Dzień Fibonacciego w 5a

W dniu 23 listopada obchodzimy dzień Fibonacciego.

Leonardo Fibonacci żył w latach 1175-1250, był włoskim matematykiem pochodzącym z Pizy. Ciąg Fibonacciego: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, … powstał na potrzeby wyjaśnienia czysto naturalnego problemu związanego z rozmnażaniem królików i chyba sam Leonardo nie przypuszczał, jak doniosłą rolę zajmie jego odkrycie w historii nauki.
 
Sekrety tego jakże zaskakującego ciągu liczb poznawali uczniowie klasy 5a. Zastanawiali się, dlaczego tak ciężko jest znaleźć czterolistną koniczynę? Co to jest złota spirala i co ma wspólnego z kalafiorem lub słonecznikiem? Czym jest złota liczba i jak i gdzie można ją znaleźć? Co to znaczy, że człowiek ma idealne proporcje? I czy my sami je mamy? 
 
Uczniowie klasy 5a odszukiwali ukrytego ciągu Fibonacciego w otaczającym nas w świecie, było to dla nich wielkie zaskoczenie, gdy okazało się, że występuje on w przyrodzie, w architekturze, inżynierii i sztuce, muzyce, fizyce a nawet w anatomii ludzkiego ciała…”.
 
Uczniowie wykonali plakaty dotyczące tej tematyki, następnie na lekcji warsztatowej, próbowaliśmy odnaleźć złotą liczbę w naszym ciele. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali mozaiki ze złotą spiralą. Po tych zajęciach większość z uczniów będzie już całkiem inaczej patrzeć na otaczający nas świat. Okazało się że matematyka naprawdę skrywa się wszędzie.
 
Zajęcia prowadzone przez p. Beatę Zarosińską w ramach innowacji matematycznej.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych