Protokoły Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

PROTOKÓŁ Nr 8/2020 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 28.01.2020 r.

PROTOKÓŁ Nr 8/2020
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 28.01.2020 r.


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji radny Jerzy Woś. Powitał zebranych (lista obecności w załączeniu)  oraz przedstawił porządek obrad w brzmieniu:
1.Otwarcie.
2.Informacja o wystąpieniu wirusa ASF  w Wielkopolsce.
3.Przedstawienie propozycji wykonania projektów dróg gminnych.
4.Wyjazd w teren- ocena stanu drożności kanału Flisa i wykonanych inwestycji.
5.Wolne głosy i wnioski.

Ad.2
Kamila Majorek przedstawiła informację o aktualnej sytuacji w Województwie Wielkopolskim związaną z wystąpieniem wirusa ASF przenoszonego przez dziki. Najważniejszą zasadą uniknięcia zarażeń jest zachowanie rygorystycznych zasad bioasekuracji i zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia wirusa w gospodarstwach, w których nie stosowano bioasekuracji nie będą wypłacane rolnikom odszkodowania. Kolejnym zagrożeniem jest wystąpienie ognisk wirusa ptasiej grypy, który odnotowano w okolicach Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Na dzień dzisiejszy nie wprowadzono jeszcze zakazu wybiegu ptactwa domowego w obrębie naszego województwa.
Przewodniczący Jerzy Woś powiedział, że strefa zagrożenia jest coraz bliżej. Ogromną stratą byłoby dla rolników, gdyby wirus rozprzestrzenił się na nasz teren. Duży nacisk jest kładziony na zachowanie zasad bezpieczeństwa, wobec czego w gospodarstwach są prowadzone kontrole pod względem zachowania zasad bioasekuracji.
Radny Robert Ptaszyński zaznaczył, że największym zagrożeniem jest człowiek, który nieświadomie może przenieść chorobę do gospodarstwa.
Radny Wiesław Urbaniak dopowiedział, że rolnicy muszą prowadzić rejestry świń, wjazdu samochodów i osób wchodzących do chlewni.
Ad.3
Marta Szlachta przedstawiła zestawienie dróg publicznych gruntowych na terenie Gminy Kołaczkowo prowadzących do budynków mieszkalnych w poszczególnych miejscowościach. W kolejnej tabeli przygotowała zestawienie wykonanych inwestycji w latach od 2015 – 2019.
Przewodniczący Jerzy Woś uważa, że należy wybrać drogi do opracowania projektów w miejscowościach, w których w ostatnich latach nie zostały wykonane inwestycje.
Wójt Teresa Waszak zaznaczyła, że w poprzedniej kadencji zostały opracowane projekty dróg z których 3 nie zostały wykonane tj:
- odcinek ul. Polna w Borzykowie z powodu nieuregulowanie prawa własności gruntu. Proces jest w trakcie realizacji, jeżeli dojdzie do skutku to wykonanie drogi będzie w tym roku.  
- droga w Żydowie do posesji nr 5 i 6
- droga w Szamarzewie  -  został opracowany projekt, lecz w międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące szerokości dróg gminnych i droga musi posiadać szerokość 4,5 m. W niektórych miejscach trzeba dokonać wykupu gruntów, aby tą drogę zrealizować. Jeżeli zadanie jest dofinansowane ze środków zewnętrznych, musimy te parametry spełnić.
Jeżeli chodzi o miejscowości w których nie były robione drogi to Spławie. Sołectwo w tym roku zaplanowało w funduszu sołeckim środki na opracowanie projektu krótkiego odcinka drogi od płyt do posesji nr 8 tj. 390 m. Na wykonanie tej drogi i krótkiego odcinka 170 m na ul. Polnej w Borzykowie będziemy ubiegać się o dofinansowanie.  Kolejną drogą utwardzaną tłuczniem to droga na Porębę w Grabowie Królewskim. Staramy się również o przejęcie trzech dróg osiedlowych w Grabowie Królewskim od KOWR, stąd wniosek o utwardzenie tych dróg. Zdecydowanie potrzebna jest inwestycja na ul. Rumiankowej i Miętowej w Borzykowie. Zostało przygotowane odwodnienie tego osiedla teraz potrzebne jest opracowanie projektu tych dróg.
Przewodniczący Jerzy Woś zaproponował, aby porozmawiać z właścicielami gruntów w Szamarzewie, czy wyrażą zgodę na wywłaszczenie.
Radny Robert Ptaszyński zawnioskował, aby porozmawiać z właścicielami gruntów, ponieważ może to być kawałek gruntu, ale również może dotyczyć większej części nieruchomości.
Wójt Teresa Waszak zaproponowała, aby pracownik Urzędu Gminy wraz z radnym tej miejscowości porozmawiali z zainteresowanymi osobami na temat wywłaszczenia gruntów pod budowę drogi. Kolejną drogą o  nawierzchni gruntowej to droga Wszembórz (Libobry), aż do drogi ul. Szybskiej, choć najważniejszy jest odcinek do ostatniej zabudowy. Kilka lat temu został zrobiony projekt oświetlenia ulicznego, które już funkcjonuje. Istnieje duża szansa na uzyskanie dofinansowania na utwardzenie tej drogi.
Radna Danuta Grabowska zaproponowała opracowanie projektu drogi ul. Zakole w Sokolnikach.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że w gorszym stanie jest ul. Krańcowa w Sokolnikach. Zaproponowała utwardzenie odcinka drogi od ul. Rolnej do ostatniej posesji tj. ok. 500 m. Również zwróciła uwagę i zaproponowała wykonać projekt dla odcinka drogi w Grabowie Królewskim w kierunku cmentarza.
Komisja po przeanalizowaniu zestawień wybrała następujące drogi do opracowania projektów:
- Droga nr G397589P w Krzywej Górze dz. 251, 253 do drogi powiatowej nr P2918 – 265 m (1 budynek mieszkalny)
- Droga nr G397590P w Krzywej Górze dz. 253 – 168 m (1 budynek mieszkalny)
- Droga nr 397549P Spławie dz. 42/2 - 1,8 km (3 budynki mieszkalne)
- Droga nr G397572P Borzykowo ul. Rumiankowa i Miętowa 375 m
- Droga nr G397564P Wszembórz – Wszembórz (Libobry) 680 m (4 budynki mieszkalne)
- Droga nr G 37577 Cieśle Małe – drogi wojewódzkiej nr 442 (Libobry) 1,9 km (1 budynek mieszkalny).
- Droga nr G397523P Szamarzewo od drogi gminnej dz. 78 do Szamarzewo dz. 157 1,251 km – projekt jest przygotowany wymaga aktualizacji
- Droga nr G397557P Grabowo Królewskie (droga do cmentarza) 140 m
Komisja wskazała do opracowania projektu jako drogę rezerwową, gdyby wystarczyło środków finansowych:
- Droga nr G397530P Sokolniki ul, Krańcowa (od skrzyżowania z ul. Rolną do autostrady A2 tj.  800m (3 budynki mieszkalne).
Ad.4
Po zakończeniu obrad Komisja wyjechała w teren, aby ocenić wykonanie inwestycji budowy ul. Polnej w Kołaczkowie oraz wykonanie odmulenia na kanale Flisa.
Ad.5.
Radny Wiesław Urbaniak zawnioskował o wykonanie mostku nad Wrześnicą w Szamarzewie.
Marta Szlachta odpowiedziała, że most został naprawiony. W budżecie gminy na 2020 rok  są zapewnione środki na wykonanie przeglądu stanu technicznego mostu przez inspektora budowlanego.
Radny Robert Ptaszyński zapytał czy gmina może wykupić od wspólnoty drogi pomiędzy blokami w Bieganowie.
Marta Szlachta odpowiedziała, że należałoby zrobić podział działek.
Przewodniczący Jerzy Woś założył wniosek o przeprowadzenie rozmów z mieszkańcami o zrzeczenie się własności na rzecz gminy.
Wójt Teresa Waszak poinformowała, że kanał Flisa został odmulony. Głównym powodem niedrożności było naniesienie mułu w ostatnim odcinku przed zbiornikami.  Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał decyzję przedłużającą termin obowiązywania operatu wodnoprawnego udzielonego Wielkopolskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu decyzją Starosty Wrzesińskiego z dnia 14 grudnia 2015 roku.
Na tym posiedzenie zakończono.    
Protokół sporządziła                          Przewodniczący Komisji
Monika Nowak                                         Jerzy Woś


Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 29 lipca 2021 13:32
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 55
29 lipca 2021 13:32 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany