Aktualności

Jak trudnym tematem jest problem choroby hemoroidalnej można było się dowiedzieć podczas październikowego (24.10.2017 r.) spotkania z cyklu Pro salute. Marcin Stawiarz, specjalista z Oddziału Chirurgii Ogólnej omówił objawy, przyczyny i leczenie tej "wstydliwej" choroby.

IMG 4154a

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd, pieczenie i sączenie, pozostawianie śladów stolca, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, które dla pacjenta są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą

Trudno wyzbyć się oporu przed obnażeniem "pewnej" części ciała, dlatego zwykle zwlekamy z wizytą u lekarza. To błąd! Choroba rozwija się powoli, więc im wcześniej zacznie się ją leczyć, tym lepiej. Natychmiastowej konsultacji wymaga krwawienie z odbytu. Może to świadczyć o hemoroidach, ale też o innych poważnych chorobach, np. raku odbytu, które trzeba wykluczyć.
Do kogo iść? Do lekarza pierwszego kontaktu, który da skierowanie do chirurga zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Już na podstawie wywiadu, wyglądu okolic odbytu i badania palcem (per rectum) lekarz zwykle potrafi rozpoznać hemoroidy. Na zakończenie podstawowego badania diagnostycznego czeka cię anoskopia - lekarz dokładnie ogląda jeszcze końcowy odcinek odbytnicy za pomocą wziernika (anoskopu). Oba badania trwają krótko, nie wymagają specjalnego przygotowania i są bezbolesne.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top