Aktualności

Pacjentka wybiegła z sali z okrzykiem Pali się! Jestem poparzona! Pielęgniarka Oddziałowa zareagowała błyskawicznie. Zaalarmowała personel, a gdy do akcji włączyła się pani „lekarz dyżurny” oraz inni uczestnicy wezwano straż pożarną, pogotowie, ochronę zakładu. Wyznaczono osoby do wyprowadzenia pacjentów dwiema drogami ewakuacyjnymi. Pacjent leżący natychmiast został, na noszach, przetransportowany na zewnątrz. Nadjechał ambulans, poparzona pacjentka została także zaopatrzona. Podjechała straż pożarna, kierujący akcją zlecił sprawdzenie wszystkich pomieszczeń i szybkie podłączenie do hydrantu…cała akcja trwała tylko 10 minut. Na szczęście były to kolejne ćwiczenia ewakuacji.

IMG 4525a

Wzorem lat ubiegłych, w dniu 16 listopada br. zostały w Szpitalu Śląskim w Cieszynie przeprowadzone ćwiczenia ewakuacji w ramach obowiązku „…praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji”, a także jako element sprawdzający w ramach zaleceń akredytacyjnych. W założeniu każdy oddział szpitalny powinien przejść „test ewakuacyjny”. - Plan ten realizujemy już od wielu lat. W latach ubiegłych były to oddziały: laryngologiczny, dermatologiczny, chirurgiczny dla dzieci oraz psychiatryczny. Tak więc ten oddział ćwiczył już dwukrotnie. W roku bieżącym, będąc bogatszymi o doświadczenia z poprzednich takich przedsięwzięć oraz musieliśmy wybrać ponownie budynek Pawilonu VII, mieszczący Oddział Psychiatryczny – mowi Henryk Neffe, Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej i obronnych. Taki akurat wybór podyktowany był, poza decyzjami właściwych miejscowo Komendantów Państwowej Straży Pożarnej szczebli powiatowego i wojewódzkiego, także potrzebą przeprowadzenia tego zamierzenia w budynku mieszczącym oddział ciężki i szczególny pod względem ryzyka w zakresie bezpieczeństwa ogólnego, w tym pożarowego. - Mając to na uwadze, musieliśmy znów zmierzyć się z tym ryzykiem, organizując powyższe zamierzenie, oczywiście w trakcie normalnej szeroko rozumianej działalności leczniczej w warunkach niepogorszonych na oddziale. Będąc pełnymi obaw o powodzenie naszego zamierzenia, zdołaliśmy przygotować je i przeprowadzić – zaryzykuję to stwierdzenie – po raz kolejny wzorowo – dodaje H.Neffe.
Trudności w przeprowadzeniu ćwiczenia odczuł i musiał wziąć je na swoje barki cały Oddział Psychiatryczny. Do sukcesu przyczyniły się także osoby spoza Oddziału Psychiatrycznego, biorące udział w ćwiczeniu w charakterze pozorantów pacjentów tego oddziału i wykonawców innych przydzielonych ról, dysponent oraz załoga szpitalnego ambulansu transportowego, a także dwa zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie (tzw. pierwszy rzut ratowniczy).
Serdeczne podziękowania za uczestnictwo w akcji ewakuacyjnej należą się – przede wszystkim – personelowi Oddziału Psychiatrycznego, a także pozostałym uczestnikom za realistyczne i sugestywne „odegranie” zdarzenia, którego obyśmy nigdy nie musieli doświadczyć w rzeczywistości.

 

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top