Aktualności

Gdy własny staw biodrowy odmawia posłuszeństwa, gdy ból pojawia się przy wstawaniu i przy chodzeniu, kiedy przeszkadza nawet w czasie leżenia, kiedy zaczynasz utykać, bo ten nieznośny ból promieniuje aż do kolana a chcesz go uniknąć, zaczynasz się zastanawiać: co się dzieje?

Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza na kolejny wykład z cyklu Pro salute - „Endoprotezy bioder – od diagnozy do rehabilitacji”, który poprowadzi lek. Mohamed Werdi Ali. Spotkanie odbędzie się 27 października (wtorek) o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego, wstęp wolny.

endoproteza stawu biodrowego


Początkowe objawy choroby mogą być dyskretne, ale zdecydowanie sygnalizują rozwijający się problem w stawie - mówi M. Werdi Ali i dodaje - jednak wraz z postępem choroby objawy są coraz bardziej dokuczliwe. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból, obrzęk i zmniejsza ruchomość w stawach, przez co w ostatniej fazie chorzy są niemal całkowicie pozbawieni możliwości poruszania się i wykonywania czynności dnia codziennego. Wtedy staw trzeba zastąpić sztucznym.
Kto jest kandydatem do zabiegu wszczepienia protezy stawu biodrowego?
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej zmiany w obrębie stawu biodrowego najczęściej pojawiają się u ludzi w średnim lub podeszłym wieku. Jednak coraz częściej protezoplastykę trzeba wykonywać u ludzi młodych, nawet u 30-latków. Przyczyn szybszego „zużywania się bioder" u młodszych ludzi jest kilka, m.in. coraz bardziej aktywny tryb życia, wzrost liczby urazów, w tym wypadków i kontuzji przy uprawianiu sportu. Niebagatelne znaczenie ma też coraz częściej obserwowana u Polaków nadwaga. Obecnie uważa się, że do zabiegu kwalifikuje się każda osoba, bez względu na wiek, u której badania kliniczne i radiologiczne wykazują objawy choroby zwyrodnieniowej na różnym tle (np. reumatoidalne zapalenie stawów, swoiste i nieswoiste zapalenia stawów, wady rozwojowe, różnego rodzaju zmiany pourazowe, przewlekła sterydoterapia) - wyjaśnia M.Werdi Ali i podsumowuje - w Szpitalu Śląskim w Cieszynie wykonujemy operacje endoprotez - w trybie planowym - od września 2014 r., wcześniej wykonywane były tylko w trybie nagłym. W roku 2015 wszczepiliśmy (do października - przyp.red.) 68 endoprotez bioder.
Czas pobytu w szpitalu może być różny i waha się od 3 do 10 dni. Po wypisie ze szpitala konieczne są wizyty u fizykoterapeuty rehabilitanta i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Łagodny powrót do zdrowia w znacznej mierze zależy od przestrzegania przez pacjenta zaleceń obejmujących zestaw odpowiednich ćwiczeń w okresie pooperacyjnym.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top