Aktualności

W dniu 6 kwietnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Zdrowia, w tym roku obchodzonego pod hasłem "Zdrowie dla wszystkich”. W Polsce święto to łączy się z Dniem Pracownika Służby Zdrowia i jest doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które na co dzień podejmują służbę w trosce o ochronę naszego zdrowia.

 

IMG 9375a

 

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Starosta Cieszyński Janusz Król, Poseł na Sejm RP Jerzy Jachnik, Dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, przedstawiciele powiatowych jednostek medycznych, służb mundurowych oraz reprezentanci miast i gmin powiatu. Na spotkaniu padło wiele ciepłych słów i podziękowań dla lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i wszystkich pozostałych pracowników ochrony zdrowia.
- Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do tego, by zwrócić uwagę na wiele aspektów naszego zdrowia. W poprzednich latach tematami przewodnimi były cukrzyca, choroby serca,a także zdrowie psychiczne. Dzisiaj mówi się o dostępności opieki zdrowotnej dla wszystkich. Łatwo mówić o powszechności opieki zdrowotnej w kraju wysoko rozwiniętym, ale pamiętajmy o zakątkach, gdzie nie wszyscy mają takie możliwości jakie są w naszym kraju. Z okazji tego szczególnego dnia pragnę złożyć życzenia wszystkim, którzy pracują w służbie zdrowia, by Wasza praca spotkała się z należytym szacunkiem i była doceniana. - mówił na spotkaniu Starosta Cieszyński Janusz Król.
Z okazji obchodów Dnie Pracownika Służby Zdrowia przyznano odznaczenia siedmiu osobom pracującym w ochronie zdrowia, w tym aż pięciu pracownikom Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Bernadeta Konieczna, Bogusława Rakus, Bogusława Lankocz, Urszula Somerlik, lek. Andrzej Miodoński.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dzień Zdrowia to „Zdrowie dla wszystkich”. Jest to cel, który przyświeca Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od początków jej istnienia. Zdrowie określa się jako stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Wybierając ten motyw przewodni Światowa Organizacja Zdrowia chce zwrócić szczególną uwagę na fakt, że co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych, a prawie 100 milinów żyje w skrajnym ubóstwie.
Podczas specjalnego wykładu „Zdrowie dla wszystkich, ale czy dla każdego?” w ramach uroczystości, Ordynator Oddziału Geriatrycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie dr n. med. Marcin Pecold mówił o wielkich wyzwaniach medycyny XXI wieku. Zwrócił szczególną uwagę na cztery największe rewolucje w medycynie – wprowadzenie szczepień ochronnych, odkrycie insuliny, odkrycie penicyliny oraz izolacja wirusa HIV. Podczas przemówienia przytoczył również tematykę epidemii obecnego stulecia, m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych i zaburzeń psychicznych. Podczas ciekawej prelekcji powołał się także na dane statystyczne dotyczące wydatków na opiekę zdrowotną, gdzie największą część przeznacza się na leczenie chorób serca, problemów z alkoholem oraz otyłością. W dalszej części zwrócił uwagę na powszechne stosowanie antybiotyków, głównie w produkcji rolnej oraz o starzejących się społeczeństwach i rosnącej roli geriatrii, której niepisanym mottem jest „nie dodawanie lat do życia ale dodawanie życia do lat”.
Spotkanie zakończyło się prezentacją poszczególnych jednostek medycznych powiatu cieszyńskiego. Dyrektor Szpitala Śląskiego Czesław Płygawko przedstawił krótki spot filmowy pokazujący realizację obecnej inwestycji Szpitala Śląskiego. Podczas wystąpienia Dyrektor opowiedział o wznowieniu Certyfikatu Akredytacyjnego Ministra Zdrowia i złożył szczególne podziękowania wszystkim pracownikom Szpitala, którzy z poświęceniem pracowali nad procedurą certyfikacji.
- Pragnę uprzejmie podziękować osobom, którym zawdzięczamy uzyskanie po raz kolejny Akredytacji Ministra Zdrowia. Chciałbym podziękować Dyrektorowi Jerzemu Zientkowi, który nadzorował personel oraz Pani Agacie Sadowskiej-Mętel, zarządzającej pielęgniarkami. Chcę również podziękować Dyrektorowi Jerzemu Stanieczkowi, który w związku z nową reformą wprowadził nasz szpital do sieci, unikając wszelkich możliwych komplikacji. Składam również serdeczne podziękowania Dyrektorowi Adamowi Śliżowi, który nadzoruje wszystkie inwestycje. Składam również serdeczne podziękowania wszystkim moim pracownikom za codzienną, trudną pracę w tym niełatwym okresie - podsumował swoje wystąpienie Dyrektor cieszyńskiego Szpitala.

Następnie o pracy Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego opowiedział jego Dyrektor Jan Kawulok, zaś Piotr Przewdzing podsumował kolejny rok działalności cieszyńskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którą od niedawna kieruje.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top