Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

XLVI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Jedliczu

27 lutego br. odbyła się czterdziesta szósta sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. W sesji udział wzięło 14 radnych, sołtysi, dyrektorzy szkół, instytucji dla których gmina Jedlicze jest organem prowadzącym oraz mieszkańcy gminy. Podczas tej sesji podjęto 13 uchwał.
W części dotyczącej sprawozdania z pracy burmistrza, Zbigniew Sanocki Burmistrz Gminy Jedlicze w kilku słowach powiedział o najbliższych planach i inwestycjach znaczących dla gminy i jej mieszkańców.


Podczas punktu pytania i interpelacje radnych głos zabrał m.in. Tadeusz Leśniak, który odczytał Apel Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego o podjęcie nadzwyczajnej inicjatywy legislacyjnej w sprawie zmiany terminu wdrożenia nowych obowiązków gmin wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – wobec zagrożeń dla finansów w Polsce. Zaproponował aby jedliccy radni także przyłączyli się do apelu. Jego wniosek został odebrany pozytywnie i 14 głosami za, radni postanowili przyłączyć się do inicjatywy.
 

Apel Zarządu Związku Gmin - PDF


Radny Jacek Młocek za pośrednictwem przewodniczącego Piotra Krawczyka zwrócił się (ponownie) do starosty krośnieńskiego z prośbą o naprawę chodnika od szkoły w Potoku w kierunku Domu Ludowego, a także naprawy nawierzchni asfaltowej przy chodniku od kościoła w kierunku szkoły.
Radna Teresa Krzysztyniak również przyłączyła się do pytań skierowanych do starostwa. Ponowiła prośby o wyznaczenie miejsca i namalowanie przejścia dla pieszych w pobliżu Domu Ludowego Jedlicze - Borek oraz budowę chodnika na ul. Sikorskiego w Jedliczu. Zapytała również burmistrza gminy Jedlicze, jakie są możliwości remontu Domu Ludowego Jedlicze – Borek oraz chodnika na ul. Trzecieskiego w Jedliczu.
Radny Chochołek pytał czy w marcu ruszą zajęcia w świetlicach opiekuńczo – wychowawczych. Naświetlił również sprawę stanu dróg powiatowych we wsi Piotrówka, w sprawie których 4 grudnia minionego roku rada sołecka wystosowała do starostwa powiatowego pisma. Do tej pory nie otrzymała na nie odpowiedzi, a jak mówił radny mieszkańcy są zaniepokojeni obecnym stanem dróg. Kolejna sprawa dotyczy również drogi w miejscowości Piotrówka (droga którą mieszkańcy uczęszczają do kościoła parafialnego w Łubnie -Opace), a w szczególności ustalenia jej właściciela, gdyż starostwo twierdzi, że droga jest gminna, dokumenty stanowią inaczej.
Głos zabierali także pozostali radni oraz obecni na sesji sołtysi.
 

Nadal sporo emocji wzbudza nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która narzuciła na nie wiele zmian, których żadna gmina nie uniknie. Po raz kolejny wyjaśnione były zmiany i rozwiane wątpliwości, przynamniej w takim stopniu w jakim gmina w tej chwili posiada wiedzę.


Wszystkich, którzy wciąż mają pytania w tym temacie odsyłamy do nowego wydania Gminnych Wieści oraz do artykułu zamieszczonego kilka dni temu na stronie internetowej: Nowe zasady odbioru odpadów - pytania i odpowiedzi


Ponadto, w najbliższym czasie odbędą się spotkania z mieszkańcami gminy, w sprawie funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
 

Na sesji 27 lutego br. podjęta została także uchwała dotycząca „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jedlicze” na 2013 r. To ważny temat dla gminy Jedlicze, gdzie bezdomnych zwierząt co roku jest dużo. Często ludzie interweniują, pytają, zgłaszają o kolejnych przypadkach psów wałęsających się po drogach. Psy lub koty często głodne, wychudzone, ciężko chore zostają złapane, a następnie trafiają do JPGKiM, skąd po 15 dniach zostają przewiezione do schroniska. W ostatnim czasie, dzięki pomocy stowarzyszenia działającego na terenie Krosna udało się znaleźć nowe domy dla kilku czworonogów. Trafiły do nowych właścicieli w Krakowie, Wrocławiu oraz na terenie gminy Jedlicze. Problem jednak wciąż jest duży, a koszty wyłapania, utrzymania i opłacenia pobytu w schronisku takiego czworonoga to spory wydatek, o którym mówił zastępca burmistrza Piotr Rostek.
Przy tym punkcie poruszony został również problem dotyczący niewłaściwego przetrzymywania czworonogów, szczególnie teraz w okresie zimowym.


W tym miejscu warto przypomnieć, że wciąż przysługuje wszystkim właścicielom czworonogów z gminy Jedlicze możliwość bezpłatnego oznakowania swojego czworonoga, przy pomocy wszczepiania czipu.


Również na tej sesji poruszono sprawę wystąpienia radnego Dziury na poprzedniej sesji 30 stycznia br. Przewodniczący Krawczyk przedstawił swoje stanowisko, głos zabrał także burmistrz gminy, który w kilku słowach odniósł się do oskarżeń i pomówień, których w tym wystąpieniu nie brakowało. Pisaliśmy już obszernie o tym po poprzedniej sesji, również na łamach Gminnych Wieści, a puentą tego, co dzieje się w ostatnich miesiącach poprzedniego i bieżącego roku, niech będzie wystąpienie radnego Tuckiego.


Oby to wystąpienie przyniosło rezultat w postaci wspólnego działania i dążenia do tego by mieszkańcom gminy żyło się lepiej, szczególnie teraz w tych jakże dla wielu ludzi ciężkich czasach. Sesje Rady Miejskiej niech służą mieszkańcom, a nie pojedynczym osobom, które podczas obrad na oślep rzucają oskarżeniami i pomówieniami i w ten sposób chcą zaistnieć.
 

Podjęte uchwały dotyczyły:
a) uchwalenia tekstu jednolitego statutu Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu,
b) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Jedlicze w trybie bezprzetargowym,
c) uchylenia Uchwały Nr XLIII/251/2012 Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia
21 grudnia 2012 r. dot. wyrażenia zgody na zawarcie na czas nieoznaczony umowy użyczenia z Gminną Biblioteką Publiczną im. Kaspra Wojnara
w Jedliczu lokalu użytkowego, stanowiącego własność Gminy Jedlicze,
d) wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy,
e) wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy,
f) wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata,
g) zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę,
h) przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jedlicze na 2013 rok,
i) utworzenia stałych obwodów głosowania dla przeprowadzenia wyborów na terenie Gminy Jedlicze,
j) przyjęcia zmian Statutu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki,
k) zmiany w budżecie Gminy Jedlicze na 2013 rok,
l) uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną
i paliwa gazowe dla Gminy Jedlicze” – opracowanych na lata 2013 – 2028,
m) zmieniająca uchwałę Nr XLIV/263/2013 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jedlicze na lata 2013 - 2023