Protokoły Komisji Wspólnych

Protokół Nr 4/2015 z posiedzenia wspólnego komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.02.2015r.

Protokół Nr  4/2015
z posiedzenia wspólnego komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.02.2015r. o godz. 15 w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie



Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Danuta Grabowska. Powitała radnych, p. wójt, p. sekretarz, p. skarbnik gminy - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia, który zaproponowała poszerzyć o dodatkowe dwa punkty: rozpatrzenie wniosku w sprawie przedłużenia umowy najmu w Borzykowie, oraz zmiana statutu GOPS.
Radni wyrazili zgodę na wprowadzenie dodatkowych punktów. Porządek obrad przedstawia się następująco:
1. Otwarcie
2. Informacja z posiedzeń Komisji.
3. Przystąpienie do współpracy z Powiatem Wrzesińskim w celu realizacji zadania p.n. „program usuwania azbestu”.
4. Ustalenie programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w 2015r.
5. Zawarcie porozumienia z Miastem Gniezno w zakresie realizacji obowiązku zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu gminy.
6. Zmiana statutu GOPS.
7. Rozpatrzenie propozycji Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w sprawie parku w Sokolnikach.
8. Ustalenie bonifikaty za przekształcenie wieczystego użytkowania na własność w Kołaczkowie.
9. Rozpatrzenie propozycji ANR w zakresie :
-przekazania budynku pływalni w Bieganowie,
-przekazania działki po byłej szkole w Bieganowie,
-przekazania lokali mieszkalnych,
10. Rozpatrzenie wniosku w sprawie przedłużenia umowy najmu w Borzykowie dla weterynarii.
11. Aktualizacja Planów Odnowy Miejscowości Zieliniec i Kołaczkowo.
12. Rozpatrzenie propozycji zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
13. Rozpatrzenie propozycji zmian w budżecie gminy.
14. Wolne głosy i wnioski.
Ad.2.
Informacji nie składano z powodu braku posiedzeń.
Ad.3.
Olga Pietrzykowska omówiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do współpracy z Powiatem Wrzesińskim w celu realizacji zadania p.n. „program usuwania azbestu”. Współpraca w tym zakresie jest prowadzona już wiele lat. Gmina udziela Powiatowi dotację w kwocie 10.000zł, a Powiat w drodze przetargu wybiera firmę, która demontuje azbest.
Do tematu nie było pytań. Projekt uchwały w załączeniu.
Ad.4i5.
Krzysztof Durczak omówił program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w 2015r.. Program został zaopiniowany przez organizacje wymagane. W przypadku konieczności odbioru zwierząt właścicielowi przetrzymywane będą u p. Nowaka w Żydowie za odrębnie ustalonym wynagrodzeniem. Z gabinetem weterynaryjnym w Borzykowie gmina ma umowę. Opłata za zdarzenie wyłapywania zwierząt wynosi 300zł za jednego psa. Psy czasowo  przetrzymywane są w boksach na oczyszczalni i karmione karmą, która w 2014r. kosztowała 1.000zł.  Do tematu nie było pytań. Projekt uchwały w załączeniu.
P. Durczak omówił następnie projekt uchwały w sprawie zawarcie porozumienia z Miastem - Gniezno w zakresie realizacji obowiązku zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu gminy. Porozumienie będzie na 5 szt psów. Za jednego psa gmina zapłaci 1200zł.
W dyskusji poruszono sprawę dziko żyjących psów, które męczą leśna zwierzynę, a nie wolno takiego psa odstrzelić.
Radny Jan Przybylski pyta kiedy pies jest bezdomny. Odpowiedź padła, że należy obserwować  czy pies ma właściciela , a potem zgłosić do Urzędu.
Radny Jerzy Woś aby uniknąć kosztów należy poszukiwać nowych właścicieli dla psów bezdomnych. Dalszych uwag nie zgłoszono. Projekt uchwały w załączeniu.
Ad.6.
Lidia Kwiatkowska kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej omówiła projekt
uchwały w sprawie zmiany statutu GOPS. Zmianę wprowadza się z uwagi na zatrudnienie asystenta rodziny od 1 stycznia 2015r. spełniając ustawy obowiązek.
Do tematu nie zgłoszono uwag. Projekt uchwały w załączeniu.
Ad.7.
Z proboszczem Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w sprawie parku w Sokolnikach p. wójt odbyła spotkanie, podczas którego osiągnięto porozumie podpisania umowy na używanie parku przez okres 30lat. W przypadku inwestycji należy zachować uzgodnienia z konserwatorem zabytków.
Po wyrażeniu zgody przez Radę Gminy,  Parafia przystąpi do uzgodnień. Była też propozycja  proboszcza  sprzedaży parku za minimum 50.000zł.
Przewodnicząca Danuta Grabowska  stwierdziła, że wcześniejsze wyceny były znacznie niższe niż obecnie proponowana.
P. wójt poinformowała, że proboszcz ma oczekiwania by gmina postawiła pamiątkową tablicę oraz zabezpieczyła fundamenty pozostałe po kościele. W przypadku inwestowania w teren konieczna jest zgoda Parafii. Inwestycje będą polegać na uporządkowaniu terenu i ustawieniu ławek. W dużej mierze porządkowanie będzie przy udziale społeczeństwa.
Radni wyrazili opinię pozytywną na użytkowanie parku według powyższych ustaleń.
Ad.8.
Dariusz Stawski przedstawił trzy projekty uchwał w sprawie ustalenia bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność. Sprawa dotyczy działek nr 124/46, 124/48, i 124/50.
Propozycja p. wójt jest na udzielenie 30% bonifikaty.  
Radny Mariusz Gomulski oznajmił, że wyłącza się z dyskusji ponieważ osoba zainteresowana jest z nim w rodzinie. Do tematu nie zgłoszono uwag.
W głosowaniu „za” udzieleniem bonifikaty głosów 14, 1 głos „wstrzymujący” . Uchwały w załączeniu.
Ad.9.
Dariusz Stawski omówił sprawę nieruchomości, które ANR o/T w Poznaniu chce przekazać na rzecz Gminy. W wyniku rozmów p. wójt w Agencji jest propozycja przekazania:
nieruchomości budynku pływalni w Bieganowie na cele oświatowe i budowę boiska Orlik,
czas na wykonie jest 10 lat gdyż przez ten okres nie można zmieniać celu przeznaczenia.
działki po starej szkole jako teren pod rekreację,
przekazanie biurowca nie jest możliwe z uwagi na roszczenia,
przekazanie pustostanu mieszkania , po wystąpieniu z wnioskiem,
przekazanie mieszkań na własność gminy, wszystkich zamieszkałych i zadłużonych.
P. Stawski zwrócił uwagę, że przy planowanej budowie boiska Orlika niezbędna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, którego koszt szacunkowy wyniesie około 15.000zł. Radni wyrazili wstępną zgodę na podjęcie zmian studium.
Ad.10.
W związku z wnioskiem najemców punktu weterynarii w Borzykowie o przedłużenie umowy powyżej 3 lat, p. wójt  z p. Stawskim przeprowadziła wizję lokalną pomieszczeń zajmowanych przez weterynarię .

Radny Wojciech Tamborski poinformował, że ludzie chwalą sobie obsługę prowadzoną przez gabinet.
Temat został poddany pod głosowanie. „Za „przedłużeniem umowy głosów 15.
Następnie p. wójt poinformowała, że była dziś u p. starosty w sprawie przejęcia terenów po kolejce wąskotorowej. Gmina wykonała zmianę studium i obecnie nie ma przeszkód do nieodpłatnego przekazania przez ANR  Starostwu Powiatowemu na cele drogowe.
P. Stawski przedstawił pismo ANR w sprawie przejęcia dróg śródpolnych, z którego wynika, że wystarczy zaliczyć drogi do dróg publicznych.
Radny Adam Gierszewski zapytał czy przejęta zostanie działka po kolejce w Zielińcu. Odpowiedziano, że tak.
Przedstawiono następnie koszty i koncepcje wykonania schodów zewnętrznych do sali sesyjnej.
Rozbiórka około 6.000zł,
schody żelbetowe około 41.000zł,
schody metalowe ocynkowane około 68.000zł,
podjazd żelbetowy około 77.736zł,
podjazd stalowy około 70.725zł.
winda około 120.000zł.
Propozycja projektanta, który robił koncepcję jest taka, że korzystniej będzie zlecić zaprojektowanie wykonania planowanych rozwiązań w  konwencji „zaprojektuj i wykonaj”.
Ostatecznie wybrano wersję schodów metalowych ocynkowanych.
Ad.11.
Mirosława Woźniak omówiła Plany Odnowy Miejscowości Zieliniec i Kołaczkowo pod kątem zgłoszenia  tych miejscowości do programu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Są to najstarsze plany stąd jest konieczność wprowadzenia zmian i nowych zadań. Plany zostaną zmienione na lata 2015-2025.
Radny Gomulski spytał czy plan , który otrzymał jest aktualny, gdyż są zadania już wykonane jak zadaszenie sceny, czy parking w Kołaczkowie.
Według odpowiedzi p. Woźniak plany winny być ogólne aby można wkomponować je w dane dofinansowania.
Radna Angelika Wojciechowska spytała czy Gorazdowo rozliczyło się z programu, bo wieś nie  ma   możliwości ubiegania się o dofinansowanie w 2015r. - uzyskała statut pasywnej. Stwierdziła, że p. sołtys wypowiada się źle o radnej, a tak naprawdę jeszcze nie miała możliwości  współpracy.
Radna Agnieszka Frąckowiak  proponuje spośród siedmiu zgłoszonych miejscowości do programu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” dać szansę nowym wioskom Zieliniec i Kołaczkowo.
Radna poruszyła problem zmiany siedziby Stowarzyszenia w Bieganowie. Chcą mieć siedzibę na własności gminy. Zmiana wiąże się ze zmianą w KRS. Wymaga to czasu i Stowarzyszenie może nie zdążyć ze złożeniem wniosku. P. wójt proponowała powrócić do sprawy.
p. Woźniak poinformowała, że konkurs zostanie uruchomiony prawdopodobnie na koniec lutego. Do programu zgłaszają; Zieliniec - remont świetlicy, Kołaczkowo- remont schodów, Grabowo Król.-plac integracji, Borzykowo- parking. Projekty uchwał w załączeniu.
Ad.12.
Skarbnik Danuta Olejniczak omówiła zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2023 według załączonego projektu uchwały.
Zmiany spowodowane są zmianą planu dochodów, wydatków, przychodów budżetu w 2015r i należy dostosować  WPI do danych w budżecie. P. skarbnik poinformowała, że gmina spełnia wskaźniki i parametry finansowe. Planowany jest kredyt w kwocie 1,7 mln, który pozytywnie zaopiniowało RIO o jego sfinansowaniu.
Radny Gomulski zapytał zwiększamy deficyt po wprowadzeniu do planu rezerwy w kwocie 647.750zł. P. skarbnik wyjaśniła, że jeśli wydatki są wyższe od dochodów to zwiększa się deficyt.

Ad.13.
P. skarbnik następnie omówiła propozycje zmian w budżecie według załączonego projektu uchwały. Dochody budżetu zwiększa się o kwotę 7.200zł, a wydatki o kwotę 654.950zł.
Na podstawie pisma Wojewody Wlkp. wprowadza się plan dotacji celowej w kwocie 7.200,-  z przeznaczeniem na wypłatę zryczałtowanych dodatków energetycznych za I kwartał 2015 r. oraz na koszty obsługi tego zadania w wysokości 2%.
W związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie klasyfikacji budżetowej przenosi się plan dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z rozdziału 75618 § 0490  na rozdział 90002 § 0490   ( kwota 625.950,-).
Wprowadza się część przychodów budżetu z tytułu wolnych środków ( w tym nadwyżka  operacyjna za 2014 rok) w kwocie 627.750,-.
Kwotę 627.750,-  przeznacza się na:
I.  Wydatki (zadania)  planowane a niezrealizowane w 2014 roku:
1) Budowa drogi Wszembórz – Cieśle Małe                                                                         350.000,-
2) Naprawa dachu  świetlicy w Borzykowie                                                                              1.700,-
3) Zagospodarowanie działki przy boisku w Grabowie Król. w tym budowa altany               10.000,-
4) Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi                                                      8.000,-
II.   Pozostałe zadania  
1) Przywrócenie środków planowanych w projekcie budżetu na 2015 rok na remont
     świetlic  przeniesionych na dofinansow. kosztów odbioru odpadów komunalnych           48.050,-
2) Środki na zakup busa (wkład własny -nie mniej niż 20 % kosztów zakupu)                    70.000,-
3) Remont i modernizacja sanitariatów w UG                                                                          10.000,-       
4) Przebudowa schodów zewnętrznych (wejście z placu na salę sesyjną)                          20.000,-
5) Zakup wiat przystankowych                                                                                                15.000,-
6) Zabezpieczenie środków na wkład własny na realizację zadań
    współfinansowanych w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”                          25.000,-
7) Zwiększenie planu wydatków na ocieplenie strażnicy w Borzykowie  
    (dotyczy  biblioteki)                                                                                                                5.000,-
8) Remont i modernizacja świetlicy w Zielińcu – naprawa dachu                                        40.000,-
9) Zabezpieczenie środków na wkład własny na zadania współfinansowane
    w ramach programu „Szansa dla aktywnych sołectw”                                                         10.000,-
10) Wypłata stypendiów socjalnych dla uczniów (wkład własny gminy 20 %)                       15.000,-
Dokonuje się przeniesień miedzy rozdziałami i paragrafami w ramach uchwalonego budżetu. Zmniejsza się plan wydatków na ubezpieczenia mienia w dziale 801 Oświata i wychowanie, zwiększa się plan na w/w wydatki w rozdziałach 60016, 75023,75412.
Przenosi się plan wydatków w dziale 801 Oświata i wychowanie w celu zabezpieczenia środków na remont podłogi w Szkole Podstawowej w Borzykowie oraz na wymianę drzwi w przedszkolu w Sokolnikach.  
Dokonuje się przeniesień między paragrafami w rozdziale 85228 w związku z koniecznością opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne dla osoby świadczącej usługi opiekuńcze.   
Zwiększa się deficyt budżetu o kwotę 627.750,-  tj. do kwoty 1.890.244,-. Zwiększenie deficytu  wynika z wprowadzenia do budżetu wyższej kwoty wydatków od kwoty dochodów.
Zgodnie z zaleceniem Regionalnej Izby Obrachunkowej zwiększa się rezerwę celową na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego o kwotę 1.000,-.
Środki na w/w cel przenosi się z rezerwy ogólnej.
W dyskusji do powyższego
Radna Agnieszka Frąckowiak zgłasza propozycję mam gimnazjalistów by program przeciwdziałania narkomanii powtarzać w klasie 3.
Zdaniem radnego Gomulskiego zaplanowane środki na zadania dotyczące narkomanii są za małe.

Radny Michał Stefański uważa, że w naszej gminie i szkołach problem narkomanii istnieje lecz zamiatany jest pod dywan.
P. wójt odnosząc się poinformowała, że Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych według programu prowadzi cykl szkoleń przez firmy zewnętrzne.    
Odniosła się do potrzeby remontu toalet w lewym skrzydle budynku. Zwiększenia środków na wykonanie schodów zewnętrznych do sali sesyjnej, planu wymiany i remontu wiat przystankowych w okresie wiosny.
Radna Frąckowiak zgłasza remont przystanku w Bieganowie w zakresie odbudowy od dołu. Natomiast przystanek między Bieganowem a Gozdowem Młyn do wymalowania.
P. wójt poinformowała, że jest protokół z przeglądu stanu przystanków.
Radny Adam Gierszewski przekazał wniosek z zebrania wiejskiego by przy remoncie dachu na świetlicy w Zielińcu również wymienić dach nad strażnicą.
P. wójt liczy na wygospodarowanie środków w drugim półroczu.
Radna Frąckowiak zapytał o plany z doprowadzenie gazu do gminy.
Radny Gomulski stwierdził, że nadwyżka budżetowa została rozprowadzona bez rozmowy z radnymi, którzy widzą tez inne potrzeby np. halę sportową w Kołaczkowie.
P. wójt uważa, że parkiet w hali musi być nowy, bądź inny rodzaj podłogi.
Radny Gomulski prosi o częstsze spotkania komisji. Złożył też propozycję ustalenia stałych diet radnym w wysokości 300zł.
Na tym posiedzenie zakończono.

    Protokolant                                                                                Przewodniczący Komisji

Bogusława Stramczewska                                                                            Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 27 marca 2015 08:34
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 1438
27 marca 2015 08:35 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
27 marca 2015 08:34 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
27 marca 2015 08:34 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany