Aktualności

Cukrzyca to nie przeziębienie – nie mija po kilku dniach, nie zostawiając po sobie śladu. Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które ma wpływ na codzienne życie i towarzyszy człowiekowi aż do śmierci. Cukrzyca nie boli, bolą jej ciężkie powikłania. O tym jak radzić sobie na co dzień z cukrzycą typu 2 opowie lek. Aneta Krawczyk z cieszyńskiego Oddziału Chorób Wewnętrznych. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Pro salute, które odbędzie się 25 kwietnia br. (wtorek), w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wykład rozpocznie się o godz. 16.00, wstęp bezpłatny.

diabetes 528678 960 720

 

Cukrzyca jest chorobą wymagającą (pomiary glikemii, liczenie ilości węglowodanów w posiłkach, stosowanie diety, regularny wysiłek fizyczny), czasami przerażającą (powikłania cukrzycy ostre i przewlekłe), utrudniającą codzienne życie, wpływającą na życie rodziny i bliskich, frustrującą, pogarszającą nastrój, odbierającą energię i chęci do działania. Może to być przytłaczające. Dlatego tak ważne jest zaakceptowanie choroby i nauczenie się życia z nią.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których wspólną charakterystyczną cechą jest utrzymujący się podwyższony poziom glukozy. Przyczyną tego stanu może być zahamowanie wydzielania insuliny lub brak jej efektywnego działania. Możemy dzielić ją na cukrzycę typu 1, 2, cukrzycę wtórną i cukrzycę ciężarnych. Typ 1 to jedynie około 1 proc. wszystkich typów, najczęstszy to typ 2 - aż 98 proc., rzadsze to cukrzyce wtórne, a coraz częściej obserwowane to cukrzyce występujące w ciąży.

Do tzw. grupy ryzyka należą przede wszystkim osoby otyłe, mało aktywne fizycznie, z innymi chorobami metabolicznymi jak nadciśnienie, hiperlipidemia, dna moczanowa oraz osoby ze stwierdzaną cukrzycą w rodzinie, szczególnie po stronie matki. Generalnie w tym typie cukrzycy widać, że najwięcej jej występuje tam gdzie mówiąc po prostu ludziom się poprawiło. Im większe BMI (czyli im większa masa ciała) tym większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wiele w tej chorobie zależy od chorego. Jeśli zredukuje się ciężar ciała, osiągnie wagę należną, zwiększy ilość wysiłku i stosuje dietę, można w wielu przypadkach odstawić leki doustne i przez długi okres być "na diecie".
Kiedy zbyt często oddajesz mocz, masz zwiększone pragnienie, odczuwasz suchość w ustach, jesteś osłabiony, przed oczami pojawiają się mroczki, masz ciągły apetyt na słodkie, a po jedzeniu jesteś zmęczony i odczuwasz konieczność drzemki, masz problem z utratą wagi, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top