„Mały, ale bardzo inteligentny…”; “Robot z wielką misją…”; „Best robot”…- takim mianem określiły Ozobota uczestnicy podprojektu edukacyjnego Uczniowskie Laboratoria Informatyczne. Projekt trwa pięć miesięcy i miło oznajmić, iż szkoła właśnie wzbogaciła się o nowe narzędzie do programowania, jakim jest Ozobot. Otrzymaliśmy 6- pak szkolny, który umożliwia komfortowe wykorzystanie jego możliwości. Najkrócej mówiąc, dzieci programują- rysując.
To maleńkie cudo podąża za linią dzięki sensorom umieszczonym na jego spodzie. Oznacza to, że uczniowie mogą narysować trasę, po której będzie się przemieszczał. Pamiętać jednak należy, że robot nie pójdzie po każdej linii, tylko po takiej, która spełnia pewne warunki. Ozobota można programować na różne sposoby, przy pomocy różnych języków programowania co sprawia, że właściwie nie ma ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o jego użytkowników. Najmłodsi wykorzystają kartki i flamastry, a starsi mogą programować na platformie ozoblockly.pl. Ozobot to w pełni wartościowe narzędzie programistyczne i to nie tylko dla najmłodszych. Idealnie sprawdzi się w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale tak samo dobrze może zostać wykorzystany w starszych klasach…
Oto, co sami uczniowie powiedzieli po zajęciach:
Zuzanna K. “Zajęcia z Ozobotem były ciekawym doświadczeniem i bardzo mi się podobało!”
Katarzyna C. „Zajęcia z Ozobotem były bardzo mądre i pobudzające wyobraźnię”.
Maria S. „Zajęcia z Ozobotem były super. Najciekawsze było kodowanie drogi dla Ozobota i sprawdzanie jak on ją pokona. Opowiadałam mamie o Ozobocie i mówiłam, że chciałabym go mieć.”.
Mikołaj B. „Zajęcia z Ozobotami były ciekawe, dlatego że mogliśmy tworzyć tory i różne wzory dla tych robotów”.
Ostatnie zajęcia w pełni pokazały, iż Ozobot to w pełni wartościowe narzędzie programistyczne, z którym poradzą sobie młodsi i starsi uczniowie. Cieszymy się, że uczestnicy projektu mogą rozwijać swoje kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii informatycznych. Nasza szkoła staje się szkołą bardzo nowoczesną i w pełni kształtuje dobre nawyki cyfrowe.
Opiekun grupy-Milena Jóźwiak-Szklarkowska