Egzamin ósmoklasisty – czerwiec 2020

załącznik: Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzania egzaminu w roku szkolnym 2019_20


 

Dzień dobry.

Szanowni Państwo,

przekazuję poniżej najważniejsze informacje dotyczące organizacji egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020 oraz wytyczne MEN, CKE i GIS.

Uprzejmie proszę o zapoznanie się, wspólne przeczytanie z dziećmi, obejrzenie prezentacji.
W przypadku pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny.

 

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020

Termin główny:

Język polski – 16 czerwca 2020r. (wtorek), godz. 9.00

Matematyka – 17 czerwca 2020r. (środa), godz. 9.00

Język angielski – 18 czerwca 2020r. (czwartek) , godz. 9.00

 

Terminy dodatkowe:

Język polski – 7 lipca 2020r. (wtorek), godz. 9.00

Matematyka – 8 lipca 2020r. (środa), godz. 9.00

Język angielski – 9 lipca 2020r. (czwartek) , godz. 9.00

 

Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

  • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
  • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych)

 

Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty: do 31 lipca 2020r.

 

Czas trwania egzaminu

Język polski – 120 minut (dostosowanie do 180 minut)

Matematyka – 100 minut (dostosowanie do 150 minut)

Język angielski 90 minut (dostosowanie do 135 minut)

 

Organizacja egzaminu ósmoklasisty w roku szkolny 2019/2020 w Szkole Podstawowej Nr 4 im. gen. Władysława Sikorskiego w Świdniku

W bieżącym roku szkolnym uczniowie będą przystępowali do egzaminów w salach lekcyjnych.

sala 016A – 11 uczniów – uczniowie z kodami A01 – A04, A08, A10 – A14, A16

sala 015A – 11 uczniów – uczniowie z kodami A18 – A22, B01, B03, B04, B07 – B09

sala 005A – 11 uczniów – uczniowie z kodami B10, B12 – B18, B20, B23, B24

sala 021A – 11 uczniów – uczniowie z kodami A05 – A07, A09, A15, A17, B05, B06, B11, B19, B22

sala 013A – 1 uczeń – A23

 

  1. Uczniowie zgłaszają się na każdy egzamin na godzinę 8.30. Wszystkie rzeczy (kurtki, torby, telefony komórkowe) uczniowie mogą zostawić w szatni, w swojej szafce.
  2. O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście, członek zespołu nadzorującego losuje w ich obecności numery stolików, przy których będą pracować. Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony.

W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.

  1. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą przybory do pisania tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem oraz – w przypadku egzaminu z zakresu matematyki –linijkę. Uczeń może mieć małą butelkę z wodą, którą w czasie rozwiązywania zadań ustawia na podłodze obok nogi stolika aby nie zalać arkusza egzaminacyjnego.
  2. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych!
  3. Zdający wraz z arkuszem otrzymają naklejki przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną z kodem szkoły i PESELEM ucznia.
  4. Po otrzymaniu właściwego arkusza zdający ma obowiązek:

a) Zapoznać się z instrukcją wydrukowaną na pierwszej i drugiej stronie arkusza egzaminacyjnego;

b) Sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne są kompletne;

c) Sprawdzić, czy arkusz egzaminacyjny ma wszystkie kolejne strony, czy są one wyraźnie wydrukowane, czy w zeszycie zadań znajduje się wymieniona w instrukcji liczba zadań i stron (szczegóły zawarte są w prezentacji, do której link zamieszczam poniżej);

d) Sprawdzić poprawność numeru PESEL na przygotowanej naklejce. Zakodować arkusz wpisać trzyznakowy kod, PESEL oraz nakleić naklejki w wyznaczonym miejscu.

W przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego

  1. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia. W przypadku egzaminu z języka angielskiego, bezpośrednio po zapisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań, odtworzone zostaje nagranie z płyty CD.
  2. Zdający rozwiązuje zadania, zaznacza lub zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem.
  3. Zdający zaznaczają odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi (nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się).
  4. W czasie pracy z arkuszem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności:

– nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej, po zapewnieniu warunków, wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego, zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali);

– nie opuszcza wylosowanego w sali miejsca;

– w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi;

– nie wypowiada uwag i komentarzy;

– nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.

  1. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem, że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem danej części egzaminu.
  2. W przypadku:

– stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia;

– wniesienia przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej;

– zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa danemu uczniowi pracę z arkuszem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiedni egzamin i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej.

  1. Osoba nadzorująca na 10 minut przed upływem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym informuje o tym zdających.
  2. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie, którzy przenoszą rozwiązania na kartę, mają 5 dodatkowych minut, żeby sprawdzić poprawność wykonania tej czynności. Ten czas nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi. Po upływie 5 minut zdający kończą pracę z arkuszem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego.

Wytyczne MEN, CKE, GIS dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów ósmoklasisty.

  1. Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów.

1.1. [*] Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

1.2. [*] Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

1.3. [*] Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.

1.4. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:

1) zdający,

2) osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny),

3) inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.,

4) uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu,

5) pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.

1.5. [*] [!] Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

1.6. [*] [!] Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

1.7. [*] Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

1.8. [*] Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.

  1. Środki bezpieczeństwa osobistego

2.1. [*] Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.

2.2. [*] Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

2.3. [*] [!] Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,

2) wychodzi do toalety,

3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

2.4. [*] Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).

2.5. [*] Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.

 

Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu

[*] Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

 

Zachęcam również do zapoznania się z poniższymi materiałami:

Zasady przeprowadzania egzaminów w 2020 roku i harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

file:///C:/Users/LENOVO/Downloads/Prezentacja_%E2%80%93_zasady_przeprowadzania_i_harmonogram_egzamin%C3%B3w_w_2020_r%20(1).pdf

Materiały pomocnicze do egzaminu ósmoklasisty – szczególnie pomocne dla naszych dzieci:

http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20200529150446582

 

Z poważaniem

Marzena Szymecka

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych