Wiadomości

PCPR Bielsko-Biała

W piątek 9 wrzenia br. o godzinie 9:00 w Hotelu Ibis Styles w Bielsku-Białej odbyła się, zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej konferencja „Nowoczesna opieka i rehabilitacja osób starszych i niepełnosprawnych - realne możliwości i perspektywy”.
Konferencję otworzył wicestarosta bielski Pan Grzegorz Szetyński, który stwierdził, że „Polskie społeczeństwo starzeje się, i to w sposób często nienaturalny poprzez emigrację młodych i aktywnych osób za granicę. To spory problem który wpływa na społeczności lokalne i na władze samorządowe. Takie konferencje jak ta, mają za zadanie dobrze przygotować nas wszystkich do wielkich wyzwań w przyszłości”. Następnie Dyrektor PCPR Pani Katarzyna Olszyna, po kilku słowach wstępu przywitała wykładowców i słuchaczy, po czym rozpoczęła część merytoryczną konferencji, na której byli także, między innymi, Pani Katarzyna Adamiec – Członek Zarządu Powiatu oraz Pani Helena Byrdy-Przybyła i Pani Władysława Gańczarczyk – radne Rady Powiatu Bielskiego.
Wykład inauguracyjny „Zadania systemu wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych” wygłosił dr Paweł Kubicki. Zaprezentował ogólne założenia funkcjonowania systemu opieki a także jego finansowe podstawy. W wystąpieniu nie zabrakło także przykładów działania takich systemów w innych państwach, prognoz na kolejne lata dla kraju i społeczności lokalnej. Ponadto została zwrócona uwaga na problemy pracowników pomocy społecznej.

Pani Joanna Więckowska, lek. med.  specjalista medycyny rodzinnej, wygłosiła referat pt. „Wielochorobowość, wielolekowość jako przyczyna zespołu słabości”. Prelegentka poruszała zagadnienia terapii lekowej wobec osób starszych, wpływu choroby na ich organizmy. Zostały także omówione choroby – takie jak depresja, Alzheimer czy Parkinson oraz specyficzne nawyki, towarzyszące osobom starszym.

Pan Andrzej Rossa, reprezentujący organizacje społeczne wygłosił referat pt. "Idea reminiscencji i jej znaczenie w terapii osób z zaburzeniami otępiennymi". Zaprezentował działania NGO na rzecz osób starszych z demencją i alzheimerem oraz  założenia terapii reminiscencyjnej, która polega na przywoływaniu pozytywnych wspomnień i skojarzeń, które pobudzają aktywność intelektualną.
Dr Agnieszka Nawrat-Szołtysik omówiła diagnozę i symptomy powszechnej wśród osób starszych choroby – osteoporozy oraz opisała profilaktykę i możliwe terapie w referacie "Profilaktyka i leczenie osteoporozy”.
Następną część konferencji otwarła wykładem pt. "Zabiegi fizykalne w leczeniu odleżyn" dr Anna Polak. Omówiła ogólne zasady pielęgnacji ran, możliwe przeciwwskazania dla stosowania elektrostymulacji, dostępne przyrządy, zasady ich stosowania, wartości prądu przepływającego, którymi można działać na ranę.
Dr hab. Ewa Sadowska-Krępa, prof. nadzw. AWF Katowice, w referacie pt. „Wskazania żywieniowe dla osób starszych” zaprezentowała ogólne zasady żywieniowe z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osób starszych, ogólne informacje na temat procesu starzenia się, oraz poszczególne zmiany w działaniu narządów układu trawiennego wpływające na apetyt i proces przyjmowania pokarmów.
Dr Izabela Zając-Gawlak w wystąpieniu pt. "Aktywność fizyczna adaptowana gwarantem niezależności funkcjonalnej człowieka” przedstawiła między innymi wpływ aktywności fizycznej na lepsze samopoczucie i utrzymanie więzi społecznych. Zaprezentowała przykładowe programy ćwiczeń i wnioski z badań prowadzonych nad różnymi grupami.
Na zakończenie konferencji zaplanowane zostały warsztaty prowadzone przez dr Agnieszkę Nawrat-Szołtysik – „Rehabilitacja przyłóżkowa w profilaktyce powikłań zespołu unieruchomienia w opiece długoterminowej”, oraz mgr Małgorzatę Skurską, mgr Elizę Budny-Mendroch – „Komunikacja w demencji”.
Na konferencji w interesujący sposób zostały zaprezentowane ważne kwestie dotyczące przyszłości naszego społeczeństwa. Wydarzenie było także okazją do wymiany doświadczeń między opiekunami osób starszych, dyrektorami placówek świadczących opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz przedstawicielami jednostek samorządowych.

UWAGA:
Uczestników konferencji prosimy o wypełnienie, zamieszczonej poniżej, ankiety ewaluacyjnej i odesłanie jej pocztą (adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała) lub elektronicznie (adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Ankieta ewaluacyjna

Równocześnie osoby zainteresowane poszerzeniem informacji  w powyższym zakresie mogą wziąć udział w Konferencji "Opieka długoterminowa".
Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji http://awf.katowice.pl/uczelnia/wydzial-fizjoterapii/konferencja-opieka-dlugoterminowa

O wykładowcach:
dr Paweł Kubicki – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie


wykład: „Zadania systemu wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych”.

Socjolog i ekonomista, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, członek Komisji Eksperckiej ds. osób z niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Jego zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. wokół problematyki starzenia się
i aktywności społecznej osób starszych, niepełnosprawności, opieki długoterminowej,
a także ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Dr Kubicki jest współpracownikiem wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych i osób z niepełnosprawnością.

Materiały do pobrania
LOKALNA POLITYKA SPOŁECZNA WOBEC NOWYCH WYZWAŃ. OD INTERWENCJI DO AKTYWIZACJI
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ: PROBLEMY OPIEKI


lek. med. specjalista medycyny rodzinnej Joanna Więckowska


wykład: „Wielochorobowość, wielolekowość jako przyczyna zespołu słabości”

W roku 1999 ukończyła wydział lekarski na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
W 2001 roku ukończyła 3-letnie studium na kierunku odnowa biologiczna i korekcja wad postawy w Katowicach a w roku 2005 uzyskała specjalizację z medycyny rodzinnej. W latach 2005-2010 opiekowała się podopiecznymi Domu Seniora. W 2014 roku w Brukseli uzyskała certyfikat Światowego Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej (WSAAM).
Poza pracą w poradni Lekarza Rodzinnego zajmuje się medycyną komplementarną i analizą pierwiastkową włosa pod kontem oceny stanu metabolizmu i odżywienia organizmu oraz skłonnością do różnych chorób współpracując z Laboratorium Pierwiastków Śladowych Biomol -med w Łodzi.


dr Anna Polak – AWF Katowice


wykład: "Zabiegi fizykalne w leczeniu odleżyn"

Jest pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (Katedra Podstaw Fizjoterapii. Wydział Fizjoterapii).
Członek polskich i zagranicznych towarzystw zawodowych i naukowych, w tym członek European Pressure Ulcer Advisory Panel (EPUAP), gdzie w latach 2006-2012 pełniła funkcję Trustee.
Zainteresowania naukowe:
- Kierownik oraz członek klinicznych projektów badawczych z zakresu  oddziaływania środków fizykalnych na procesy gojenia tkanek oraz w leczeniu bólu i zapaleń.
- Elektroterapia i inne metody fizykalnego leczenia ran, medycyna fizykalna, fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna, elektrodiagnostyka i elektrostymulacja mięśni, medycyna uzdrowiskowa, balneoklimatologia, fizjoterapia geriatryczna.
Zainteresowania dydaktyczne:   
- Wykładowca przedmiotów: Fizykoterapia, Medycyna fizykalna, Balneoklimatologia
- Prowadząca kursy podyplomowe, wykłady oraz szkolenia praktyczne z dziedziny fizykoterapii, fizjoterapii geriatrycznej, medycyny uzdrowiskowej i balneoklimatologii.

Materiały do pobrania
FIZYKALNE METODY LECZENIA RAN PRZEWLEKŁYCH


mgr Andrzej Rossa – Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie


wykład: "Idea reminiscencji i jej znaczenie w terapii osób z zaburzeniami otępiennymi"

Magister politologii. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z rodzinami dotkniętymi problemem chorób otępiennych. Współzałożyciel i pierwszy prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.  Współzałożyciel Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Pomysłodawca utworzenia  Stowarzyszenia Wolontariat Wielkopolski.
Od 2004 roku prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Koordynator Ośrodka Adaptacyjno – Rehabilitacyjnego dla Osób z Chorobą Alzheimera. Współtwórca programu Centrum Informacji Alzheimerowskiej oraz autor programu opiekuńczo – edukacyjnego Moja wnuczka mój dziadek.

Materiały do pobrania
IDEA REMINISCENCJI I JEJ ZNACZENIE W TERAPII OSÓB Z ZABURZENIAMI OTĘPIENNYMI


dr Agnieszka Nawrat-Szołtysik – AWF Katowice, Ośrodek Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej


wykład: "Profilaktyka i leczenie osteoporozy”’

warsztat: ”Rehabilitacja przyłóżkowa w profilaktyce powikłań zespołu unieruchomienia w opiece długoterminowej”
Pracę doktorską obroniła na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach - Doktorat pt. „Aktywność ruchowa a osteoporoza pensjonariuszek wybranych domów pomocy społecznej na Górnym Śląsku”.
- Główny specjalista ds. rehabilitacji w Ośrodku Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej, (stanowisko obejmuje planowanie, koordynowanie i realizowanie programu rehabilitacji u osób w podeszłym wieku, dodatkowo nadzorowanie rehabilitacji uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego).
- Asystent w Zakładzie Promocji Zdrowia Katedry Promocji Zdrowia i Metodologii Badań AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Asystent w Zakładzie Fizjoterapii w Ortopedii i Traumatologii Katedry Fizjoterapii Układu Nerwowego I Narządu Ruchu AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Redaktor tematyczny w Wydawnictwie Elamed „Rehabilitacja w Praktyce”, stanowisko obejmuje konsultowanie i recenzowanie nadesłanych prac, sporządzanie propozycji planów poszczególnych numerów oraz rocznego planu wydawniczego, konsultacje merytoryczne w ramach fizjoterapii i rehabilitacji).


dr hab. Ewa Sadowska-Krępa – prof. nadzw. AWF Katowice


wykład: „Wskazania żywieniowe dla osób starszych”

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach.
Od 1996 roku jest pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
W roku 2001 uzyskała tytuł naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej, a w 2010 - dr habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. Od 2001 pracuje na stanowisku prof. nadzw. pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Zakładu Biochemii i Pracowni Biochemicznej.
Prowadzi wykłady dla studentów z przedmiotów: biochemia, biologia człowieka z elementami higieny, higiena szkolna (wcześniej higiena żywienia), metabolizm wysiłkowy oraz podstawy żywienia człowieka.
Jej zainteresowania badawcze dotyczą wpływu podawania substancji przeciwutleniających (bioflawonoidów) na odpowiedź metaboliczną krwi sportowców i osób nietrenujących w różnym wieku oraz wpływu dopingu na status antyoksydacyjny różnych tkanek organizmu żywego.
Jest autorką i współautorką licznych prac naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym.

Materiały do pobrania
PRODUKTY I POTRAWY DOZWOLONE I NIEWSKAZANE W DIECIE LEKKOSTARWNEJ
ŻYWIENIE OSÓB STARSZYCH UWZGLĘDNIAJĄCE SCHORZENIA WSPÓŁISTNIEJĄCE – CHOROBA ALZHEIMERA


dr Izabela Zając-Gawlak – AWF Katowice


wykład: „Aktywność fizyczna adaptowana gwarantem niezależności funkcjonalnej człowieka "

Jest doktorem  nauk o kulturze fizycznej.
Adiunktem w Zakładzie Specjalnej Edukacji Fizycznej AWF im. J. Kukuczki w Katowicach.
Członkiem Śląskiej Rady ds. Seniorów.
Zainteresowania naukowe dotyczą problematyki starzenia się i starości. Z nimi wiążą się krajowe i międzynarodowe projekty badawcze, realizowane we współpracy z Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu, z Wydziałem Bioinżynierii Politechniki Śląskiej, Szpitalem Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach oraz Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

Materiały do pobrania
NOWOCZESNA OPIEKA I REHABILITACJA OSÓB STARSZYCH „NOWOCZESNA OPIEKA I REHABILITACJA OSÓB STARSZYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH


mgr Małgorzata Skurska, mgr Eliza Budny-Mendroch – Dom Opieki  „Soar” w Bielsku-Białej


warsztat: „Komunikacja w demencji”

mgr Małgorzata Skurska - politolog, polityk społeczny, animator społeczności lokalnej oraz praktyk pracy socjalnej. Obecnie Dyrektor Ewangelickiego Domu Opieki SOAR w Bielsku-Białej.
Jej praca to codzienne bycie z seniorami oraz realne odpowiadanie na ich potrzeby.


mgr Eliza Budny-Mendroch - pedagog, certyfikowany psychoterapeuta, trener treningu psychologicznego oraz szkoleniowiec z zakresu psychoterapii, psychoedukacji i szeroko rozumianej pedagogiki.Obecnie prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną a także pracuje w Ewangelickim Domu Opieki SOAR w Bielsku-Białej, gdzie wspiera seniorów oraz ich rodziny.
W pracy kieruje się zasadą tzw. czystości w relacji człowieka z człowiekiem.