Aktualności

„Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” – taki jest temat tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który po raz czwarty – 10 października - obchodzony jest w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

woman 2696408 340
Z tej okazji Katarzyna Buryan-Marosz, Ordynator Oddziału psychiatrycznego omówi problem stresu w miejscu pracy, będzie można obejrzeć także wystawę prac pacjentów przygotowaną przez oba szpitalne oddziały psychiatryczne oraz Dzienny Ośrodek Wsparcia „Więź” w Cieszynie, wziąć również udział w ciekawym, teatralnym wydarzeniu. Uczestnicy zajęć organizowanych przez „Więź” wystąpią ze spektaklem „Sublimacje”. – Idąc przez życie kreujemy je, zmieniamy, udoskonalamy, nadajemy nowe kształty, rezygnując z innych, znanych nam. Wszystko to mieści się w tajemniczym określeniu – sublimacja – tłumaczy tytuł tej wyjątkowej sztuki Aleksandra Grzyb – opiekun teatru ekspresji.
W propozycjach obchodów znalazło się również miejsce dla emocjonalnych wierszy Agnieszki Siudy, mini recitalu Marka Pacyny, a w szpitalnej Galerii Zmiennej swoje ikony pisane sercem udostępni Aleksandra Konieczna.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma za zadanie zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promowanie zdrowia psychicznego. Jak oswoić stres i uczynić go swoim sojusznikiem, kiedy warto wybrać się do psychologa a kiedy do psychiatry, jak zachęcić bliską osobę do skorzystania z pomocy specjalisty - to tylko niektóre z tematów, które powinny nas zainteresować.

Serdecznie zapraszamy 10 października (wtorek), godz. 12.00, sala konferencyjna Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, wstęp bezpłatny.

Kilkuletnie doświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy z prowadzenia programów antystresowych wskazują, że do najczęstszych przyczyn stresu w pracy należą: przeciążenie ilościowe pracą (znaczny wysiłek fizyczny, praca w pośpiechu, pod presją czasu, nadgodziny, za mała obsada pracowników), przeciążenie jakościowe pracą (zadania trudne, skomplikowane, przekraczające kompetencje pracowników, duża odpowiedzialność za ludzi lub odpowiedzialność materialna, ważkie decyzje), niedociążenie jakościowe pracą (proste, monotonne, powtarzalne czynności oraz praca, w której niewykorzystane są możliwości pracowników), ograniczony zakres kontroli pracowników nad pracą (praca wykonywana w stałych, niezmiennych godzinach, pracownicy nie mają wpływu na sposób wykonywania lub tempo pracy, istnieje monitoring elektroniczny pracowników, niejasna rola zawodowa (pracownicy nie znają swoich zakresów czynności, zakresy odpowiedzialności poszczególnych pracowników pokrywają się ze sobą, pracownikom brakuje wiedzy o celach i efektach pracy), konflikt roli zawodowej z innymi rolami pełnionymi przez pracownika (niespójne lub zmienne wymagania i oczekiwania wobec pracownika, praca nie daje możliwości awansu i rozwoju, wymaga ciągłej dyspozycyjności, znacząco wpływa na życie rodzinne), brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników (system motywacyjny zorientowany na rywalizację między pracownikami, izolacja starszych pracowników, brak informacji o planowanych zmianach w firmie, utrudnione kontakty z przełożonymi, nieudzielanie wzajemnej pomocy, uznaniowe ocenianie, dyskryminacja, osamotnienie pracownika), fizyczne warunki pracy (hałas, wysokie lub niskie temperatury, uciążliwe zapachy, obecność substancji łatwopalnych, wybuchowych, żrących, trujących na stanowiskach pracy, konieczność ręcznego przemieszczania ciężarów).

0001

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top