Nawigacja

liczba odwiedzin: 308769

Zawieszenie zajęć

 
Pedagog Szkolny Psycholog Szkolny Logopeda

Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

Psycholog Szkolny

Pani psycholog mgr Maria Kurpios zaprasza w środy i piątki do swojego gabinetu w szkole.

W czasie zawieszenie zajęć szkolnych Pani psycholog zaprasza wszystkich uczniów, rodziców do kontaktu w chwilach trudnych, traumatycznych czy stresujących do rozmowy pod nr. tel. 797 395 414 lub na kontakt drogą mailową: Mkurpios@gmail.com w godzinach 9.00 - 14.00.

Witajcie

 

w gabinecie „DOBRAMYŚL” u szkolnego psychologa

 

Każde działanie, które podejmujemy ŚWIADOMIE i najlepiej Z OCHOTĄ przyniesie efekt. Dlatego warto podejmować wysiłek dla tego co nas wzbogaca.

Dzisiaj: MĄDRA GŁOWA

Umysł trzeba ćwiczyć. Najlepsze efekty przyniesie ćwiczenie codzienne, przez minimum 5 minut.

Najskuteczniejsze są ćwiczenia, których nie wykonujemy na co dzień, w czasie naszych zwykłych zajęć. Najlepiej robić coś co zmusza do wciąż nowych zaskakujących działań. Dzięki temu tworzą się nowe połączenia neuronalne w naszym mózgu, a zatem poprawia się jego funkcjonowanie.

Oto dwie pierwsze propozycje:

  • Różne czynności wykonuj ręką niedominującą (praworęczni – lewą, leworęczni – prawą). Np. umyj zęby, uczesz się, pogłaszcz kota i wreszcie napisz coś. Zacznij od pojedynczych słów, aż dojdziesz do wprawy i mniej sprawną ręką napiszesz całe zdanie. Nie przejmuj się, że na początku nie będzie, ani łatwo ani ładnie.

 

  • To ćwiczenie „CUD”, które rewelacyjnie pomaga szarym komórkom, usprawnia pamięć i poprawia czas reakcji. Polega na LITEROWANIU WYRAZÓW OD TYŁU. Zacznij od prostych słów np. amam, atat, tok, seip. Zaproś do zabawy siostrę, brata, mamę, tatę, babcię, dziadka i na zmianę mówcie sobie słowo po literce, od tyłu. I literując i słuchając uważnie, by zrozumieć, fantastycznie trenujesz swój mózg.

 

Dobrej zabawy!

cdn

 

Dziś dla MĄDREJ GŁOWY sztuka przetrwania:

  • Sprawność umysłową trzeba trenować, tak jak i sprawność fizyczną.

  • Mózg mało używany traci na wartości.

  • Specjalista od sztuki przetrwania John Hudson radzi: „Jeśli naprawdę wierzysz, że coś ci się uda, to raczej tak będzie”.

  • Są trzy zasady sztuki przetrwania: NADZIEJA, PLAN, PRACA (J. Hudson)

  •  Profesor neurobiologii Marion Diamond przeprowadziła badania, z których wynika, że istnieje 5 warunków wpływających na poprawę pracy mózgu:

1. DIETA ( nie za dużo cukru i mięsa)

2. ĆWICZENIA FIZYCZNE ( w zdrowym ciele, zdrowy duch).

3. POKONYWANIE TRUDNOŚCI (nawet niewielkich, codziennie).

4. UCZENIE SIĘ CZEGOŚ NOWEGO

5. MIŁOŚĆ (kogoś bliskiego cieszą nasze starania).

 

Powodzenia!

Cdn.

       

  Mam nadzieję, że dobrze się bawicie „gimnastykując” swój umysł.

Moja propozycja na dziś to:

  • ANAGRAMY czyli wyrazy z poprzestawianych liter. Należy pamiętać, że każdą literkę można wykorzystać tylko tyle razy ile razy występuje w wyrazie głównym. Np. KOS → SOK,            NOTA TONA, NORA RANO, RANEK EKRAN → NERKA. Spróbuj utworzyć nowe słowa z liter wyrazów: KOSZ, SKALA, MASŁO, OPAR, KATAR, RAMKA.
  • Można też z liter jednego długiego wyrazu ułożyć wiele słów krótszych. Np. z wyrazu KORZYSTANIE ułożyłam 86 nowych wyrazów : KOS, NIE ……….

 

Też spróbuj.   Powodzenia!                                           Cdn.

 

29.04.2020 r.

ŚWIADOME ODDYCHANIE

 

Oddychanie jest dla nas bardzo ważne. Można powiedzieć, że przecież każdy potrafi oddychać. Ale obserwując jak zmienia się nasz oddech w różnych stanach naszych emocji, łatwo możemy odgadnąć, że ma z nimi związek. Np.:

  • Gdy jesteśmy zmartwieni, wydech staje się dłuższy niż wdech.

  • W stresie, oddychamy bardzo szybko i bardzo płytko.

  • Gdy jesteśmy spokojni i zadowoleni – oddech jest równy, głęboki, wolny.

Siłą naszego umysłu i naszej woli, możemy regulować głębokość i rytm oddychania. Dlatego kiedy ogarną nas silne emocje, to warto skupić się na oddechu zanim podejmiemy działania podyktowane gniewem, czy strachem.

  • By się uspokoić trzeba uspokoić oddech. Najpierw sprawić, by wdech i wydech trwały tak samo długo. Wdech ( odliczamy 1, 2, 3, 4) – wydech (1, 2, 3, 4).

  • Poczujmy powietrze jakie wciągamy do nosa, czy jest ciepłe, czy zimne, czy obie dziurki wpuszczają tyle samo powietrza, jak ono pachnie?

  • Oddychając w ten sposób wpływamy na szybkie dotlenienie wszystkich komórek organizmu, też tych mózgowych. Krew rozniesie tlen do wszystkich organów i będą mogły lepiej i zdrowiej wykonywać swoje funkcje.

  • Jeśli zacznie się kręcić w głowie, to znaczy, że dostarczyliśmy więcej tlenu niż nasz organizm jest przyzwyczajony, dlatego zacznijmy od dwóch, trzech tak głębokich wdechów.

  • A na co dzień, zgarbiony grzbiet, obniżone ramiona powodują, że nasze płuca nie mogą się w pełni rozprężyć i przyjąć tyle powietrza ile potrzebują. Pomogą im wyprostowane plecy, proste ramiona, głowa wysoko.

  • ODDECH TO ŻYCIE – dbajmy o niego.

 

06.05.2020r.

 

A TU MAM MAMUTA. Witajcie w maju. Ćwiczenia umysłu na wiosnę mogą być bardzo owocne.

Zauważyliście, że zaczęłam jakoś dziwnie?

To zdanie powyżej to PALINDROM. Wiecie co w nim jest ciekawego? Tak. Można go czytać od przodu i od tyłu, podobnie jak OKO W OKO, SALWA W LAS, ŻAR I MIRAŻ, EJ ŻYRAFA RYŻ JE, IKAR ŁAPAŁ RAKI, PLAN ALP.

  • Palindromy mogą być długie np. ALA WODA Z SANU NAS ZADOWALA, lub krótkie np. OKO, RADAR, SEDES.

  • Znajdź co najmniej 10 palindromów jednowyrazowych. A może uda Ci się więcej.

Powodzenia cdn.

 

13.05.2020 r.

 

SZCZĘŚCIE

Arystoteles pochodzący ze starożytnej Grecji filozof (tzn. człowiek, który ukochał mądrość) twierdził, że celem naszego życia jest SZCZĘŚCIE. Jego zdaniem źródła szczęścia mogą być bardzo różne ale „największym szczęściem jest to, które zależy wyłącznie od nas”.

Można by pomyśleć, że dziś w dobie pandemii niewiele zależy wyłącznie od nas samych. Jednak gdy się chwilę nad tym zastanowimy może się okazać, że my osobiście mamy bardzo duży wpływ na to czy czujemy się szczęśliwi, czy też nie. Ponieważ pomiędzy tym co nas otacza, tym co się obok nas wydarza a nami samymi jest nasza reakcja, nasze zachowanie w określonej sytuacji. Owszem, możemy dać się ponieść emocjom. Pozwolić, by to gniew czy strach, żal czy pretensje pokierowały naszym działaniem i twierdzić, że to nie ja, to sytuacja. Ale to zawsze ja mam wybór jak się zachować, co zrobić, jaką osobą być. Kiedy to zrozumiemy i chociaż na próbę zastosujemy w praktyce, może okazać się, że to nie sytuacja zmienia nas, ale my sytuację.

Powodzenia Cdn.

Cdn.

 

20.05.2020 r.  

 

            Pewnego razu dwie siostry Tola i Tosia zasiadły przy kuchennym stole, a mama nalała im po pół szklanki coli. Siostry spojrzały na siebie, następnie na mamę i  Tola mówi: „Moja szklanka jest w połowie pusta, ja chciałam dostać pełną.” Z obrażoną miną i z impetem odsunęła szklankę, wylewając większość napoju. Wtedy odezwała się Tosia „Moja szklanka jest w połowie pełna, dziękuję Ci mamusiu, zauważyłam, że dla Ciebie już nie wystarczyło. Z mojej szklanki wszystkie możemy się napić”.

Jak myślicie, która z sióstr czuje się teraz bardziej szczęśliwa?

                                                                                                                                                                             Cdn.

 

29.05.2020r.

 

METAGRAMY to wyrazy, których pisownia różni się tylko jedną literą, a ich znaczenie oczywiście jest inne.

  • Metagramy mogą być długie np.: EFEKTYWNY, EFEKTOWNY. WRACA, PRACA, GRACA. PRASA, KRASA, TRASA.

  • Mogą być też krótkie np.: KIT, MIT, BIT, SIT, HIT, GIT, PIT, NIT lub KOK, SOK, DOK, BOK, LOK, TOK

  • Wymiana może dotyczyć pierwszej litry jak w przykładach powyżej, lub każdej innej np.: KORA, KORT lub KOPA, KOSA, KORA, KOZA, KOMA, KOLA, KOJA, KOKA.

  • W ramach gimnastyki mózgu znajdź po 6 metagramów słowa MAMA i słowa TATA

 

                                                                                                                               Powodzenia Cdn.

      

          

3.06.2020 r.

 

ANTONIMY to bardzo ciekawe pary wyrazów, z których każdy ma przeciwne znaczenie, np.: WEJŚCIE – WYJŚCIE. Zauważyliście, że różnią się tylko jedną literą? Tak, to też METAGRAMY.

Inne przykłady: OJCZYZNA – OBCZYZNA, PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ,

ZAKAZ – NAKAZ. Jedna litera, a czyni tak ogromną różnicę. Nie tylko w słowach niewielka różnica może mieć ogromne znaczenie. Małe, to nie znaczy nieważne. Niekiedy bowiem może być najważniejsze i najbardziej istotne. Coś małego łatwo przegapić, tak jak łatwo pomylić / zamienić jedną literkę, ale skutki mogą być dużo poważniejsze niż podkreślenie błędu w zeszycie.

Dlatego warto się starać, by nie przegapić, nie zgubić tego małego kroczku , który może się okazać jednym z najważniejszych kroków ludzkości. (Neil Armstrong na Księżycu).

 

10.06.2020 r.

MOCARZ

„Nadczłowiekiem nie jest ten kto dokonuje nadludzkich wyczynów lecz ten, kto uczy się przekraczać własne granice, by stać się tym, kim naprawdę chce być!”                                                           

                          (M. Robert)

 

17.06.2020 r.

E. Kogge, norweski podróżnik, zdobywca dwóch ziemskich biegunów i Ewerestu uważa, że „Wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Każdy z nas posiada w sobie trochę piękna ale i głupstwa, inteligencji, dobroci, zła, słabości, siły, optymizmu i pesymizmu. Wszyscy przechodzimy życiowe próby raz wygrywając, a raz przegrywając”.

Pamiętacie? Niedawno pisałam o tym jak emocje wpływają na sposób naszego oddychania, a my świadomie kontrolując oddech, możemy wpływać na swoje emocje. Dziś zwróćmy uwagę na to jak na postawę naszego ciała wpływają zmartwienia, niepokoje, obawy, lęki. Jak ciężar smutków i obaw przygniata nasze ramiona! Jak mamy stawić im czoła z ugiętym grzbietem, patrząc w dół i zmagając się z ciężarem?

Zacznijmy od podniesienia głowy, spojrzenia w dal – jak tylko daleko sięgnie nasz wzrok, od wyprostowania pleców. Stając prosto, z podniesionym czołem, zróbmy krok. Najpierw dosłowny. Spacer na łonie natury pomoże oczyścić umysł, rozwiać lęki i niepokoje, spojrzeć na problem z innej perspektywy, co z kolei pomoże znaleźć najlepszą drogę do rozwiązania.

„Wydłużajmy krok dodając sobie pewności i wiary w siebie”.

(E. Kogge)

 

                                                                                                                                                                 Powodzenia

                                                                                                                                                            

-"Pluszowy Lekarz" pomoże dziecku dostrzec życzliwego i ciepłego człowieka ukrytego pod kombinezonem epidemiologicznym.
v
- "Samotny Misiek Zdzisiek w Szpitalu" potowarzyszy w smutku i tęsknocie w przypadku konieczności rozłąki z najbliższymi na czas hospitalizacji.
 

wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach
    Szczytniki 91a
    32-112 Klimontów
    woj. małopolskie
  • (+12) 386-60-07

Galeria zdjęć