Aktualności

Ból odczuwany w mostku może być oznaką nie tylko problemów z pracą serca, ale może również pochodzić od kręgosłupa. O terapiach mobilizujących ten odcinek opowie mgr Romana Dobrowlańska-Wrońska podczas spotkania z cyklu „Pro salute”, które odbędzie się 25 października (wtorek) o godz. 16.00 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Pacjenci w różny sposób opisują dolegliwości występujące w klatce piersiowej – uczucie gniecenia, palenia, ból, dyskomfort. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zbadać przyczynę problemu – z reguły trudno jest bowiem stwierdzić, czy dolegliwość ma swoje źródło w pracy serca, czy też pochodzi od kręgosłupa.

Na problemy z odcinkiem piersiowym skarżą się często osoby m.in. pracujące przy komputerach, długo stojące nad blatem kuchennym lub schylone i pracujące godzinami w ogródku. Na bóle pleców narzekają też często kobiety w ciąży i młode mamy – mówi R.Dobrowlańska-Wrońska. Dłuższa praca wykonywana w jednej pozycji wywołuje wzmożone napięcie mięśni i miejscowe niedokrwienie tkanek. W konsekwencji może dojść do trwałych zmian zwyrodnieniowych w samych kręgach jak i w strukturach otaczających odcinek piersiowy kręgosłupa – dodaje.

kregoslup 2 1

Na profilaktykę bólów kręgosłupa składa się utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz regularna zmiana pozycji przy siedzącym trybie życia. Należy unikać długotrwałych pozycji zgięciowych, przeciążeń i upadków na plecy. Gdy boli kręgosłup – warto choć na chwilę położyć się w pozycji minimalizującej wpływ grawitacji. Dyski wchłaniają wtedy wodę z okolicznych tkanek i dzięki temu stają się bardziej sprężyste i mniej podatne na uszkodzenia.
Odcinek piersiowy kręgosłupa jest usztywniony, ponieważ chroni klatkę piersiową i wszystkie narządy wewnętrzne człowieka. Jak wskazują specjaliści, ból w tym odcinku występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do bólu w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Jednak jeśli już dochodzi do zmian w kręgosłupie piersiowym, to objawy bólowe nie ograniczają się do pleców, ale mogą również dawać wrażenie dolegliwości narządów wewnętrznych. Zmiany występujące w górnej części kręgosłupa piersiowego, powodują promieniowanie do kończyny górnej lub barku. Może się to również wiązać z wrażeniem dolegliwości ze strony płuc, przełyku i serca. Jeśli zmianami objęta jest środkowa część odcinka piersiowego kręgosłupa, może dojść do objawów żołądkowych, a nawet wymiotów. Zmiany w dolnej partii odcinka piersiowego mogą dawać odczucia sugerujące problemy jelitowe, schorzenia nerek, przydatków i cewki moczowej.
Z propozycjami aktywności ruchowej zmniejszającej problemy z odcinkiem piersiowym kręgosłupa będzie można zapoznać się podczas bezpłatnego spotkania „Pro salute”.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top