Protokoły Komisji Wspólnych

Protokół Nr 6/2019 z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 27.05.2019 r. o godz. 15.00 w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

Protokół Nr 6/2019

z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 27.05.2019 r. o godz. 15.00 w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Kołaczkowo Danuta Grabowska. Powitała zaproszonych gości oraz pracowników UG - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia, który został przyjęty 13 głosami „za” w obecności 13 radnych. Nieobecna radna Małgorzata Jakubowska i radny Krystian Konieczny.

Porządek obrad przestawia się następująco:

  1. Otwarcie.
  2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia komisji.
  3. Informacja z posiedzeń komisji.
  4. Sprawozdanie Wójta Gminy Kołaczkowo ze współpracy z NGO w roku 2018.
  5. Ustalenie planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Kołaczkowo oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych.
  6. Ustalenie sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kołaczkowo.
  7. Ustanowienie służebności przesyłu na dz. o nr geodezyjnym 72 obręb Kołaczkowo na rzecz firmy INEA S.A.
  8. Ustanowienie służebności przesyłu na dz. o nr geodezyjnym 2 i 3 obręb Grabowo Królewskie na rzecz firmy ENEA Operator Sp. z o.o.
  9. Ustanowienie służebności przesyłu na dz. o nr geodezyjnym 39/1 obręb Gorazdowo na rzecz firmy INEA S.A.
  10. Ustanowienie służebności przesyłu na dz. o nr geodezyjnym 239/3 obręb Sokolniki na rzecz firmy INEA S.A.
  11. Określenie wzoru wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego.
  12. Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołaczkowie w roku 2018 r.
  13. Ocena zasobów pomocy społecznej.
  14. Uchwała w sprawie poboru podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
  15. Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy Kołaczkowo na 2019 rok.
  16. Wolne głosy i wnioski.

Ad.2.

Protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.

Informacje z posiedzeń Komisji złożył Adam Kruszyński: zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów i przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Ad.4

Marta Błaszczyk przedstawiła sprawozdanie Wójta Gminy Kołaczkowo ze współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2018 r. Do sprawozdania pytań nie zgłoszono. Sprawozdanie w załączeniu.

Ad.5.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty wyjaśniła, że Rada Gminy musi podjąć uchwałę określającą plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Kołaczkowo oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych. Przedstawiony projekt uchwały nie zmienia dotychczasowych obwodów.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska zapytała czy jest opinia z Kuratorium Oświaty w sprawie projektu uchwały.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że projekt uchwały został wysłany do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty, będzie przekazany do prezesa ZNP i prezesa NZSS Solidarność.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska powiedziała, że jak już wcześniej zgłaszała, projekt uchwały określający obwody szkolne należało przedstawić przed opracowaniem arkuszy organizacyjnych, a nie teraz jak są już zatwierdzone.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że arkusze organizacyjne są zatwierdzone, lecz można wprowadzić  aneksem zmiany, natomiast uchwałę o obwodach szkolnych rada musi podjąć do końca sierpnia.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska zapytała ilu nauczycieli na dzień dzisiejszy nie ma etatu.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że są przykłady nauczycieli, którzy mają wypowiedzenie, ponieważ nie ma pełnego pensum i wspólnie z dyrektorami podjęli próby uzupełnienia pensum w innych szkołach z terenu gminy. Decyzja o przyjęciu takiego rozwiązania należała do pracownika.

Radny Jerzy Woś zapytał czy będą przyjmowane dzieci do SP w Sokolnikach spoza terenu Gminy Kołaczkowo.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że jeżeli będzie miejsce w oddziałach to nie ma przeciwwskazań, aby dzieci spoza terenu gminy uczęszczały do SP w Sokolnikach.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska zwróciła uwagę, na zasadność rozbudowy SP w Sokolnikach, gdyż dzieci z Gorazdowa  można przenieść do ZSP w Kołaczkowie, gdzie po odejściu uczniów gimnazjalnych pozostają puste klasy.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że w przypadku przeniesienia dzieci z Gorazdowa do ZSP w Kołaczkowie należałoby utworzyć kolejne oddziały, natomiast w obecnej sytuacji dzieci z Gorazdowa dopełniają oddziały w SP w Sokolnikach

Milena Świątek kierownik referatu oświaty przedstawiła dane o liczbie oddziałów szkolnych w poszczególnych szkołach i liczbie dzieci w roku szkolnym 2019/2020 do 2024/2025.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska uważa, że metrów powierzchni budynków jest za dużo w stosunku do liczby uczniów i w ZSP w Kołaczkowie będą puste klasy.

Radny Robert Ptaszyński powiedział, że nie rozbudowujemy budynku szkoły w Sokolnikach, tylko halę gimnastyczną i przedszkole.

Radny Jerzy Woś jest przeciwny budowie przedszkola. Uważa, że należy wyremontować obecny budynek przedszkola i zrobić drugi oddział przedszkolny w SP w Bieganowie.

Radny Michał Stefański zaznaczył, że przez dwie kadencje Rada Gminy głosowała za rozbudową SP w Sokolnikach, by stworzyć dzieciom godne warunki do nauki. Budowa przedszkola w Sokolnikach ma potencjał, ponieważ będą mogły uczęszczać dzieci z sąsiedniej gminy.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że są wolne miejsca w przedszkolu w Kołaczkowie i nie jesteśmy w stanie przewidzieć tworząc oddziały przedszkolne przy każdej szkole czy rodzice zapiszą dziecko do tego przedszkola. Decyzją rodziców wiele dzieci uczęszcza do przedszkoli poza tren gminy. Wielu rodziców z okolic Sokolnik prowadzi gospodarstwa rolne i chciałoby, aby ich dziecko uczęszczało do przedszkola, co jest o wiele korzystniejsze dla dziecka niż obcowanie w domu. Tworzenie oddziałów przedszkolnych przy każdej szkole mija się z celem.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska zapytała ile dzieci uczęszcza obecnie do przedszkoli poza teren gminy oraz ile dzieci urodziło się w  2018 r.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że 16 dzieci uczęszcza do przedszkoli poza teren gminy. W 2018 r. urodziło się 56 dzieci, w 2017 r. urodziło się 87 dzieci, natomiast w 2016 r. urodziło się 68 dzieci.

Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że przedszkole w Kołaczkowie wymaga remontu, a  obecnie nic nie jest robione w tej sprawie.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że w 2015 r. rozpoczęły się rozmowy o remoncie budynku przedszkola. Został opracowany plan rewitalizacji, jednak jak wynika z decyzji Zarządu Województwa Wielkopolskiego pomimo pozytywnej oceny merytorycznej dofinansowania nie otrzymaliśmy z powodu braku środków. W budżecie gminy na ten cel są zaplanowane środki ok. 300.000 zł, został także opracowany projekt termomodernizacji i jeżeli pojawi się taka możliwość zostanie złożony wniosek o dofinansowanie.

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska zaproponowała przenieść przedszkolaków do budynku tysiąclatki w Kołaczkowie, a klasy 1-3 do nowego budynku szkoły.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że jest to dobry pomysł, wówczas można rozważyć możliwość budowy nowego przedszkola.

Radny Jerzy Siemiątkowski zapytał, na jakim etapie jest termomodernizacja budynku SP w Bieganowie.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że został opracowany audyt energetyczny, następnie będzie składany wniosek o dofinansowanie do różnych programów, aby to zadanie zrealizować.

Przewodnicząca Danuta Grabowska powiedziała, że w minionych latach przy opracowywaniu obwodów szkolnych, argumentem do przydzielenia dzieci z Gorazdowa do SP w Sokolnikach było przynależenie do  parafii w Sokolnikach oraz wola mieszkańców.

Wójt Teresa Waszak poinformowała, że zawsze można wrócić do dyskusji o obwodach i zmienić podjętą uchwałę. Wygaśnięcie gimnazjum jest już dużym zamieszaniem i prosi aby nie stwarzać dodatkowych.

Radny Robert Ptaszyński ocenia, że bardzo dobrym rozwiązaniem są dwa punkty przedszkola w strategicznych miejscach gminy w Kołaczkowie i w Sokolnikach.

Radny Adam Kruszyński stwierdził, że rozmowa przebiega na inny temat, a ważne jest aby ustalić obwody szkolne na następny rok. Proponuje zatwierdzić przedstawiony plan obwodów, a do tematu wrócić w październiku, aby mieć więcej czasu na wprowadzenie zmian w następnym roku szkolnym.

Radny Jerzy Woś zapytał o koszt budowy hali sportowej.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że nie ma jeszcze opracowanego kosztorysu, jak tylko będzie zostanie przedstawiony Radzie Gminy.

Przewodnicząca Danuta Grabowska przychyliła się do propozycji radnego Kruszyńskiego.

Ad.6

Milena Światek kierownik referatu oświaty przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kołaczkowo. Poinformowała, że jest to uchwała porządkowa, każdy oddział przedszkolny kl. "0" będzie miał taki sam adres jak szkoła podstawowa, jedynie przedszkole „Jarzębinka” w Kołaczkowie pozostanie z odrębnym adresem tj. Pl. Reymonta 4.

Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że prawo oświatowe na podstawie którego została podjęta poprzednia uchwała obowiązuje do lutego 2020 r. i uważa, że trzeba tej uchwały zmieniać.

Milena Światek kierownik referatu oświaty poinformowała, że poprzednia uchwała obowiązuje do 31 sierpnia 2019 r. i należy podjąć nową uchwałę, która będzie obowiązywała od września 2019 r.

Głosowanie nad przedstawionymi projektami uchwał w punktach 5 i 6.

„ZA” (10), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (3).

Przewodnicząca Danuta Grabowska opuściła posiedzenie komisji.

Ad. 7

Dariusz Leszczyński wyjaśnił, że firma INEA S.A. zwróciła się z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu na dz. nr 72 obręb Kołaczkowo o pow. 1,1200 ha z zamiarem umieszczenia  urządzeń światłowodowych. Koszty wyceny ustanowienia służebności przesyłu ponosi wykonawca przyłącza światłowodowego.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (13), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (0).

Ad.8.

Dariusz Leszczyński wyjaśnił, że firma Enea Operator Sp. z o.o. w związku z zamiarem umieszczenia w nieruchomości dz. nr 2 ( działki nr 3 nie obejmuje) obręb Grabowo Królewskie o pow. 1,1900 ha, zwróciła się z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu dla urządzeń służących do przesyłu energii elektrycznej.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (12), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (1).

Ad.9

Dariusz Leszczyński wyjaśnił, że firma INEA S.A. zwróciła się z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu na dz. nr 39/1 obręb Gorazdowo o pow. 0,1951 ha z zamiarem umieszczenia  urządzeń światłowodowych. Koszty wyceny ustanowienia służebności przesyłu ponosi wykonawca przyłącza światłowodowego.

Radny Robert Ptaszyński zapytał czy firma INEA S.A. prowadziła rozmowy z gminą.

Sekretarz Ilona Orakowska odpowiedziała, że firma INEA S.A. rozprowadza sieć światłowodową. Przyłącza do domostw będą realizowane w terminie późniejszym.

Radna Bogusława Wietrzyńska - Stramczewska wnioskuje o rozprowadzenie informacji na temat korzyści wynikających z korzystania z internetu szerokopasmowego.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (13), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (0).

Ad.10

Dariusz Leszczyński wyjaśnił, że firma INEA S.A. zwróciła się z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu na dz. nr 239/3 obręb Sokolniki o pow. 1,5713 ha z zamiarem umieszczenia urządzeń światłowodowych. Koszty wyceny ustanowienia służebności przesyłu ponosi wykonawca przyłącza światłowodowego.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (13), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (0).

Ad.11

Lidia Kwiatkowska kierownik GOPS w Kołaczkowie przedstawiła projekt uchwały w sprawie wzoru wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego. Wyjaśniła, że odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny, przyznawany na wniosek. Zmiana dotychczas obowiązujących przepisów spowodowała konieczność podjęcia uchwały na podstawie art. 5 d ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2019 r, poz. 755 ze zm.), który mówi, że wzór wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego określa w drodze uchwały Rada Gminy.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (13), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (0).

Ad.12 i 13

Lidia Kwiatkowska kierownik GOPS w Kołaczkowie przedstawiła sprawozdane z  działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołaczkowie oraz z Oceny Zasobów Pomocy Społecznej. Do sprawozdań pytań nie zgłoszono.

Ad.14.

Skarbnik Danuta Olejniczak przedstawiła projekt uchwały w sprawie poboru podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Wyjaśniła, że zmiana podyktowana jest wyborem sołtysów na nową kadencję, natomiast stawki procentowe pozostają bez zmian.

Radny Wiesław Urbaniak zapytał od czego zależy wysokość procent inkaso.

Skarbnik Danuta Olejniczak odpowiedziała, że procent inkaso różni się w poszczególnych sołectwach. Jego wysokość zależna jest od wielkości sołectwa, stopnia  rozproszenia i wysokości zebranego podatku.

Głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały:

„ZA” (11), „PRZECIW” (0), „WSTRZYMUJĄCY SIĘ” (2).

Ad.15

Skarbnik Danuta Olejniczak omówiła proponowane zmiany w budżecie gminy polegające na zwiększeniu plan dochodów i wydatków ogółem o kwotę 172 453,00 zł, w tym:

  • z tytułu dotacji:

- na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w m. Żydowo - Grabowo Król.,  kwota 144 000,00 zł;

- na wypłatę zasiłków stałych – kwota 3 859,00 zł;

- na dofinansowanie działalności Klubu Seniora – kwota 23 400,00 zł.

  • z tytułu zwrotu świadczeń społecznych o kwotę 1 194,00 zł oraz z tytułu dochodów własnych  o kwotę 37.100,00 zł.
  • z tytułu części wyrównawczej  subwencji ogólnej o kwotę 37.100,00 zł.

Zwiększeniu planu wydatków majątkowych o kwotę 154.000,00 w tym:

- na budowę drogi Żydowo Grabowo – kwota 144.000,00 zł;

- na opracowanie projektu budowy ulicy Rumiankowej, ul. Miętowej, ul. Stolarskiej do ul. Słonecznej  w Borzykowie (w ramach FS) kwota 10.000,00 zł;

Tworzy się nowe zadania inwestycyjne pn.: Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Wrzesińskiemu na zakup ambulansu ratowniczego na potrzeby Szpitala Powiatowego we Wrześni  - wartość wydatków na to zadanie określa się na kwotę 20.000,00.

Środki na finansowanie tego zadania przenosi się z zadania pn.: Modernizacja budynku przedszkola oraz Pałacu Reymonta wraz z otoczeniem w ramach programu rewitalizacji Gminy Kołaczkowo.

Zmniejszeniu ulega plan wydatków majątkowych zaplanowanych jako rezerwa na inwestycje o  kwotę 5.000,00 zł.

Dokonuje się przeniesień planu w ramach wydatków realizowanych z Funduszu Sołeckiego dla m. Borzykowo i Grabowo Królewskie.

Ad.16

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska wnioskuje o przedstawienie radnym ogólnych założeń do planu rozbudowy oczyszczalni ścieków. Odniosła się do pisma odpowiadającego na zapytanie o oznakowanie zjazdu z drogi wojewódzkiej w Borzykowie w ul. Rzemieślniczą, wyjaśniła błędy w oznakowaniu tego zjazdu. Złożyła wniosek o oznakowanie skrzyżowania w Sokolnikach ul. Leśnej z ul. Rolną.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem i nie na żadnych zagrożeń. Wnioski zostaną przekazane na stanowisko dróg publicznych.

Radny Jan Przybylski zgłosił zniszczony znak w Gorazdowie z nazwą miejscowości.

Radny Michał Stefański zapytał o działania związane z zabezpieczeniem barierek na zakręcie w Kołaczkowie.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że po kolizjach do których doszło w ostatnim czasie w tym miejscu zostało wystosowane pismo do WZDW o zamontowanie fotoradarów, jednak może się to wiązać z przebudową tego zakrętu.

Radny Jerzy Woś zapytał dlaczego w inny sposób niż zaplanowany w budżecie zostały podzielone środki dla spółek wodnych. Zapytał także, dlaczego ZGKiM w Kołaczkowie wypowiedział umowy na odbiór ścieków dowożonych mieszkańcom Gałęzewic i Sokolnik. Firma prywatna, która obsługuje ten region pobiera wyższą opłatę za odbiór ścieków niż ZGKiM.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że wiele podmiotów wykonuje takie usługi, na pytanie zostanie przygotowana informacja.

Rolnicy wystąpili z wnioskiem do spółki wodnej obsługującej Szamarzewo, Gałęzewice i Sokolniki o udrożnienie cieku wodnego. Spółka wyraziła zgodę na realizację tego zadania, ale przy udziale środków z budżetu gminy. Wójt w porozumieniu z przewodniczącym spółki wodnej w Kołaczkowie postanowiła przekazać na to zadanie kwotę ok. 2.000 zł. Wójt podkreśliła, że jest to sytuacja jednorazowa.

Radny Robert Ptaszyński uważa, że jest to zadaniem właściwej spółki wodnej, która ma przyznane środki i gmina nie powinna dodatkowo wspierać środkami z budżetu gminy.

Skarbnik Danuta Olejniczak powiedziała, że w ubiegłym roku Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowej spółkom wodnym, na podstawie której zostały przekazane środki w ramach kwoty zabezpieczonej w budżecie.

Radny Jerzy Siemiątkowski zapytał czy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni otrzymają od samorządu rekompensatę za strajk. Twierdzi, że niektóre gminy w drodze uchwały przyznały nauczycielom zaplanowane podwyżki na wrzesień już od czerwca.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że rząd zapowiada podwyżki od września, natomiast subwencja nie wzrośnie i trzeba będzie wyasygnować te środki z budżetu gminy. Jest przeciwna wynagradzaniu za niepracowanie.

Radny Jerzy Siemiątkowski twierdzi, że dysponentem tych pieniędzy są dyrektorzy szkół i w ramach porozumienia dyrektor może wypłacić wynagrodzenie nauczycielowi, który w czasie wolnym jedzie na wycieczkę jako opiekun.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że na podstawie interpretacji RIO nie zostały wszczęte działania. Dopowiedziała, że oprócz pensum nauczyciel jest zobowiązany wykonywać pracę na rzecz ucznia w ramach zajęć kulturalnych, sportowych, opiekuńczych itp.

Wójt Teresa Waszak poinformowała o:

- w ramach przejęcia dróg od KOWR w m. Grabowo Królewskie niezbędne jest opracowanie map i projektów. Na ten cel są zabezpieczone środki w budżecie gminy i proces ten będzie kontynuowany.

- sołectwo Borzykowo w ramach funduszu sołeckiego zaplanowało kwotę 10.000 zł na opracowanie projektu budowy dróg ul. Rumiankowa i Miętowa. W budżecie gminy są zaplanowane środki w kwocie 70.000 na projekty budowy dróg. W zależności od projektu (położenie nawierzchni i chodnika czy dodatkowo stacjonarne oświetlenie uliczne – temat do uzgodnienia) koszt może się różnić.

- mieszkańcy sołectwa Żydowo zaplanowali w FS kwotę 6200 zł na opracowanie kosztorysu  620 m drogi w kierunku Grabowa Król., kwota może okazać się nie wystarczająca.

- zagospodarowanie gruzu znajdującego się pomiędzy Budziłowem, a Chlebowem polegające na  wykorytowaniu, zmieleniu gruzu i utwardzeniu – w budżecie zaplanowano środki w kwocie 150.000 zł.

- w budżecie gminy zaplanowano środki na opracowanie projektu budowy ul. Cmentarnej i ul. Ogrodowej w Kołaczkowie.

Opracowanie dokumentacji projektowej w/w dróg jest pilne ze względu na pojawiające się programy dofinansowania budowy dróg.

- w budżecie gminy zaplanowano także środki finansowe na projekty i montaż lamp solarnych

- został wykonany projekt doprowadzenia prądu do boiska sportowego w Gorazdowie –– koszt ok. 6.000 zł. Sołtys wnioskowała o jeszcze dodatkowy punkt oświetlający altankę i plac zabaw co wymaga przeznaczenia dodatkowych środków na opracowanie projektu.

- wykonanie oświetlenia alei w Zielińcu w kierunku do pałacu, ze względu na drzewa zachodzi  konieczność montażu niższych lamp ulicznych. Rzeczoznawca wycenił jeden punkt na ok 50.000 zł, a potrzeba jest 10 lamp lecz można ograniczyć do 6 lamp.

- utwardzenie placu przy weterynarii w Borzykowie. W porozumieniu z najemcą, który wyraził chęć partycypowania w kosztach, utwardzenie wykonane byłoby kostką brukową.

- potrzeba stworzenia w UG biura podawczego. Za stosowne miejsce wskazała wnękę na parterze przy wejściu na pocztę.

Radny Jerzy Woś wnioskuje o uwzględnienie projektu utwardzenia drogi w Krzywej Górze w kierunku gruntów rolnych. Według wcześniejszych informacji droga ta miała być utwardzona przy okazji budowy elektrowni wiatrowej.

Wójt Teresa Waszak poinformowała, że elektrownie wiatrowe będą budowane i wiele dróg będzie utwardzonych.

Radny Michał Stefański zapytał czy są podjęte działania w celu położenia nakładki asfaltowej na drodze Huby Zielinieckie.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że nie są podjęte działania, ale potrzeba położenia nakładki na Hubach Zielinieckich jest pilna. Droga ta wymaga dodatkowo poszerzenia opracowania projektu budowlanego i wzmocnienia poboczy.

Radny Robert Ptaszyński zapytał czy mieszkańcy sołectwa Spławie mogą przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego na opracowanie projektu drogi. Zapytał w jaki sposób można pobrać środki pochodzące z nagrody, którą otrzymało sołectwo Bieganowo. Pieniądze trafiły w ubiegłym roku do budżetu gminy.

Skarbnik Danuta Olejniczak odpowiedziała, że nie ma problemu, aby te środki wykorzystać, prosiła tylko panią sołtys o pismo.

Radny Adam Kruszyński poinformował, że Komisja Rewizyjna przenosi zaplanowany temat kontroli z czerwca na wrzesień. W miesiącach lipiec i sierpień Komisja Rewizyjna ma ujęte w planie pracy kontrole zlecone przez Radę Gminy.

Radny Michał Stefański przypomniał o możliwości składania wniosków o przyznanie nagrody jednorazowej dla ucznia. Regulamin jest dostępny na stronie Gminy Kołaczkowo.

Na tym posiedzenie zakończono o godz. 19.00.

Protokół sporządziła                                                                         Przewodniczący Komisji

Monika Nowak                                                                                     Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 26 lipca 2019 14:54
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 420
26 lipca 2019 14:55 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
26 lipca 2019 14:54 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany