Aktualności

Jak powstają haluksy, czy mamy genetyczną skłonność do palucha koślawego, jak zapobiegać zniekształcaniu palców, jak leczyć i kiedy konieczna jest operacja, o tym i innych problemach dowiecie się Państwo na wykładzie lek. Moniki Pilarz-Mirochy z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Na otwarty, bezpłatny wykład w ramach cyklu Pro salute zapraszamy 22. września 2015 r., o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego (wejście od ulicy Chrobrego).

haluksy


Paluch koślawy (haluks) to choroba zwyrodnieniowa, najczęściej dotyczy kobiet, a przyczynia się do niej nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać - przede wszystkim idź na konsultację ortopedyczną. Lekarz obejrzy twoją stopę i wybierze najlepszą dla ciebie metodę na zapobieganie haluksów - radzi lek. M. Pilarz-Mirocha i dodaje - trzeba się liczyć z tym, iż nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, czasami bywa konieczna operacja.

Spotkania z cyklu Pro salute są bezpłatne i odbywają się od 2010 roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Do tej pory tematami spotkań, które prowadzą eksperci ze Szpitala Śląskiego były m.in. zaburzenia pamięci, cukrzyca, bóle kręgosłupa, depresja, nowotwory i wiele innych.
Kolejne wykłady poświęcone będą: - 27. października - endoprotezom, a 24. listopada - osteoporozie. Zapraszamy. Harmonogram Pro salute www.szpitalslaski.pl/promocjazdrowia.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top