Aktualności

Miłośnicy sztuki nie mogą przegapić tej komedii. Nietypową bajkę przedstawi młoda grupa teatralna „Scena Otwarta” działająca przy COK „Dom Narodowy”.

„Zupełnie inna Bajka” to tytuł sztuki teatralnej Johna Whitewooda, na którą zaprasza Szpital Śląski w Cieszynie, rozpocznie się 20 czerwca (wtorek) o godz. 17.30. Wydarzenie będzie miało miejsce w szpitalnej sali konferencyjnej (Pawilon Diagnostyczno – Zabiegowy), wstęp bezpłatny.

- Chciałoby się zapytać: „Dlaczego inna?” I chciałoby się udzielić odpowiedzi: „Przecież bajka, to bajka. Każda jest przypowieścią, której rozwiązanie prowadzi do wysnucia konkretnej nauki, morału.” A jednak... Komedia pod tym tytułem jest nietypowa, ponieważ została skierowana do dorosłych, co oznacza, że autor wyłamał się ze stereotypowego myślenia, iż głównymi odbiorcami tego gatunku powinny być dzieci – mówi Lucyna Krzanowska.

Zupełnie inna bajka2a

„Zupełnie inna Bajka” pozwala uczestnikom spektaklu zapoznać się z tajnikami i charakterystycznymi cechami teatru Szekspirowskiego, czyli elżbietańskiego. Widzowie z łatwością dostrzegają zamierzony minimalizm scenograficzny, skontrastowany bogactwem strojów aktorskich. To właśnie jeden z podstawowych elementów tego teatru. Nie przypadkowo bowiem bywa on nazywany teatrem gwiazdorskim, ponieważ nacisk kładzie się na treść, grę aktorów oraz kostiumy. Scenę celowo pozbawia się kurtyny i ustawia tak, by artyści mogli mieć kontakt z publicznością. Wszystko odbywa się na jednym poziomie. Wyraziste jest również zerwanie z zasadą trzech jedności (miejsca, czasu i akcji) oraz zasadą decorum, co oznacza, że tekst oparty jest na wprowadzeniu elementów języka potocznego. Bohaterowie „mitycznej” Itaki podejmują całkiem współczesne tematy, używając nieobcych nam zwrotów, czy sloganów. Najważniejsze jednak są gra aktorów i słowa, często gra słów, budująca emocje, napięcie; rozwijająca akcję oraz wprowadzająca widza w sytuacje komiczne, zabawne albo tragiczne, niesamowite.

Pochodzący z Wielkiej Brytanii John Whitewood jest autorem kilkunastu sztuk wyemitowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przez telewizję i radio BBC. W roku 1994 postanowił zostać nauczycielem języka angielskiego w Cieszynie. Wówczas poznał panią Lucynę Krzanowską, z którą zawarł związek małżeński. Oboje odkryli wspólną pasję i L. Krzanowska została tłumaczką jego sztuk na język polski. Od 2010 roku oboje współpracowali z grupą teatralną „Baj(k)arze, a od 2016 roku ze „Sceną Otwartą”. Grupa skupia aktorów - amatorów, z poświęceniem doskonalących swoje aktorskie umiejętności, po to by przekaz był dla widza przyjemnością i niezapomnianym przeżyciem artystycznym.

Serdecznie zapraszamy

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top