Aktualności

Oczy są najważniejszym narządem zmysłu, gdyż dostarczają do mózgu najwięcej informacji o naszym otoczeniu. Zdolność widzenia wpływa bezpośrednio na jakość życia i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Na kwietniowym Pro Salute (24.04) został poruszony problem schorzeń oczu w wieku dojrzałym. Dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału okulistycznego omówiła najczęściej pojawiające się problemy z widzeniem, które rozwijają się wraz z wiekiem oraz sposoby, by te procesy opóźnić i co za tym idzie - poprawić komfort życia.

IMG 9609a

Upływający czas negatywnie wpływa na narząd wzroku. Im więcej lat przybywa coraz większe problemy sprawia oglądanie telewizji czy czytanie gazety. Okazuje się jednak, że można wiele zrobić dla swoich oczu, by służyły jak najdłużej. Pomimo rozwijających się wraz z wiekiem procesów, które zachodzą w oczach, można znacząco spowolnić rozwój niektórych chorób jak np. zaćmy czy jaskry i odsunąć w czasie konieczność operacji.


Najważniejszy jest higieniczny styl życia, a przede wszystkim sposób odżywiania, unikanie używek i zaprzestanie palenia papierosów oraz codzienna dawka ruchu. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Dla oczu ważne są witaminy C (przy zaćmie), E, A i B oraz minerały magnez, potas, cynk i selen. Niezbędne w codziennej diecie są wielonienasycone kwasy z rodziny Omega-3. Spożywane pokarmy powinny zawierać substancje o działaniu antyoksydacyjnym, zwłaszcza luteinę i zeaksantynę. Ich źródłem są rośliny, przede wszystkim warzywa, np. jarmuż, szpinak, brokuły, kukurydza czy czerwona papryka. Są one także składnikiem wielu preparatów witaminowych dla seniorów.
Drugim ważnym elementem jest wpływ środowiska. W profilaktyce chorób oczu duże znaczenie ma ochrona przed promieniowaniem UV czyli noszenie okularów słonecznych z filtrem UV. Należy dbać o wilgotność pomieszczenia i unikać dymu tytoniowego. Podczas pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy czytania książki należy robić przerwy i wykonywać ćwiczenia gałek ocznych, by rozluźnić napięte mięśnie i poprawić ich nawilżenie.
Prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie stresu lub umiejętne radzenie sobie z nim nie zwalnia z konieczności wizyt kontrolnych u okulisty co najmniej co 2 lata. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, jak np. mroczki, plamki, błyski, a także czasowe zamglenia lub ograniczenie pola widzenia należy uczynić to bezzwłocznie.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top