Aktualności

Podczas marcowego (27.03) spotkania z cyklu Pro salute „Hoży a nie chorzy seniorzy”, Ewa Pilorz, pielęgniarka z Oddziału geriatrycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie mówiła o etapach starości, postawach wobec procesu starzenia się, o promocji zdrowia i działaniach na rzecz aktywnego starzenia się, także o jakości życia seniorów oraz formach aktywności.

IMG 9180a

Nie każdy wie, że zmiany starcze zaczynają się już po 40 roku życia! U ludzi po czterdziestce możemy zaobserwować powolny spadek sprawności i sił fizycznych, niektórzy czują brak energii, zmęczenie i osłabienie. Powoli zaczynają się problemy z trawieniem. Spada poziom adrenaliny, zmniejsza się wydzielanie potu, spada poziom testosteronu i estrogenu, obniża się masa mięśniowa często obniża się odporność i organizm staje się bardziej podatny na infekcje.

Starości samej w sobie nie można klasyfikować jako choroby, z racji tego, że starzenie się ustroju jest procesem fizjologicznym. Zmiany zachodzące w organizmie nie u wszystkich przebiegają jednakowo i nie w tym samym wieku, bo każdy organizm jest inny. Wiek kalendarzowy nie pokrywa się z wiekiem biologicznym. Częściowo wpływ na to mają tzw. "dobre geny". Wiele osób zachowuje do późnej starości dobry poziom sprawności fizycznej i psychicznej poprzez wybór właściwych działań jak: aktywność fizyczna, dieta, unikanie uzależnień, społeczne integrowanie się. Jakość życia seniorów to indywidualna satysfakcja, na którą składają się: samoocena, samoświadomość, samorozwój i samoakceptacja. Właściwa harmonia pomiędzy tymi elementami przynosi wiele korzyści - nie tylko zdrowotnych - u osób starszych.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top