Aktualności

Nowoczesne technologie komunikacyjne trwale i w nieodwracalny sposób zmieniły obraz współczesnej rzeczywistości. Wielu zwłaszcza młodych ludzi, nie wyobraża sobie życia bez stałego bycia online, używania telefonu komórkowego czy przynależności do portalu społecznościowego. Dlatego e-uzależnienie jest nasilającym się problemem, dotykającym coraz młodszych użytkowników nowoczesnych technologii.E-uzależnieniom oraz realnym zagrożeniom przychodzącym z internetu poświęcone było spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie, które odbyło się 7 czerwca br. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

IMG 2607a

- E-uzależnienie to uzależnienie od czynności podejmowanych za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem komputera, tabletu, smatfona.Te E-czynności to: odtwarzanie i kopiowanie muzyki, filmów (multimediów) i oprogramowania z sieci, korzystanie z portali społecznościowych, gier sieciowych, elektronicznego hazardu, internetowej pornografii, poczty elektronicznej, handlu internetowego, czatów i komunikatorów internetowych, przeglądanie i gromadzenie informacji z internetu - tłumaczy Agnieszka Kaleta - Kiereś szpitalny psycholog i dodaje - Uczniowie zagrożeni są głównie nałogowym korzystaniem: z portali społecznościowych, gier internetowych, multimediów, komunikacji online, dokonywaniem zakupów w sieci, e-hazardem i uzależnieniem od smartfona.

Określenia: fonoholizm, siecioholizm, infoholizm - to określenia coraz częściej łączone są z dziećmi i młodzieżą. W ciągu ostatnich 5 lat problem nałogowego i niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych wśród uczniów zdecydowanie się nasilił.

 

Objawy uzależnienia

- Symptomy uzależnienia od urządzeń cyfrowych podłączonych do sieci internetowej dotyczą zarówno emocji (m.in. brak poczucia bezpieczeństwa, brak wpływu na dziejące się wydarzenia, niepokój i lęk związany z byciem poza głównym obiegiem informacji – syndrom FOMO), zachowań (np. nierozstawanie się z własnym telefonem, ciągłe dotykanie i odblokowywanie ekranu, korzystanie z telefonu o każdej porze dnia i nocy, nałogowe oczekiwanie na kontakt innych) jak i przekonań (np. niewyobrażanie sobie dnia bez używania smartfona) stwierdza A.Kaleta - Kiereś. Dziecko pogarsza się w nauce, coraz częściej zapomina, ma kłopoty z koncentracją, reaguje agresywnie w momentach, gdy rodzice nakazują wyłączenie komputera. Jest w zupełnie innym świecie, wołane - nie reaguje, ma kłopoty z zaśnięciem, błaga, żeby mogło grać jeszcze trochę dłużej, prosi o możliwość przejścia jeszcze jednego etapu w grze. Ewidentnie widać, że ono jest nadmiernie zaangażowane, nie jest w stanie wyłączyć gry, nie reaguje na nasze prośby, a czasami odpowiada wręcz agresywnie. Gdy dziecko przestaje jeść, nie chce wykonywać takich prostych codziennych czynności, bo przymus grania jest silniejszy od niego – takie objawy świadczą o tym, że to już jest uzależnienie.

Bezpieczeństwo informacyjne

Z nielegalnymi działaniami prowadzonymi w przestrzeni wirtualnej, których celem jest przejęcie kontroli nad stronami internetowymi, zawartością skrzynek pocztowych lub baz danych jakiejś instytucji, firmy, grupy zapoznał uczniów - na konkretnych przykładach - Piotr Zastawnik - Kierownik sekcji informatycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top