Aktualności

W naszym unormowanym i poukładanym życiu nieszczęśliwy wypadek, poważna operacja lub przewlekła choroba osoby bliskiej, może przewrócić wszystko do góry nogami. Konieczność zaopiekowania się ciężko chorą osobą budzi w nas uzasadnione obawy i niepokój. Czy potrafimy, czy damy radę? Tym problemom poświęcona będzie jesienna edycja spotkań z cyklu Pro salute, które organizuje – w sali konferencyjnej Paw. Diagnostyczno-Zabiegowego - Szpital Śląski w Cieszynie, najbliższe 25.09 (wtorek), godz. 16.00, wstęp bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Dorota Szelong-Kajstura, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neurologicznego.

- Stała opieka i codzienna pielęgnacja pochłania bardzo dużo czasu, wymaga reorganizacji dotychczasowego życia. Trudności związane z opieką nad chorą osobą można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć, jeżeli w odpowiedni sposób przygotujemy się na przyjęcie chorego w domu. Nie tylko ułatwimy sobie pracę, ale też poprawimy komfort psychiczny chorego, zmniejszając jego zależność od innych osób – mówi D. Szelong-Kajstura, - Opieka nad chorym pociąga za sobą zmiany w codziennym życiu domowników. Zaplanowanie go przed pojawieniem się chorego w domu oszczędzi wielu niepotrzebnych napięć. Ważny jest zarówno wybór odpowiedniego pomieszczenia, jak i sposób ustawienia w nim mebli. Z reguły do wyposażenia pokoju chorego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który można wypożyczyć lub kupić – dodaje szpitalna specjalistka.

mieszkanie dla seniora 2651405
Przygotowanie miejsca dla chorego zależy w głównej mierze od stanu, w jakim osoba chora się znajduje. Inaczej należy przygotować dom dla osoby, która samodzielnie może poruszać się na wózku inwalidzkim, czy przy pomocy balkonika lub kul, a inaczej dla osoby leżącej. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim usunąć dywaniki i zbędny sprzęt, aby nie stwarzać dodatkowego utrudnienia w samodzielnym poruszaniu się. W sytuacji trwałej niepełnosprawności ruchowej, warto pomyśleć o przebudowie architektonicznej mieszkania, likwidacji barier i zastosowaniu trwałych usprawnień takich jak: poszerzenie drzwi, likwidacja progów, montaż uchwytów przy wannie i muszli klozetowej, montaż krzesełka w kabinie natryskowej. Warto wiedzieć, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub MOPS w takich przypadkach udzielają dofinansowania.

Kolejną ważną sprawą jest miejsce dla chorego. Idealną sytuacją jest możliwość umieszczenia chorego w oddzielnym pokoju. W innym wypadku łóżko chorego musi stać w miejscu, które umożliwia dostęp do chorego z dwóch stron i które w razie potrzeby (odpoczynku, wykonania czynności pielęgnacyjnych) można odgrodzić przenośnym parawanem. Choremu trzeba także zapewnić dostęp do telefonu, możliwość oglądania telewizji czy korzystanie z internetu. Nie zapominajmy też o wygodnym fotelu dla rodziny i przyjaciół, tak aby nie wykluczać osoby chorej z rodzinnych spotkań i wydarzeń. Przed przyjęciem chorego w domu należy pomyśleć również o zaopatrzeniu w sprzęt, który choremu polepszy możliwości funkcjonowania, a nam ułatwi prace związane z pielęgnacją chorego, zaopatrzenie w środki ułatwiające pielęgnację oraz przedmioty ułatwiające samodzielne spożywanie posiłków
Wprowadzając zmiany pamiętajmy, że:
a) odpowiednio przystosowane mieszkanie to szansa dla seniora na pozostanie dłużej osobą samodzielną (choćby częściowo),
b) należy działać z umiarem – mieszkanie bądź dom, w którym przebywa dana osoba nie może przejść rewolucyjnych zmian, bo inaczej doprowadzimy do sytuacji, w której podopieczny przestanie czuć się w nim komfortowo, jak na „swoim”,
c) miejsce, w którym przebywa osoba starsza bądź chora musi być nie tylko funkcjonalne, ale też przytulne i wygodne (przyjazne otoczenie wpływa pozytywnie na psychikę i nastrój chorego)
d) przystosowując mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej można starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego.
Serdecznie zapraszamy również na następne spotkania. 23 października odbędą się bezpłatne warsztaty opieki w środowisku domowym nad osobami przewlekle chorymi, a 27 listopada spotkanie będzie poświęcone żywieniu osób z dysfunkcją ruchu.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top