Protokoły Komisji Wspólnych

Protokół Nr 3/2015 z posiedzenia wspólnego komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 29.01.2015r.

Protokoł Nr 3/2015
ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 29.01.2015r. o godz. 15

w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie


Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Danuta Grabowska. Powitała radnych, p. wójt, p. sekretarz, p. skarbnika gminy, p. Jarosława Kuźniara planistę  - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia, w którym zaproponowała zmianę kolejności omówienia tematów, który ustalono w brzmieniu:
1. Otwarcie
2. Informacja z posiedzeń Komisji.
3. Rozpatrzenie wniosku w sprawie zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Borzykowie.
4. Założenia i plany do opracowania Strategii Rozwoju Gminy.
5. Wolne głosy i wnioski.
Ad.2.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wojciech Tamborski złożył informację z posiedzenia komisji , na temat gospodarki odpadami- protokoł nr 2/2015.
Ad.3.
Ilona Orakowska przedstawiła wniosek p. J. Dębickiego z Borzykowa, który nie zgadza się z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ ogranicza mu rozwój gospodarstwa i budowę planowanego budynku gospodarczego i wnosi o jego zmianę.
Planista  Tomasz Kuźniar  poinformował, że plan zagospodarowania wsi Borzykowo został  uchwalony w ubiegłym roku, zgodnie z zachowaniem procedur prawnych. Właściciel nieruchomości p. Dębicki na tamtym etapie nie zgłosił sprzeciwu do zaplanowanych działek z drogą dojazdową na jego nieruchomości. Obecnie, aby dokonać zmiany należy zachować tę samą procedurę prawną, jak przy uchwalaniu planu. Okres opracowania planu wyniesie około pół roku. Nie ma też przeciwwskazań do zmiany planu i przywrócenia poprzedniej funkcji nieruchomości, ponieważ zmiana dotyczy wyłącznie gruntu wnioskującego. Jadnak zmiana wiąże się z poniesieniem przez gminę kosztu w kwocie  4 tys. podała p. Orakowska.
Mieszkańcy winni też wykazywać większe zainteresowanie  planem, by nie robiono częstych zmian i gmina nie ponosiła kosztów. Po wyjaśnieniu sprawy przewodnicząca zwróciła się do radnych o opinię i przegłosowanie  zmiany powyższego planu.
„Za” zmianą planu głosów 9, „przeciw” 3, „wstrzymujących” 3. Wobec powyższego głosowania na najbliższą sesję zostanie przygotowany projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany planu w Borzykowie.
Radny Michał Stefański zapytał czy są plany na budowę kanalizacji sanitarnej na ul Wrzesińską od strony Borzykowa i ul. Polną w Kołaczkowie.
P. Orakowska poinformowała, że dokumentacja jest opracowana na budowę kanalizacji  na ul. Wrzesińską, w centrum wsi Kołaczkowo i na Borzykowo. Inwestycja jest podzielona na etapy.  Jeden etap w Kołaczkowie i trzy etapy w Borzykowie. Realizacja natomiast będzie uzależniona od kondycji finansowej gminy. Jest też pomysł na opracowanie koncepcji pozostałych odcinków nieskanalizowanych.
P. wójt Teresa Waszak  poinformowała, że odbyło się spotkanie  z projektantem,  przedyskutowano obecny projekt na budowę kanalizacji i nie będzie  jego zmian, lecz  dodatkowo zlecono  przygotowanie koncepcji, na pozostałe miejsca w Kołaczkowie, jak ul.Wrzesińską, Polną i Średzką.
Ad.4.
Przewodnicząca przystąpiła do kolejnego tematu, mianowicie założeń do opracowania strategii rozwoju gminy, ponieważ ostatnie opracowanie jest już nieaktualne. Natomiast dokument ten jest  potrzebny przy ubieganiu się o różne środki unijne przy realizacji zadań.
Dariusz Stawski myśląc o wykonaniu dokumentu zwrócił się do trzech firm z zapytaniem o cenę na wykonanie takiego opracowania  i otrzymał dwie oferty. Jedną na 30 tys, a drugą na 35tys. zł.


P. wójt uznała, że jest to duża kwota za wykonanie tego opracowania zwłaszcza, że wszelkie dane będą przygotowane i dostarczone przez pracowników Urzędu Gminy. Uważa, że temat  jest trudny , ale do wykonania i jest za tym by opracowanie strategii wykonali pracownicy Urzędu.
Radny Mariusz Gomulski  zaproponował, aby obecny dokument strategii, został podsumowany i dokonano jego oceny pod względem wykonania zadań. Według radnego taka ocena  i weryfikacja zadań winna być wyjściową do opracowania nowego dokumentu strategi. Do prac nad dokumentem proponuje też włączyć  szerszy krąg ludzi do pomocy.
P. sekretarz Bogusława Stramczewska potwierdza, że opracowanie dokumentu wymaga zachowania pewnych procedur, opinii i konsultacji z mieszkańcami i podmiotami, gdyż jest to dokument zawierający przedsięwzięcia na kilka lat i nie zawsze zależne od gminy..
Zdaniem radnego Michała Stefańskiego i Jerzego Wosia obecnie planowane są zebrania wiejskie , na których wypłyną od mieszkańców pewne informacje i potrzeby poszczególnych środowisk , które zapoczątkują prace nad strategią.
Przewodnicząca podziela wypowiedź radnych. Przystąpienie do prac nad strategią proponuje po zebraniach wiejskich, podczas których wypłynie wiele potrzeb..
P. wójt uważa, że na zabraniach wiejskich jest zgłaszanych wiele spraw , również drobnych, natomiast strategia wiąże się z rozwojem gminy i dyskusja winna być ukierunkowana na zadania o wyższych celach. Na tym temat zakończono.
Ad.5.
Wolne głosy.
Radny Robert Ptaszyński przekazał prośbę mieszkańców wsi Spławie, aby pieniądze za sprzedaną nieruchomość  p. Michalakom w Spławiu  zostały przeznaczone na potrzeby tej wsi, mianowicie zakupienie dwóch lamp solarnych. Pyta  więc czy te pieniądze trafią do wsi, gdyż nie są widoczne w budżecie.
P. wójt uważa, że  sołectwa mają swój fundusz i mogą go wykorzystać na zakup planowanych lamp czy inne potrzeby. Natomiast środki pochodzące ze sprzedaży mienia stanowią dochody budżetu gminy. Uważa też, że są różne potrzeby wsi i różne dochody i takie przekazywanie środków byłoby niesprawiedliwe.
Radny Mariusz Gomulski zaproponował ponownie rozważenie sprawy obniżenia diet radnych i wykorzystania tych pieniędzy na inne cele.
Radny Jerzy Woś odnosząc się zwrócił się do radnego o uszanowanie woli radnych wyrażonej   w demokratyczny sposób i nie ponawianie tematu. Jako długoletni radny wielokrotnie  pomagał w różnych sytuacjach i nie chce rozgłosu  medialnego, gdyż uważa, że jest to każdego indywidualna sprawa.
Radny Michał Stefański uważa, że radny Mariusz jest jeszcze młodym społecznikiem, natomiast są  starsi  z większymi zasługami i czynią to beż rozgłosu. Radny osobiście jest przeciwny obniżeniu diet gdyż są w nich zawarte m.in. koszty związane z dojazdem radnego na posiedzenie itp.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie propozycję obniżenia diet radnych. „Za” obniżeniem  diet- głosów 3, „za” utrzymaniem diet - głosów 11, „wstrzymujących” -głos 1. Propozycji nie przyjęto.
Radny Stefański odnosząc się interpelacji dotyczącej usunięcia kamienia przy Gimnazjum  w Kołaczkowie i odpowiedzi  PZD, że nie widzi kamienia w  drodze, obawia się, że przy odśnieżaniu pług może o niego zahaczyć.
Radny Adam Gierszewski ponawia sprawę doprowadzenia wody do kościółka w Zielińcu poprzez zamontowanie hydrantu w pobliżu,  dla  bezpieczeństwa .
Radny Stefański proponuje założenie hydrantu dla potrzeb  straży w Kołaczkowie przy ul. Miłosławskiej w pobliżu jednostki.
Radny Woś proponuje wykonać przegląd sprawności hydrantów i oznakowanie ich do celów p. poż.
w poszczególnych wioskach.
Radny Gierszewski w związku z trudną sytuacją w rolnictwie spowodowaną niską ceną  żywca


wieprzowego, proponuje posiedzenie komisji rolnej w tym temacie.
Przewodnicząca Komisji Jadwiga Stajkowska poinformowała, że organizacje rolnicze podjęły już działania, odbyła się pikieta rolników przed Starostwem i przekazano petycję staroście, który ma przekazać dalej do wojewody. Rolnicy obecnie czekają na odzew, gdyż sytuacja ta jest ogólnokrajowa.
Radny Stefański poinformował, że cztery jednostki OSP w gminie planują zbiórkę odpadó.
Radny Ptaszyński pyta o plany poprawy jakości dróg powiatowych, ponieważ są w bardzo złym stanie.  Niektóre nawet nie nadają się do remontu.
P. wójt poinformowała, że jako radna powiatu od ośmiu lat zabiegała i walczyła o drogi i co roku składała wnioski, jednak nie wszystkie udało  się ująć w planach z uwagi na dobór dróg do dofinansowania. Z wykonania drogi w Grabowie Król.nie jest zadowolona, ponieważ pozostały uskoki, jednak jest porozumienie z wykonawcą, że w zamian niedogodności zostanie wykonany odcinek na Poręby i na to Starostwo przystało. Natomiast w sytuacji powiększania się nierówności, zostaną one usunięte przez wykonawcę.
Radny Piotr Górecki ponowił zaproszenie radnych do Szkoły Społecznej we Wszemborzu.
Radny Gierszewski zwrócił się o tablice informacyjną o postoju autobusu szkolnego w Zielińcu.
P. wójt uważa, że wiele jest miejsc zatrzymywania się autobusu szkolnego, ma wiele uwag na ten temat, gdyż jest dużo postojów. Poinformowała, że temat dowozów po przygotowaniu zostanie  radnym przedstawiony.
Radny Jan Przybylski pyta o powody, dlaczego droga powiatowa przez Zieliniec jest odśnieżana i posypywana na odcinku gminy Września, natomiast na terenie naszej gminy już nie jest.
P. wójt wyjaśniła, że nie ma wpływu na utrzymanie dróg powiatowych, choć zaznaczyła, że są różni wykonawcy wyłonieni w przetargu. Są też ograniczone zlecenia podobnie jak na naszych drogach, gdzie posypuje się głównie  miejsca niebezpieczne. Dla przykładu podała, że koszt jednorazowego posypywania dróg gminnych wynosi tysiąc złotych.
Radna Małgorzata Jakubowska zaproponowała przy okazji odwiedzenia SP we Wszemborzu, objazd wszystkich  szkół gminnych.
P. wójt przedstawiła propozycję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które złożyło propozycję dofinansowania zakupu busa w wysokości 161 tys. Obecnie bus jest wynajmowany na dowozy dzieci do Wrześni, do Szkoły Specjalnej. Po zakupie bus byłby własny, a ponadto wykorzystywany również na inne wyjazdy dzieci. P. wójt uważa zakup busa za zasadny.
P. skarbnik Danuta Olejniczak poinformowała, że wniosek taki gmina złożyła w ubiegłym roku, lecz nie uzyskała dofinansowania. Na koniec roku pozostały środki i obecnie jest możliwość otrzymania dofinansowania w 70%. Koszt  zakupu busa wynosi około 230 tys, choć określi to przetarg. Z budżetu gminy należy wyasygnować więc kwotę 70 tys. i jak najszybciej zawrzeć umowę, gdyż rozliczenie dotacji musi być zrobione do czerwca. Pieniądze na zakup p. skarbnik wskazuje z nadwyżki budżetowej, którą niebawem przedstawi.
Przewodnicząca kwestię zakupu busa poddała pod głosowanie. „Za” zakupem busa  głosów  14,   głosów „wstrzymujących” 1.
Radny Wojciech Tamborski zapytał czy będzie remont podłogi w szkole w Borzykowie podczas ferii i wsparcie finansowe z budżetu gminy. P. skarbnik  proponowała sprawę wyjaśnić w GZOEiAO.
Przewodnicząca ponowiła sprawę wymiany drzwi zewnętrznych w Przedszkolu w Sokolnikach.
Na tym posiedzenie zakończono godz.17;20.

Protokoł sporządziła                                                                           Przewodniczący Rady
Wanda Szymaniak                                                                                 Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 27 marca 2015 08:49
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 1255
27 marca 2015 08:49 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany