przeczytać tekst na str. 115 – zad. 1, wybrać prawidłową odpowiedź a lub b. Nowe słownictwo z tekstu proszę wpisać do zeszytu.

            Pomoc. Można skorzystać z bezpłatnej usługi Google, wpisując wyrażenia i sprawdzając znaczenie oraz wymowę (klikając w miejscu znaku głośnika).

            https://www.google.com/search?q=translator+google&oq=translator&aqs=chrome.1.69i57j69i59j0l6.4572j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

            3. Następnie, proszę uzupełnić dialog wyrażeniami z ramki  - zad. 8, str. 118 w podręczniku. Można sprawdzić poprawność wykonania zadania, słuchając nagrania (CD 3, ścieżka 67). Proszę wykonać zadania na str. 74 „Check yourself” w zeszycie ćwiczeń, aby powtórzyć i utrwalić poznane słownictwo, użycie środków i funkcji językowych.

             

            Plastyka

            Temat: Ciekawe techniki plastyczne. Praca – „Wiosenne drzewko”.

             

            Wykonaj pracę „Wiosenne drzewko” jedną z przedstawionych technik plastycznych. https://www.youtube.com/watch?v=EVXFOWgq0MQ&list=RDCMUCUL3pISyERtOYcpc1Apsw0A&start_radio=1&t=12. Szablon drzewa do druku znajdziesz na stronie https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/szablon-drzewa-do-druku/

            Historia

            Lekcja powtórzeniowa: Epoka napoleońska.

            Podręcznik strona 222-226. Przejrzyj i powtórz ten dział.

            Zrób ćwiczenia str.225-226 (ustnie).

            KLASA VII

            język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Znamy i stosujemy zasady interpunkcyjne.

            Przestrzeganie zasad interpunkcyjnych jest bardzo ważne.

            Proszę przypomnieć zasady interpunkcji zawarte w poniższym e-podręczniku:

            https://epodreczniki.pl/a/przecinek-kropka-myslnik-wykrzyknik-pytajnik---co-krok/DREeSJQ4l

            Wykonajcie do zeszytu ćwiczenie 1 z e-podręcznika, w którym należy przepisać poprawnie zdania, oddzielić  wyrazy i wstawić właściwe znaki interpunkcyjne.

             

            Matematyka

            Uzupełnij zeszyt ćwiczeń.

            muzyka

            Temat: Niezwykłe instrumenty i mechanizmy grające. 

            Zachęcam was do oglądnięcia lekcji z cyklu Szkoła z TVP, w której przedstawione są niezwykłe instrumenty i mechanizmy grające.

            https://vod.tvp.pl/video/szkola-z-tvp-klasa-7,muzyka-lekcja-1-02042020,47364537

            chemia

            Temat: Ciekawe doświadczenia chemiczne.

             

            Zachęcam was do wykonania prostych doświadczeń. Przykłady znajdziecie tu: https://www.youtube.com/watch?v=BjkRVWaBje4

            KLASA VIII

            język polski

            Temat: Teksty użytkowe ważne w dorosłym życiu.

            Proszę o zrealizowanie lekcji z e-podręcznika dotyczącej pisania ważnych tekstów użytkowych.

            https://epodreczniki.pl/a/najtrudniej-jest-mowic-i-pisac-o-sobie---tworzymy-zyciorys-cv-i-list-motywacyjny/DE5uUqPHp

             

            matematyka

            Uzupełnij zeszyt ćwiczeń.

            biologia

            . Temat: Parki Narodowe w Polsce.

             

            Czym są parki narodowe? Jaka jest ich misja? Dlaczego tak ważna jest ochrona naturalnych ekosystemów? Polska przyroda potrafi wprawić w zachwyt! O tym - jak bardzo – przekonajcie się sami! https://www.youtube.com/watch?v=-RrURaLaGfs&t=375s

             

            Religia

            Temat: Moje obowiązki, które mnie rozwijają. Moje zainteresowania – co lubię, kim chce zostać.

            Przeczytaj z podręcznika temat 54 i 55.Napisz do zeszytu modlitwę o umiejętne rozwijanie swoich zainteresowań i darów, które otrzymaliśmy od Boga. Prześlij zadanie  na e- mail: dominika2000@o2.pl.

             Modlimy się  o dary Duch Świętego–  Koronka do Ducha Świętego

            https://www.youtube.com/watch?v=ukQIIV1xGY4

             

             

             

        • Zadania dla uczniów cz.58
          • Zadania dla uczniów cz.58

          • WTOREK 23 czerwca

             

            Kl. 0 Język angielski

            1. Proszę przywitać się i powiedzieć Hello/Good morning/good afternoon oraz zapytać How are you? (jak się masz?) i samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie: I’m fine, thank you.

            2. Następnie, posłuchajcie piosenki, starajcie się śpiewać razem z nagraniem:

            https://www.youtube.com/watch?v=ycJHbHvq35U

            3. Bardzo proszę pomyśleć z czym Wam się kojarzy słowo „lato/summer” i posłuchajcie piosenki. Następnie na kartce papieru narysujcie co lubicie robić w letni, wakacyjny  dzień. Życzę wszystkim dzieciom udanych i słonecznych wakacji - Have a nice holiday!

            https://www.youtube.com/watch?v=mVhh0oATqBI

             

            Kl. I język angielski

            1. Proszę, aby dzieci przywitały się: Hello/Good morning lub Good afternoon, zapytały jak się masz: How are you? i samodzielnie odpowiedziały na to pytanie: I’m fine, thank you. Proszę poszukać wokół siebie przedmiotów lub zabawek w kolorach: blue, red, brown, yellow, green, black, pink, white, purple, orange i wskazać je.

            2. Następnie, proszę otworzyć zeszyty ćwiczeń na stronie 83 „My clothes” i wykonać zadania powtórzeniowe na temat „Moje ubrania”. Warto zobaczyć też filmową animację i zapamiętać nazwy części garderoby:

             https://www.youtube.com/watch?v=GhloS3jaIWI

            3. Bardzo proszę otworzyć zeszyt ćwiczeń na stronie 85 i zrobić zadania powtórzeniowe „My party”.

            * Zadanie dodatkowe: zachęcam wszystkie dzieci do wybrania sobie kilku dodatkowych zadań powtórzeniowych z zeszytu ćwiczeń i wykonania ich samodzielnie. Życzę wszystkim uczniom kl. I powodzenia oraz udanych i słonecznych wakacji - Have a nice holiday!

            Pomoc. Można skorzystać z bezpłatnej usługi Google, wpisując wyrażenia i sprawdzając znaczenie oraz wymowę (klikając w miejscu znaku głośnika).

            https://www.google.com/search?q=translator+google&oq=translator&aqs=chrome.1.69i57j69i59j0l6.4572j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

             

            Kl. II język angielski

            1. Proszę, aby dzieci posłuchały animacji i postarały się zapamiętać nazwy części garderoby, można powtarzać razem z nagraniem.

            https://www.youtube.com/watch?v=_Y_fNXEu0tA

            2. Bardzo proszę, otworzyć zeszyty ćwiczeń na stronie 63, przeczytać zdania i wpisać numerki do poszczególnych obrazków. Następnie, proszę narysować po śladzie i napisać - zad. 12, str. 63.

            3. Proszę, podpisać obrazki zgodnie ze znaczeniem słów podanych w ramce (tie – krawat, cap – czapka, skirt – spódnica, dress – sukienka, trousers – spodnie, socks – skarpety, shoes – buty, T-shirt – koszulka, scarf – szalik, shorts – krótkie spodenki, trainers – buty sportowe, shirt – koszula). Słówka należy wpisać do zeszytu, można je zilustrować własnymi rysunkami lub wyciąć obrazki z wyprawki.

            Wymowę słówek można sprawdzić korzystając z bezpłatnej usługi Google, wpisując wyrażenia i sprawdzając znaczenie oraz wymowę (klikając w miejscu znaku głośnika).

            https://www.google.com/search?q=translator+google&oq=translator&aqs=chrome.1.69i57j69i59j0l6.4572j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

            Dla utrwalenia słownictwa, proszę wykonać zadania 14 - 16, str. 64-65. Za prawidłowo wykonane zadania można sobie przykleić naklejki. Życzę wszystkim uczniom kl. II powodzenia oraz udanych i słonecznych wakacji – Have a nice holiday!

             

            Klasa IV

            język polski

            Temat: Piszę pamiętnik. Wczoraj po szkole spotkałem…

            Wczoraj zapoznaliście się z lekcją z e-podręcznika dotycząca pamiętnika. Dzisiaj kontynuujemy ten temat. Proszę wykonać w zeszycie ćwiczeń zadania ze strony 35 i 36.

            Matematyka

            Temat: Zamiana ułamków zwykłych na liczby mieszane. Ułamek niewłaściwy.

             Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=D_jXNwkXcGg

            Przeczytaj i przeanalizuj przykłady i zawartość ramki ze str.290 i 291

              Wykonaj z podręcznika zadania  7, 8, 9,10 i 11 str.292 - 293  i  wpisz

              do zeszytu rozwiązania i prześlij na  e- mail: dominika2000@o2.pl

            historia

            Zapoznaj się z tematem lekcji: Bohaterowie Solidarności.

            Podręcznik strona 164-169.

            Zwróć uwagę na słowo: komunizm.

            Zwróć uwagę na postacie: Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, Jerzy Popiełuszko.

            Zadanie

            Strona 169, zadanie 3

            Klasa V

            język angielski

            1. Proszę wpisać temat lekcji: We are going to have a barbecue, przeczytać lub posłuchać nagrania dialogu, str. 110 w podręczniku (CD 3, ścieżka 49).

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/6

            2. Następnie, proszę przeczytać informacje z żółtej ramki na temat użycia wyrażenia „to be going to do something” do określania przyszłości i wpisać notatkę do zeszytu:

            * Wyrażenie: To be going to do something (mieć zamiar coś zrobić) - oznacza plany i zamiary na przyszłość, które będą wykonane, np.: I am going to buy some trainers (mam zamiar kupić buty sportowe).

            Przeczenie tworzymy przez słówko „not”, które stoi po odmianie czasownika „to be”, np.: 

            I am not going to buy some trainers.

            Pytanie tworzymy przez inwersję, czyli szyk przestawny wyrazów, np.:

            Are you going to buy any trainers? Yes, I am. No, I am not.

            3. Proszę napisać o swoich planach wykonania czynności – zad. 8, str. 111 w podręczniku oraz poćwiczyć użycie wyrażenia „to be going to do something” – zad. 1, 2, str. 69 w zeszycie ćwiczeń.

            język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Podsumowanie wiadomości o częściach zdania.

            Otwórzcie podręcznik na str.316 i w celu utrwalenia przeczytajcie  wiadomości z ramki To już wiem!

            Następnie wykonajcie do zeszytu zadanie 5 ze str.318 zgodnie z poleceniem.

            Jeżeli ktoś nie ma już podręcznika to wszystkie materiały znajdzie w zakładce Zdalne nauczanie w menu po lewej stronie.

             

            Religia

            Temat:  Pierwszy pośród dwunastu – św. Piotr.

                          Z Ewangelią do pogan- św. Paweł.

             

            Przeczytaj z podręcznika tematy 55 i 56. Uzupełnij zeszyt ćwiczeń z tych tematów.       

            Uzupełnione strony prześlij na  e- mail: dominika2000@o2.pl

            Zobacz: film o św. Piotrze: https://www.youtube.com/watch?v=zzAnB5fQFQs&t=289s

            oraz o św. Pawle: https://www.youtube.com/watch?v=vdJTdpYVtCc

            Modlimy się  za nas, abyśmy dobrze wykorzystali czas wakacji–  „Pod Twoją obronę”

             

            informatyka

            Lekcja. Konsekwencje zagrożeń w internecie i sposoby ich unikania 

            Dowiem się, jakie niebezpieczeństwa czekają na mnie w sieci, jeśli będę nieuważnie z niej korzystać.

            https://epodreczniki.pl/a/konsekwencje-zagrozen-w-internecie-i-sposoby-ich-unikania/D1HadrrqQ

             

            Klasa VI

            język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: Stwierdzam fakt, wyrażam opinię.

            Potraficie wyrażać własną opinię, czyli przedstawiać swoje zdanie, poglądy.

             A czym różni się opinia od faktu?

            Fakt jest obiektywną i niepodważalną informacją , która pozostaje niezmienna niezależnie od tego, kto ją przekazuje.

            Fakty istnieją bez względu na opinie. Natomiast każdy może mieć swoją  opinię na temat faktów.

             

            Przepiszcie do zeszytu poniższe zdania. Przy każdym z nich napiszcie: FAKT – jeśli przekazuje informację niepodważalną lub OPINIA – jeśli wypowiedź  jest wyrażeniem zdania.

            Wczoraj było bardzo zimno.

            Miesiąc czerwiec liczy trzydzieści dni.

            Matematyka nie jest trudna.

            Adam Mickiewicz jest autorem „Pana Tadeusza”.

            Stolicą Polski jest Warszawa.

            Na zawodach sportowych najlepiej zaprezentował się Julek.

             

            Geografia

            Lekcja 4. Wzajemne relacje Polski i jej sąsiadów

            Proszę o realizację tematu + materiały z :

            https://www.youtube.com/watch?v=GOCW-57a7oA

            https://www.youtube.com/watch?v=P0vpQDF9gcg

            Religia

            Temat:  Tajemnica BOGAtego życia- powtórzenie.     

            Dzisiaj rozwiąż quiz  https://samequizy.pl/kartkowka-z-religii-o-biblii-klasa-6/

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Pomodlimy się o dobrze spędzone wakacje–  Litania  do Najświętszego Serca  Pana Jezusa https://www.youtube.com/watch?v=hqJIa60KK4w

            Klasa VII

            język polski

            Proszę zapisać temat lekcji: „Jak dziki zwierz przyszło Nieszczęście do człowieka...” - interpretujemy utwór C. Norwida pt. „Fatum”.

            Przeczytajcie uważnie wiersz C. Norwida, zamieszczony w podręczniku na str. 179.                     Jeśli ktoś nie ma już podręcznika to znajdzie utwór w zakładce Zdalne nauczanie w menu po lewej stronie.

             

            Następnie zapiszcie pod tematem:

            Łacińskie słowo „fatum” nazywane jest przeznaczeniem, odnosi się do złego losu, nieszczęścia.

            W wierszu C. Norwida nieszczęście zostało ożywione.

            Wiersz składa się z dwóch obrazów. W pierwszym do człowieka przychodzi Nieszczęście i czeka na jego reakcję - „Czy, człowiek, zboczy?”.

            Drugi obraz informuje o reakcji człowieka, który wybrał działanie, pokazał, że jest gotów do podejmowania wyzwań i stawiania czoła przeciwnościom losu. Nieszczęście wycofuje się jak dzikie zwierzę, któremu nie udało się zdobyć swej ofiary.

             

            Proszę odnaleźć w wierszu i wpisać do zeszytu przykłady  środków  artystycznych:

            - porównanie

            - epitet

            - przenośnia

            - pytanie retoryczne

            - wykrzyknienie

             

            Geografia

            Lekcja 3. Wpływ migracji na strukturę demograficzną wsi

             

            Proszę o realizację tematu + materiały z :

             

            https://www.youtube.com/watch?v=C7Ej3zLFH_U

            https://www.youtube.com/watch?v=_xSmm_u79xY

            Historia

            Temat: Społeczeństwo polskie w latach 1918-1939.

            Podręcznik strona 226-230

            Zwróć uwagę na zmiany zarówno w miastach, jak i na wioskach oraz na mniejszości narodowe, religię i konflikty między Polską a Ukrainą.

            Zadanie

            Strona 230 zad.3

            Plastyka

            Temat: Animacja poklatkowa..

             

            Kiedy za oknem pogoda nie sprzyja spacerom, polecam wam zrobienie czegoś nowego. To animacja poklatkowa. Na podanej stronie znajdziecie prosty sposób jak stworzyć taką animację. https://www.youtube.com/watch?v=aBuMhzlSaps . Niech będzie to dla was inspiracja do tworzenia ciekawych wspomnień z wakacji.

            A poniżej przykłady filmów poklatkowych:

            Klasa VIII

            język polski

            Temat: Idealny nauczyciel- na podstawie fragmentu książki „Stowarzyszenie umarłych poetów”.

            Wczoraj zachęcałam Was do obejrzenia filmu pr. „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Mam nadzieję, że nawet jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, nadrobicie to w najbliższym czasie.

            Dzisiaj proszę o zrealizowanie lekcji ze strony e-podręczniki, która bazuje na fragmencie powieści Nancy H. Kleinbaum pt. „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Proszę przeczytać zamieszczony tam fragment książki, a następnie wykonać ćwiczenia 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 (ustnie). Jest szansa, że zachęceni lekturą fragmentu tekstu, sięgniecie po całą powieść.

            https://epodreczniki.pl/a/idealny-nauczyciel/DEvxFrIzH

             

            język angielski

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Learning styles, przeczytać wywiad i odpowiedzieć na pytanie – zad. 3, str. 131 w podręczniku.

            2. Następnie, proszę przeczytać teksty na str. 136 – zad. 1 i uzupełnić zdania informacjami w języku polskim.

            3. Bardzo proszę posłuchać nagrania do zadania 1, str. 136 w zeszycie ćwiczeń oraz wpisać odpowiedzi do luk w podanych zdaniach.

            Nagrania są dostępne na stronie Pearson eDesk (link poniżej) po wcześniejszym zarejestrowaniu się i utworzeniu hasła, kod aktywacyjny nie jest wymagany. Należy wybrać odpowiedni do danej klasy podręcznik oraz numer nagrania.  

            https://edesk.pearson.pl/Home/Show/29

            fizyka

            Temat: Od czego zależy siła wyporu.

             

            https://www.youtube.com/watch?v=TulFtxO6l6w

            1. Tekst  str. 175-177

            2. Do zeszytu wykonaj zad. 1,2 str181

            informatyka

            Lekcja. Zasady bezpiecznej pracy w sieci lokalnej i globalnej 

            Nauczę się zasad bezpiecznej pracy w sieciach lokalnych i globalnych.

            https://epodreczniki.pl/a/zasady-bezpiecznej-pracy-w-sieci-lokalnej-i-globalnej/DhFPcW05o

             

             

             

             

        • Zadania dla uczniów cz.57
          • Zadania dla uczniów cz.57

          • PONIEDZIAŁEK 22 czerwca

             

            Klasa I   

            Temat:  Wakacje z Panem Jezusem.

             Uzupełnij zeszyt ćwiczeń z tematu 56. Uzupełnione strony  prześlij

             na e- mail: dominika2000@o2.pl

            Zaśpiewaj: „Kiedyś o Jezu chodził po świecie” https://www.youtube.com/watch?v=t02-HTZ23SU

            Modlimy się  za nas, abyśmy dobrze wykorzystali czas wakacji–  „Ojcze nasz…”

            Klasa III

            1.  Proszę wpisać temat lekcji: My favourite sport. Revision, otworzyć zeszyty ćwiczeń na stronie 64, narysować po śladzie, przeczytać i zakreślić – zad. 12.

            2. Bardzo proszę posłuchać animacji na temat sportu i postarać się zapamiętać słownictwo tam przedstawione:

             https://www.youtube.com/watch?v=yGJ0MoYXmZA

            Następnie, proszę napisać nazwy dyscyplin sportowych zgodnie z rysunkami – zad. 13, str. 64.

            Pomoc. Można skorzystać z bezpłatnej usługi Google, wpisując poszczególne słowa i sprawdzając znaczenie oraz wymowę (klikając w miejscu znaku głośnika).

            https://www.google.com/search?q=translator+google&oq=translator&aqs=chrome.1.69i57j69i59j0l6.4572j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

            3. Proszę uzupełnić zdania zgodnie z ilustracją – zad. 14, str. 65. Za prawidłowo wykonane zadania można sobie przykleić naklejki. Życzę wszystkim uczniom kl. III powodzenia oraz udanych i słonecznych wakacji – Have a nice holiday!

            * Zadanie dodatkowe: zachęcam uczniów do wykonania dodatkowych zadań powtórzeniowych, które znajdują się na końcu zeszytu ćwiczeń.

              Klasa IV

            JĘZYK POLSKI

            Temat: Mój pamiętniku…

            Przeczytaj uważnie lekcję z e-podręcznika:  „Mój pamiętniku” (link poniżej). Ćwiczenia wykonuj tylko on-line, dzisiaj nie musisz wpisywać nic do zeszytu. Zadania 8 nie musisz robić. Proszę o solidne przeczytanie lekcji, ponieważ jest bardzo ciekawa, a zawarte w niej informacje przydadzą Ci się jutro, a może i w przyszłości…

            https://epodreczniki.pl/a/moj-pamietniku/DrMkqy0CD

            PRZYRODA

            Temat: Życie lasu. Bogactwo runa i podszytu.

             

            Już niedługo wakacje. Na pewno wybierzecie się na wędrówki. Choćby te najbliższe…do lasu. A tam znajdziecie całe bogactwo organizmów do obserwacji. Zabierzcie ze sobą lupę. A co możecie znaleźć w runie i podszycie pokaże wam film.

             https://www.youtube.com/watch?v=ETP3DZ-dppM

            RELIGIA

            Temat: Afryka i Azja – Ewangelia na krańcach świata.

            Przeczytaj z podręcznika temat: 60.  Uzupełnij zeszyt ćwiczeń z tego tematu.

            Uzupełnione strony  prześlij na e- mail: dominika2000@o2.pl

             Modlimy się  za nas, abyśmy dobrze wykorzystali czas wakacji– ,, Pod Twoją obronę…”

            Pieśni do Rocznicy I Komunii Świętej:

            ,, Daj mi, Jezusa” https://www.youtube.com/watch?v=ApOPPI6af1w

            ,,Ofiaruję Tobie, Panie mój" https://www.youtube.com/watch?v=Pdhg49qAYCw

            ,, Wspaniały dawco miłości" https://www.youtube.com/watch?v=ja_-UD-no5o

            ,,Pan Jezus już się zbliża" https://www.youtube.com/watch?v=UL0-1eq9emg

            ,,Już gościsz w sercu mym" https://www.youtube.com/watch?v=Uv54nlzLxY4

            ,, Gość  z nieba" https://www.youtube.com/watch?v=Y3Fd9mfJah4

            ,,Kochana mamo, kochany tato" https://www.youtube.com/watch?v=PDEcUB5r0dM

            ,,Maryjo ja Twe dziecię" https://www.youtube.com/watch?v=J-sHuvyVRHA

            MUZYKA

            Temat: Tworzymy własną muzykę.

             

            Odwiedź stronę CHROME MUSIC LAB https://musiclab.chromeexperiments.com/Experiments. Znajdziesz tam aplikacje służące do tworzenia muzyki. Przekonaj się, że tworzenie muzyki to świetna zabawa.

            Klasa V

            MATEMATYKA  

            Temat: Obliczania kalendarzowe i czasowe.

            Przeczytaj zawartość tabelki str. 286

            Wykonaj zad. 1, 2, 3, 4  str. 289 „Co umiem?”           

            Rozwiązania prześlij na e- mail: dominika2000@o2.pl

            JĘZYK POLSKI

            Proszę zapisać temat lekcji: Podsumowanie wiadomości o częściach mowy.

            Otwórzcie podręcznik na str.315 i w celu utrwalenia przeczytajcie  wiadomości z ramki To już wiem!

            Następnie wykonajcie do zeszytu zadanie 1 zgodnie z poleceniem.

            Jeżeli ktoś nie ma już podręcznika to wszystkie materiały znajdzie w zakładce Zdalne nauczanie w menu po lewej stronie.

             

            HISTORIA

            Temat: Monarchia stanowa w Polsce.

            Podręcznik strona 205-209

            Zwróć uwagę na pojęcia: monarchia stanowa, elekcja, przywilej.

            Zapamiętaj datę 1505- wpisz do zeszytu.

             

            Zadanie

            Strona 209 zadanie 2

            PLASTYKA

            Temat: Ciekawe techniki plastyczne. Praca – „Wiosenne drzewko”.

             

            Wykonaj pracę „Wiosenne drzewko” jedną z przedstawionych technik plastycznych. https://www.youtube.com/watch?v=EVXFOWgq0MQ&list=RDCMUCUL3pISyERtOYcpc1Apsw0A&start_radio=1&t=12 . Szablon drzewa do druku znajdziesz na stronie https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/szablon-drzewa-do-druku/

             

            Klasa VI

            JĘZYK POLSKI

            Proszę zapisać temat lekcji: Na czym polega „chwila pojednania”? - analizujemy wiersz A. Kamieńskiej.

             

            Przeczytajcie starannie wiersz A.Kamieńskiej zamieszczony w podręczniku na str.120.              Jeżeli ktoś nie ma już podręcznika to znajdzie utwór w zakładce Zdalne nauczanie w menu po lewej stronie.

            Następnie zapiszcie pod tematem lekcji poniższą notatkę:

            Opłatek to symbol pojednania, przebaczenia i miłości.Kojarzy się również z chlebem, którym można podzielić się z bliźnimi.

            Chwila pojednania w wierszu A. Kamieńskiej to zgoda na różne aspekty życia człowieka, pogodzenie się z tym, że ludzie bywają czasem samotni. Samotność ta wynika z odmiennych potrzeb, braku zrozumienia. Pojednanie to również zachęta do tego, aby akceptować się wzajemnie mimo odmienności.

             

            Zauważcie, że poetka zastosowała w utworze przeciwstawienia. Wypiszcie  z wiersza przykłady kontrastowych pojęć.

            Zwróćcie uwagę na zakończenie wiersza – „niech się pojedna samotność z samotnością”- nie ma tutaj kontastu. Zapiszcie w zeszycie stwierdzenie:

            Warto budzić w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, zapraszać go do swojego życia.

            MATEMATYKA

            Zapisz równania z grafu str. 227

            JĘZYK ANGIELSKI

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Doctor Q Mrs Q’s visit, przeczytać dialog lub wysłuchać nagrania (CD 3, ścieżka 54), wpisać słownictwo do podrozdziału 8.3 do zeszytu.

            2. Następnie, proszę przeczytać informacje w żółtej ramce na str. 113 w podręczniku,  wpisać przykłady z tłumaczeniem do zeszytu oraz uzupełnić zdania wyrażeniami z ramki „Being with people” – zad. 5, str. 113. Można sprawdzić poprawność wykonania zadania, słuchając nagrania (CD 3, ścieżka 55).

            3. Bardzo proszę wykonać zadania 1- 3, str. 70 w zeszycie ćwiczeń, aby poćwiczyć użycie poznanego słownictwa i materiału gramatycznego.

            Pomoc. Można skorzystać z bezpłatnej usługi Google, wpisując wyrażenia i sprawdzając znaczenie oraz wymowę (klikając w miejscu znaku głośnika).

            https://www.google.com/search?q=translator+google&oq=translator&aqs=chrome.1.69i57j69i59j0l6.4572j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

            INFORMATYKA

            Lekcja. Modele kolorów.

             

            Dowiem się, czym są modele kolorów i jak je stosować.

             

            https://epodreczniki.pl/a/modele-kolorow/DRcl9psn7

            Klasa VII

            MATEMATYKA

            Rozwiąż zad. str. 311

             

            JĘZYK POLSKI

            Proszę zapisać temat lekcji: O jakich wartościach jest mowa w książce Jana Pawła II ?

            Jan Paweł II to chrześcijanin i człowiek głębokiej wiary. W swej książce porusza kwestie religii, życia, a także  problemy, wątpliwości współczesnego człowieka.

             

            Znacie  już wstęp do książki pt: „Przekroczyć próg nadziei”. Zapoznajcie się z fragmentem książki ze str.7-9. Jest to pierwsze  pytanie, na które odpowiedział Jan Paweł II włoskiemu dziennikarzowi. Fragment książki znajdziecie na poniższej stronie:

            https://www.rodaknet.com/rp_sw_papiez_jpII_przekroczyc_prog_nadziei.pdf

             

            Napiszcie krótko w zeszycie, o czym mówi ten fragment wywiadu ?

            JĘZYK ANGIELSKI

            1. Proszę wpisać temat lekcji: Outdoor activities. Using The Present Perfect Tense, wpisać nowe słownictwo do podrozdziałów 9.4 i 9.5 oraz wykonać zad. 5, str. 110.

            2. Następnie, proszę przypomnieć sobie zasady tworzenia zdań twierdzących i przeczących w czasie Present Perfect z poprzednich lekcji (notatka w zeszycie).

            3. Dzisiaj zajmiemy się tworzeniem zdań pytających w czasie Present Perfect. Proszę wpisać notatkę do zeszytu:

            * Pytania w czasie Present Perfect tworzymy przez użycie operatora Have lub Has i postawienie go przed podmiotem.

            Budowa zdania pytającego:

            Have + podmiot (I/you/we/they) + III forma czasownika + …. reszta zdania.

            Has + podmiot (he/she/it) + podmiot + III forma czasownika + ….. reszta zdania.

            Uwaga! Operator Has występuje tylko w 3 osobie liczby pojedynczej he/she/it, w pozostałych występuje operator Have.

            ever – występuje w zdaniach pytających i znaczy „kiedykolwiek”, stosuje się go na początku zdania: Have you ever been to London?

            never – znaczy „nigdy”, jest stosowany po operatorze have lub has na początku zdania,

            already – znaczy „już” i występuje po operatorze have lub has na początku zdania,

            just – znaczy „właśnie” i występuje też po operatorze have lub has na początku zdania

            recently/lately – znaczy „ostatnio” i jest stosowany na końcu zdania.

            INFORMATYKA

            Lekcja 22. Zasady bezpiecznej pracy w sieci lokalnej i globalnej 

             

            Nauczę się zasad bezpiecznej pracy w sieciach lokalnych i globalnych.

             

            https://epodreczniki.pl/a/zasady-bezpiecznej-pracy-w-sieci-lokalnej-i-globalnej/DhFPcW05o

            ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ

            Temat: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Świętokrzyskie.

             

            Dziś kolejna wirtualna wyprawa. To całkiem blisko – Świętokrzyskie. Zobaczcie, które miejsca warto odwiedzić  - https://www.youtube.com/watch?v=B4JczbsdFTQ . Teraz już czas na prawdziwe wyprawy!

            Klasa VIII

            JĘZYK POLSKI

            Stowarzyszenie umarłych poetów” to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych filmów, których akcja rozgrywa się w szkole. Jest to amerykański dramat z 1989 roku. Istnieje również książka pod tym samym tytułem, ale jest ona wtórna wobec filmu- powstała na podstawie scenariusza.

            Reżyserem filmu jest Peter Weir, a w głównej roli wystąpił Robin Williams.

            Niech Was nie zwiedzie tytuł- bohaterami wbrew pozorom nie są poeci (to mogłoby kogoś zniechęcić…), lecz młodzi chłopcy, którzy wkraczają w dorosłe życie i odkrywają swoje pasje, uczą się samodzielnego myślenia, a towarzyszy im wspaniały, charyzmatyczny nauczyciel języka angielskiego.

            Zachęcam Was do obejrzenia filmu, tym bardziej, że w normalnych okolicznościach na pewno oglądalibyśmy go wspólnie w szkole.

            Podaję link tylko do cz. I. Jeśli ktoś z Was obejrzy cz. I, na pewno bez problemu odszuka cz. II, ponieważ koniecznie będzie chciał poznać dalsze losy bohaterów.

            https://www.cda.pl/video/22809029

            MATEMATYKA

            Przeanalizuj temat kombinatoryka i rozwiąż zad. od 1-7 str.267-271

            HISTORIA

            Zapoznaj się z lekcją powtórzeniową „Polska i świat na przełomie XX i XXI wieku.”

            Zwróć uwagę na daty, ilustracje i mapy.

            Zrób zadania ze stron 233-234 ustnie.

            JĘZYK NIEMIECKI

            Thema: Ans Meer oder ins Gebirge? Nad morze lub w góry? 

             

            Wohin möchtest du in den Sommerferien fahren?/ Dokąd chciałbyś/ chciałabyś jechać na wakacje? 

            ans Meer lub an die See- nad morze 

            ins Gebirge  lub in die Berge– w góry 

            aufs Land – na wieś 

            an den See – nad jezioro 

            ins Ausland – za granicę 

            an den Strand – na plażę 

            nach Italien – do Włoch (przyimek nach zawsze do państw i miast) 

            zu Oma – do babci (przyimek zu zawsze do osób) 

             

            Dokończ zdanie wybierając sobie z listy wyżej cel podróży wakacyjnej ? 

            In den Sommerferien möchte ich.......................... fahren. 

             

            angeln - łowić ryby 

            klettern- wspinać się 

            segeln- żeglować 

            Boot fahren - pływać łódką 

            reisen - podróżować 

            sich sonnen - opalać się 

            sich langweilen - nudzić się 

            wandern - wędrować 

             

            Odpowiedz na to pytanie wybierając czynności z listy powyżej np.: 

            Was möchst du in den Ferien machen?/ Co chciałbyś robić w czasie wakacji? (Pamiętaj po czasowniku möchten drugi na końcu zdania w bezokoliczniku) 

             

            Ich möchte .......................... Chciałabym/ chciałbym ........................ 

            Jeśli masz ochotę to możesz przysłać te 2 odpowiedzi do mnie na maila an23456glabi_cka@wp.pl 

             

             

        • Zakończenie roku szkolnego
          • Zakończenie roku szkolnego

          • W czwartek, 25 czerwca o godz. 17:00 w kościele w Klimontowie odbędzie się Msza Św. na zakończenie roku szkolnego. Uczniowie, którzy chcą wziąć w niej udział, są zobowiązani do respektowania  do wymogów sanitarnych- należy mieć zasłonięte usta oraz nos, a także zachować odpowiedni dystans. Za bezpieczeństwo uczniów odpowiadają rodzice.

            W piątek 26 czerwca uczniowie mają możliwość spotkania się z wychowawcami oraz kolegami z klasy i osobistego odebrania świadectwa. Każda klasa przychodzi do szkoły o innej godzinie, aby uniknąć tworzenia większych skupisk:

            godzina 8.15- klasa VIII- w swojej sali

            godzina 9.00- klasa VI- sala gimnastyczna

            godzina 9.30- klasa I- w swojej sali

            godzina 10- klasa II- w swojej sali

            godzina 10.30- klasa III- w swojej sali

            godzina 11.00- klasa IV- w swojej sali

            godzina 11.30- klasa V- w swojej sali

            godzina 12.00- klasa VII- w swojej sali

            Wszyscy uczniowie powinni przyjść do szkoły w maseczkach, będą mogli je zdjąć po zajęciu miejsc w salach. Nie wolno tworzyć skupisk, gromadzić się blisko siebie w grupkach, obowiązuje społeczny dystans.

            Uczniowie, którzy nie przyjdą do szkoły w wyznaczonym terminie, mogą odebrac świadectwo w sekretariacie szkoły w tygodniu po zakończeniu roku szkolnego: 29 czerwca- 3 lipca.