Aktualności

Wybitni specjaliści ortopedii chirurgicznej kończyn górnych, z kraju i z zagranicy, przyjechali do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, aby podzielić się swoją cenną wiedzą z lekarzami rezydentami. Wszystko to w ramach 11. edycji Akademii Chirurgii Ręki, która po raz drugi odbyła się w cieszyńskiej placówce. Do udziału w dwudniowych warsztatach, które rozpoczęły się w niedzielę 24 listopada, zgłosiło się ponad 50 uczestników z całego kraju, a zapisy na tydzień przed wydarzeniem były już zamknięte. Chirurgia ręki to obszar, który z racji naszego stylu życia, niestety dotyczy coraz większej liczby osób. Powód to przeciążenia, wypadki sportowe i komunikacyjne, ale głównie praca przy komputerze czy ze smartfonem w ręce - co najczęściej kończy się urazem zwanym kciukiem smartfonowym czy zespołem cieśni nadgarstka. Chirurdzy ręki w skali roku wykonują także kilka replantacji dłoni oraz kilkadziesiąt replantacji palców. W Cieszynie ćwiczyli techniki szycia ścięgien, techniki mikrochirurgiczne, w programie były także zajęcia z suchymi kośćmi.

IMG 1782a


Akademia Chirurgii Ręki odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Warsztaty kierowane głównie do lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu, nastawione są na praktyczne doświadczenia. W trakcie zjazdu przeprowadzone zostały zajęcia z technik mikrochirurgicznych z użyciem mikroskopu operacyjnego oraz skomplikowanych technik szycia ścięgien i nerwów. Nie lada gratką dla uczestników była możliwość zaopatrywania złamań na sztucznych, suchych kościach.


Wybitni specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem


Wydarzenie odbywa się cyklicznie dwa razy w roku – wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od 2 lat Szpital Śląski w Cieszynie jest organizatorem edycji jesiennej kursu, którą prowadzi doktor Cezary Linart, Zastępca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
W cieszyńskiej odsłonie Akademii, w roli wykładowców, wzięli udział wybitni specjaliści nie tylko z ośrodków klinicznych w Polsce (m.in. Gdańsk, Szczecin, Trzebnica, Otwock, Kraków, Warszawa, Poznań), ale również z zagranicy. Prelegentami, obok dr hab. n. med. Tomasza Mazurka i doktora Cezarego Linarta, byli m.in. prof. dr hab. n. med. Andrzej Żyluk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki SP Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie, dr n. med. Ahmed Elsaftawy z Pododdziału chirurgii ręki, mikrochirurgii i replantacji kończyn Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, lek. Maciej Klich, starszy asystent Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii CMKP w Otwocku, dr n. med. Maciej Piotrowski z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. med. Grzegorz Sianos z ośrodka klinicznego w Glasgow w Wielkiej Brytanii.

- Niezmiernie cieszymy się, że tak znakomici eksperci zagoszczą w naszym szpitalu. Potwierdza to duży potencjał szkoleniowy naszej placówki – mówił przed wydarzeniem Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodał – Będzie to okazja do zaprezentowania naszego nowoczesnego sprzętu, jak również zaplecza technicznego jakim dysponujemy. Z przyjemnością będziemy gościć kurs Akademii Chirurgii Ręki na stałe.

Wykład inauguracyjny 11. edycji akademii, wygłosił prof. Antoni Cygan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, podejmując temat problemów z ręką oraz ciałem ludzkim w malarstwie. W końcu artyści malarze na przestrzeni wieków cierpieli na choroby ręki z przeciążenia, które można by było nazwać chorobami zawodowymi. Pokazuje to tylko jak wiele zawodów może cierpieć z powodu urazów kończyn górnych.
- Nasza cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki będzie koncentrować się wokół tematyki związanej z urazami kości promieniowej – łączącej nadgarstek z łokciem – zapowiada doktor Cezary Linart, Z-ca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, organizator cieszyńskiej edycji Akademii i dodaje - Dawniej choroby kończyn górnych dotykały ludzi starszych, cierpiących na reumatyzm i osteoporozę, osoby po urazach czy wykonujące pracę fizyczną. Dzisiaj coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby aktywne fizycznie - młodzi ludzie. Pacjenci borykają się z wcześniej rzadszymi dolegliwościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka czy smartfonowy kciuk, które związane są z intensywnym korzystaniem z komputerów, tabletów czy smartfonów. Po pewnym czasie pojawia się mrowienie, drętwienie i ból, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.


Skomplikowane złamania i nie tylko…


W ramach warsztatów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie przedstawione zostały także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m.in. w wyniku tzw. urazów wysokoenergetycznych - wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu. Zwyczajem Akademii jest, aby w ciągu 4 kolejnych edycji uczestnicy omawiali wszystkie możliwe urazy kończyny górnej – w kolejnych edycjach poruszone będą zatem zagadnienia związane z replantacją dłoni i palców, czyli ich przyszywaniem. Taką operację można wykonać nawet po 24 godzinach zimnego niedokrwienia, jednak wymagana jest niezwykła precyzja lekarza operatora oraz umiejętności w zakresie łączenia nerwów. Obecnie, w Polsce przyszywa się rocznie kilkadziesiąt urwanych lub odciętych palców oraz kilka dłoni.
Cieszyńska edycja trwała od niedzieli do poniedziałku, a wszystko wskazuje na to, że kolejne jesienne odsłony projektu na stałe zawitają do Cieszyna.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top