Protokoły Komisji Wspólnych

Protokół Nr 26/2021 z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 12.07.2021 r. o godz. 15.00 w Sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

Protokół Nr 26/2021
z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 12.07.2021 r. o godz. 15.00 w Sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Kołaczkowo Danuta Grabowska. Powitała zaproszonych gości oraz pracowników UG - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia w brzmieniu:
1.Otwarcie.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu gminy Kołaczkowo na dofinansowanie zmiany dotychczasowego źródła ciepła na proekologiczne.
4.Uchwała w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Kołaczkowo na rok szkolny 2021/2022.
5.Uchwała w sprawie wyrażania zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowych, stanowiących własność Gminy Kołaczkowo, położonych w miejscowości Borzykowo, działka: nr 29/1 i nr 30/1.
6.Uchwała w sprawie przyjęcia projektu „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Kołaczkowo” i przekazania do zaopiniowania organowi regulacyjnemu.
7.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Borzykowo, gmina Kołaczkowo.
8.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Budziłowo, gmina Kołaczkowo.
9.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębach Gałęzewice i Szamarzewo, gmina Kołaczkowo.
10.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Gorazdowo, gmina Kołaczkowo.
11.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Grabowo Królewskie, gmina Kołaczkowo.
12.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Kołaczkowo, gmina Kołaczkowo.
13.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Krzywa Góra, gmina Kołaczkowo.
14.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Wszembórz, gmina Kołaczkowo.
15.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Zieliniec, gmina Kołaczkowo.
16.Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Żydowo, gmina Kołaczkowo.
17.Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy Kołaczkowo na 2021 rok.
18.Wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kołaczkowo na lata 2021-2027.
19.Informacja z posiedzeń komisji.
20.Wolne głosy i wnioski.
Ad.2
Głosowanie w sprawie przyjęcia porządku obrad 11 „ZA”
Wyniki głosowania ZA: 11, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4
Ad.3.
Olga Pietrzykowska przedstawiła projekt uchwały  w sprawie zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu gminy Kołaczkowo na dofinansowanie zmiany dotychczasowego źródła ciepła na proekologiczne.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała co w przypadku gdy dotychczasowym źródłem ogrzewania był piec kaflowy.
Olga Pietrzykowska dopowiedziała, że w regulaminie zostanie dopisane kilka punktów tj. dołączenie opinii kominiarskiej o odłączeniu pieca kaflowego.
Ad.4
Milena Świątek przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Kołaczkowo na rok szkolny 2021/2022. Dodała, że wpłynęło 6 ofert na dowóz i odwóz dzieci do i ze szkół prowadzonych na terenie Gminy Kołaczkowo od dnia 01.09.2021 r. do 24.06.2022 r. wraz z zapewnieniem wykwalifikowanej opieki na każdej trasie. Przedstawiła oferowane kwoty, wyboru najkorzystniejszej oferty jeszcze nie dokonano gdyż są w trakcie oceny.
Ad.5
Anna Cichowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowych, stanowiących własność Gminy Kołaczkowo, położonych w miejscowości Borzykowo, działka: nr 29/1 i nr 30/1. Przedstawiła mapę graficzną lokalizacji działek. Dodała, że właściciel działki przyległej już użytkował ten grunt.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała jaką cenę zaproponuje gmina do zbycia nieruchomości. Dodała, że jest to tryb bezprzetargowy i można cenę podnieść.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, ze zostanie przygotowany protokół rokowań w sprawie sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym. Po negocjacjach zostanie określona wartość działek.
Wyniki głosowania ZA: 6, PRZECIW: 5, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4
Ad.6
Kamila Majorek przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia projektu „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Kołaczkowo” i przekazania do zaopiniowania organowi regulacyjnemu.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała czy w umowie będzie określona maksymalna ilość wody.
Kamila Majorek odpowiedziała, że zostanie przesłana odpowiedź pisemna od pani kierownik ZGKiM Justyny Hyżorek. Dodała, że projekt regulaminu zostanie przesłany do zaopiniowania do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu.
Ad.7
Tomasz Kuźniar planista poinformowała, że na dzisiejsze posiedzenie przygotowanych jest 10 projektów planów miejscowych, gotowych do uchwalenia. Są to plany dla miejscowości położonych w strefach elektrowni wiatrowych. Ustawa z 2016 roku wprowadziła reżimy wysokościowe czyli w obrębie dziesięciokrotności wysokości elektrowni nie ma możliwości wydawania decyzji o warunkach zabudowy mieszkaniowej. Jedynym rozwiązaniem jaki ustawodawca stworzył jest opracowanie MPZP. Wszelkie wnioski i uwagi wnoszone przez mieszkańców były równocześnie rozpatrywane ze studium i planem miejscowym. Nie wszystkie uwagi zgłoszone w czasie wyłożenia planów do publicznego wglądu były możliwe do uzgodnienia z powodu braku zgodności ze studium i tym samym znajdują się one w załączniku nr 2 do poszczególnych uchwał. Zanim zostanie podjęta uchwała należy przyjąć to rozstrzygnięcie.
Tomasz Kuźniar przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Borzykowo, gmina Kołaczkowo.  do tego planu nie wpłynęły żadne uwagi, natomiast były wnioski dotyczące rozszerzenia terenów pod zabudowę mieszkaniową. Tworzy to jednak konflikt ze studium, dlatego w przyszłości po rozszerzeniu studium, będzie można te wnioski przyjąć.
Ad.8
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Budziłowo, gmina Kołaczkowo. Do tego planu wpłynęła jedna uwaga dotycząca działek sąsiednich znajdujących się w granicach obszaru. Uwaga została nieuwzględniona, ponieważ większość działek jest poza granicami obszaru objętego planem, natomiast pozostałe działki są już zagospodarowane przez właściciela. Opis zgłoszonej uwagi znajduje się w rozstrzygnięciu Rady Gminy Kołaczkowo o sposobie realizacji zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Budziłowo, gmina Kołaczkowo, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania.
Ad.9
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Gałęzewice i Szamarzewo, gmina Kołaczkowo. Do tego planu nie wpłynęły żadne uwagi.
Ad.10
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Gorazdowo, gmina Kołaczkowo. Do tego planu nie wpłynęły żadne uwagi.
Ad.11
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Grabowo Królewskie, gmina Kołaczkowo. Do planu złożono jedną uwagę, która nie mogła zostać uwzględniona z powodu umiejscowienia działki w sąsiedztwie cmentarza. Szczegółowy opis znajduje się w rozstrzygnięciu Rady gminy Kołaczkowo w sprawie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Grabowo Królewskie, gmina Kołaczkowo.
Ad.12
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Kołaczkowo, gmina Kołaczkowo. Miejscowość w większości jest objęta obowiązującym planem miejscowym, ale z uwagi na mnogość tych uchwał został przygotowany jeden plan obejmujący całą miejscowość. Do tego planu nie wpłynęły uwagi.
Ad.13
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Krzywa Góra, gmina Kołaczkowo. Do planu zostały zgłoszone uwagi spośród których dwie nie zostały uwzględnione i zostały opisane w rozstrzygnięciu Rady gminy Kołaczkowo w sprawie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Krzywa Góra, gmina Kołaczkowo.
Radny Jerzy Woś uważa, że nie wyrażając zgody mieszkańcom na możliwość zabudowy skrzywdziliśmy tych ludzi. Powiedział, że mieszkańcy Krzywej Góry zostali postawieni przed faktem dokonanym, ponieważ nie mieli żadnego wpływu na możliwość decydowania o powstaniu w tej miejscowości elektrowni wiatrowych. Zapytał czy gmina miała obowiązek informowania mieszkańców sąsiedniej miejscowości na terenie gminy Września o lokalizacji tych elektrowni.
Tomasz Kuźniar planista odpowiedział, że gmina nie popełniła żadnego błędu, wszystko działo się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Plany miejscowe pod elektrownie wiatrowe przyjęte były w 2010 roku. Wówczas nie obowiązywały żadne przepisy odnośnie odległości od budynków mieszkalnych, jedynie zachowanie odległości od zabudowy mieszkaniowej wyznaczały badania akustyczne poziomu hałasu i według tych badań zostały określone obszary powstania elektrowni. Gmina Września aby ochronić zabudowę mieszkaniową powinna również uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała o opłatę planistyczną oraz o powierzchnie minimalne czynne biologicznie.
Tomasz Kuźniar planista odpowiedział, że zadanie jest ułatwione, ponieważ plany dla m. Kołaczkowo i m. Borzykowo były uchwalone. Parametry już obowiązujące zostały przyjęte w obecnych planach. Przez 8 lat funkcjonowania planów nie budziło to zastrzeżeń i nikt nie zgłaszał ich zmiany. Ta sama zasada została przyjęta w pozostałych projektach, aby nie powodować różnic. Opłatę planistyczną przyjmuje się maksymalną stawkę tj. 30%. Niższe stawki ustala się wówczas  gdy gmina zobowiązuje się udzielić ulgi np. wobec inwestora.
Radny Adam Kruszyński zapytał czy rolnik będzie mógł podzielić grunty rolne na działki budowlane.
Tomasz Kuźniar planista odpowiedział, że zgodnie z ustawą o podziale gruntów wielkość działki musi wynosić co najmniej 3000 m.
Ad.14
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Wszembórz, gmina Kołaczkowo. Do planu nie zgłoszono uwag.
Ad.15
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Zieliniec, gmina Kołaczkowo. Do planu nie zgłoszono uwag.
Ad.16
Tomasz Kuźniar planista przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Żydowo, gmina Kołaczkowo. Do planu nie zgłoszono uwag.
Ad.17
Skarbnik Danuta Olejniczak przedstawiła projekt uchwały w  sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Kołaczkowo na 2021 rok. Poinformowała o kolejnych zmianach związanych z otrzymaniem dotacji.
Radny Jerzy Woś zapytał o plany związane z rewitalizacją stawku przy Urzędzie Gminy w Kołaczkowie.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że ten temat był już omawiany. Projekt rewitalizacji terenu przed urzędem jest przygotowany. Jeżeli gmina otrzyma dofinansowanie to zostanie zaktualizowany kosztorys. Plan zakłada zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego i odnowienie parkingu. Wniosek o dofinansowanie będzie złożony do programu Polski Ład, również do tego programu złożone zostaną wnioski o dofinansowanie budowy hali sportowej i przedszkola w Sokolnikach oraz budowę dróg gminnych ul. Rumianowa, Miętowa i Stolarska w Borzykowie.
Radny Jerzy Siemiątkowski zapytał, czy do programu Polski Ład można złożyć wniosek o dofinansowanie termomodernizacji SP w Bieganowie?
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że wniosek na wykonanie termomodernizacji  szkoły został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i w tym programie został wysoko oceniony. Nie ma możliwości udziału jednego zadania w dwóch programach równocześnie.
Radny Piotr Górecki zapytał o środki na remont dachu na strażnicy we Wszemborzu.
Skarbnik Danuta Olejniczak odpowiedziała, że zaplanowane jest w budżecie 147.000 zł z czego 50.000 zł przenosimy na inne zadanie, a pozostałe 97.000 zł pozostaje w planie budżetowym na następny rok.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała o prace związane z osuszaniem budynku pałacu Reymonta, ponieważ zostają przenoszone środki z tego zadania.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że działania wykonane w temacie osuszania budynku odniosły skutek. Wykonano pogłębienie rowu w parku, zlikwidowane zostało nieczynne szambo. Kolejna ekspertyza stwierdziła, że w pomieszczeniu pałacu nie ma wentylacji, co też ma wpływ na zawilgocenie ścian. Zostanie ona zrobiona przy okazji montażu nowego pieca i małego kina społecznościowego. Pomieszczenie jest teraz w fazie obserwacji i na chwilę obecną nie ma zagrożenia.
Wójt Teresa Waszak poinformowała o pracach związanych z rewitalizacją przedszkola. Projekt zakłada wymianę płytek na tarasie od strony placu zabaw. Zdaniem inspektora nadzoru i wykonawcy nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ pod wpływem warunków atmosferycznych płytki mogą się odparzać ze względu na nieodpowiednie podłoże. Proponuje się przygotować nowe podłoże i położyć płyty chodnikowe, koszt około 16.000 zł.
Kolejna zmiana dotyczy montażu poręczy. Te które zostały zaplanowane nie spełniają norm, a konieczne jest, aby posiadały odpowiednie atesty. Rozważamy propozycję wykonania nowych poręczy wykonanych ze stali nierdzewnej.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zaproponowała wykonanie poręczy z metalu pokrytego proszkowo.
Wójt Teresa Waszak przedstawiła także propozycję wykonania na ścianie szczytowej budynku przedszkola muralu z napisem „Przedszkole Jarzębinka”, koszt ok. 11.000 zł.
Radny Jerzy Woś zapytał dlaczego projektant zmienia decyzję w trakcie realizacji inwestycji, dodatkowe prace rodzą kolejne koszty.
Wójt Teresa Waszak wyjaśniła, że wykonanie muralu jest propozycją ze strony urzędu.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska uważa, że dla poprawy wizualizacji jest to dobre rozwiązanie. Twierdzi, że najważniejsza jest dobra atmosfera w przedszkolu i prowadzenie ciekawych zajęć dla dzieci.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że w celu poprawy oferty zajęć w przedszkolu odbyło się spotkanie z firmą Lego. LEGO Education to seria zestawów edukacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli. Umożliwia realizację interesujących projektów klasowych na poziomie przedszkoli i szkół podstawowych. Koszt programu 48.000 zł. w ramach którego przewidziane jest szkolenie dla nauczycieli i dyrektorów oraz materiały Lego.
Ad.18
Skarbnik Danuta Olejniczak przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kołaczkowo na lata 2021 – 2027. Zmiany dotyczą głównie dostosowania planu dochodu i wydatków do uchwały budżetowej na 2021 rok. W załączniku nr 2 wprowadza się limit wydatków na nowe przedsięwzięcie bieżące pn. „Zakup oprogramowania do prowadzenia postępowań w sprawie zamówień publicznych w 2021 roku 1.230 zł oraz dla lat 2022-2024 po 2.500 zł.
Ad.19
Radny Robert Ptaszyński Przewodniczący Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowej i Gospodarki Komunalnej  przedstawił informację z posiedzenia komisji.
Radny Jerzy Woś przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przedstawił informację z przebiegu ostatniego posiedzenia komisji.
Ad.20
Radna Ewa Zgolińska zapytała czy zostaną podjęte działania zapobiegające zalewaniu drogi w pobliżu apteki w Borzykowie.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że po rozmowach z Starostwem Powiatowym uzyskaliśmy zapewnienia o wykonaniu podwyższenia studzienek i uzupełnieniu nawierzchni.
Wójt Teresa Waszak przedstawiła uchwałę Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotyczącą poparcia stanowiska w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia Świętem Państwowym. Jeżeli Rada Gminy wyrazi wolę poparcia tego stanowiska to zostanie przygotowane takie pismo na sesję.
Rada wyraziła zgodę na poparcie stanowiska w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia Świętem Państwowym.
Na tym posiedzenie zakończono o godz. 18.05.
Protokół sporządziła                                          Przewodniczący Rady
Monika Jazic                                                       Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 26 stycznia 2022 08:45
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 26
26 stycznia 2022 08:45 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany