Protokoły z Sesji

P R O T O K O Ł Nr XIII / 2016 z obrad XIII sesji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 8.02.2016r. w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

P R O T O K O Ł  Nr XIII / 2016

z obrad XIII sesji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 8.02.2016r. w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.



Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Grabowska o godz. 15 otworzyła trzynastą sesję Rady Gminy Kołaczkowo. Powitała radnych i zaproszonych gości  – listy obecności w załączeniu nr 1 i 2.
Na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 15 radnych i Rada jest władna do podejmowania prawomocnych uchwał.
Przewodnicząca następnie przedstawiła porządek obrad, do którego p. wójt wniosła o rozszerzenie porządku obrad o wprowadzenie dodatkowego punktu dotyczącego pozostawienia nadwyżki środków obrotowych  w ZGKiM. Zaproponowaną zmianę w głosowaniu przyjęto jednogłośnie. Porządek obrad ustalono w brzmieniu:
 1.  Otwarcie
 2.  Stwierdzenie kworum.
 3.  Przedstawienie porządku obrad.
 4.  Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji.
 5.  Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działaniach podejmowanych w okresie                               
      międzysesyjnym.
 6.  Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym i   
      realizacji uchwał podjętych  na poprzedniej sesji.
 7.  Informacja Przewodniczącego Rady Gminy na temat złożonych odpowiedzi na
      interpelacje.  
 8.  Interpelacje i zapytania radnych.
 9.  Informacja o planowanych zamierzeniach w zakresie poprawy stanu dróg powiatowych na       
       terenie  Gminy .
10.  Przystąpienie do programu usuwania azbestu i wyrobów azbestowych.
11.  Podjęcie współpracy z Miastem Gniezno na realizację obowiązku zapewnienia opieki nad     
      bezdomnymi zwierzętami.
12. Wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2015-2023.
13. Wprowadzenie zmian do budżetu gminy  br.
14. Zaciągnięcie pożyczki w WFOŚ.
15. Wybór ławnika do Sądu Rejonowego w Środzie Wlkp.
            -  przedstawienie opinii Zespołu o zgłoszonym kandydacie,
            - powołanie komisji skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowania,
            - przedstawienie zasad głosowania,
            - przeprowadzenie głosowania,
            - ogłoszenie wyników głosowania ,
            - przedstawienie uchwały o wyborze ławników.
16. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności  w 2015r oraz udzielenie absolutorium   
      Przewodniczącemu Komisji.
17. Pozostawienie nadwyżki środków obrotowych ustalonej na koniec okresu sprawozdawczego
      roku 2015 na koncie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kołaczkowie
18. Wolne głosy i wnioski.
      19. Odpowiedzi na zapytania.
      20. Zamknięcie
Ad.4.
Do protokołu nie  zgłoszono uwag i został przyjęty  jednogłośnie.
Ad.5.
Przewodnicząca wymieniła spotkania, posiedzenia i uroczystości w jakich uczestniczyła w ostatnim okresie.

Ad.6.
Pani wójt Teresa Waszak przedstawiła informację z podjętych działań w okresie między sesjami.  Wymieniła szereg spotkań, zebrań, posiedzeń w których uczestniczyła. Również złożyła informację z realizacji uchwał podjętych na ostatniej sesji. Informacje pisemne w załączeniu nr 3 i 4.
Ad.7.
Przewodnicząca przedstawiła odpowiedzi na zgłoszone interpelacje zapytania z Enei , Starostwa i Urzędu Gminy. Pisma w aktach.
Ad.8.
Interpelacje i zapytania złożyli radni:
Ptaszyńki Robert zgłasza do naprawy wyrwy  w drodze powiatowej na odcinku Budziłowo-Budziłówko na wysokości boiska. Zgłasza również przycięcie drzew pod liniami energetycznymi  wzdłuż drogi Spławie-Tarnowa.
Gomulski Mariusz  w imieniu mieszkańców wnioskuje o przycięcie drzew w alejce parkowej i przy ul. Kasztanowej w Kołaczkowie do wysokości budynków, ponieważ są stare i przy dużych wiatrach stanowią zagrożenie.  
Stefański Michał wnioskuje o naprawę chodnika przy ul. Wrzesińskiej w Kołaczkowie od sklepu do ul. Polnej. Wyraził także obawę o stan chodników w Kołaczkowie, które zostały rozebrane w związku z budową kanalizacji.
Tamborski Wojciech ponawia wniosek o naprawę chodnika przy drodze wojewódzkiej w Borzykowie ponieważ nie został naprawiony
Gierszewski Adam ponawia wniosek o usunięcie trzech drzew przy drodze Zieliniec -Bieganowo, naprawienie wyrw w drodze Zieliniec-Huby, oraz wyprofilowanie zakrętu przy kaplicy.
Ad.9.
Przewodnicząca zwracając się do przedstawicieli Powiatu odnośnie stanu dróg stwierdziła, że  powiatowych dróg na terenie naszej gminy jest dużo i są w bardzo złym stanie. Mimo, że są prowadzone naprawy stan dróg jest niezadowalający. Nie prowadzi się też budowy nowych nawierzchni. W minionych latach wykonano tylko odcinek drogi Kołaczkowo-Wszembórz i  częściowo odcinek w Łagiewkach choć droga ta nadal  czeka na dokończenie w stronę Kołaczkowa.
Radny Jerzy Woś odniósł się do spotkania pana starosty  w sprawie utwardzenia drogi Krzywa Góra-Lipie, która łączy dwie gminy, Kołaczkowo z Miłosławiem. Stwierdził, że droga miała być o twardej nawierzchni natomiast zrobiono drogę żużlową. Mimo to ruch  się nasilił i  zwiększyło się niebezpieczeństwo. W związku z tym radny zwrócił się  o dalszą kontynuację budowy chodnika we wsi Krzywa Góra dla zapewnienia mieszkańcom  bezpieczeństwa.
P. wicestarosta Waldemar Grzegorek powiedział, z naszej gminy dużo sygnałów ma powiat w sprawie dróg, mimo że  na bieżąco naprawy są robione . Podał, że na naszym terenie jest 65km dróg powiatowych tj. 20% wszystkich dróg. Drogi te w większości są w złym stanie a przyczyna tej sytuacji jest sposób ich wykonania w minionych latach. Jeśli chodzi o inwestycję drogi Krzywa Góra – Lipie został położony żużel, gdyż ta metoda się sprawdza na innych drogach m.in. w Gminie Pyzdry. Nie był na spotkaniu, ale innych planów utwardzenia tej drogi nie było. Na drodze tej według wykonanego badania nie ma aż tak dużego  natężenia ruchu. Powiedział również, że powiat ma dużo wniosków o budowę chodników i nie może niczego obiecać gdyż uzależnione jest od stanu środków finansowych.
Radny Woś potwierdza, że nie aż tak dużego nasilenia ruchu, ale po wybudowaniu drogi liczba pojazdów przejeżdżających prze wieś wzrosła o 100% i to  pojazdów dużych. Chodnik natomiast zwiększył by bezpieczeństwo.
Radny Mariusz Gomulski zwrócił się o potwierdzenie, że droga z Kołaczkowa do Łagiewek będzie budowana w pierwszej kolejności przed drogą w Czerniejewie.
P. starosta odpowiedział, że droga w Czerniejewie nie będzie robiona ponieważ złożony wniosek o dofinansowanie ze „ schetynówek” nie został zakwalifikowany. Budowa drogi do Łagiewek też  nie
jest   zaplanowana w budżecie na ten rok, choć projekt na drogę jest zrobiony. Będą  składane wnioski do PROW-u, ale nie będzie składał obietnic, bo inne gminy też oczekują, a wszystko uzależnione jest od finansów.
Radny Gomulski proponował w miejsce drogi Czerniewskiej zrobić drogę do Łagiewek.
P. starosta powiedział, że Powiat nie jest w stanie zrealizować wszystkich planów, ma do rozliczenia budowę szpitala i jednocześnie rozpoczyna budowę centrum szkoleń przy Woldzwagenie. Natomiast jeśli uda  pozyskać się środki,  inwestycje będą robione etapami.
Pani Izabela Karpińska kierownik referatu dróg Starostwa  powiedziała, że w miarę możliwości remonty dróg są prowadzone, wykonano ich dużo, powycinano krzewy i planuje się jeszcze wykonać ścinanie poboczy przy drogach.
Radny Michał Stefański zapytał jaka jest perspektywa budowy ścieżki z Kołaczkowa do Zielińca na gruncie po kolejce.
P. Karpińska poinformowała, że w Agencji obecnie jest prowadzona regulacja gruntów i ksiąg wieczystych i dopóki sprawy gruntu  nie zostaną uregulowane nic nie będzie robione.  Jeśli dojdzie do budowy to będzie to z udziałem gminy.
Radny Woś prosi o naprawę ubytków gdy są jeszcze małe, ponieważ gdy się powiększą to naprawa jest kosztowniejsza. Według radnego naprawa emulsją i gryzem daje najlepsze efekty.
P. Karpińska poinformowała, że naprawy cząstkowe są robione na bieżąco i już ekipa naprawy wykonuje.
Radna Danuta Grabowska zwróciła uwagę na zły stan drogi z Sokolnik do Borkowa. Droga ta miała być przebudowana dwanaście lat temu i jej nie zrobiono. Obecnie są same łaty i mimo napraw stale się wybijają dziury. Ponadto zgłasza ubytki w drodze przy cmentarzu w Sokolnikach, do usunięcia drzewa przy drodze Sokolniki-Żydowo oraz do usunięcia krzewy przy drodze Borkowo-Gorazdowo wzdłuż lasu, gdyż trudno się minąć.
Radny Robert Ptaszyński stwierdził, że z tego co usłyszał powiat nie planuje u nas żadnych inwestycji. Proponuje w tej sytuacji  w pierwszej kolejności wykonać zbieranie  poboczy.
Radny Wojciech Tamborski podziękował za naprawę drogi w Gorazdowie Piaski.
P. wójt Teresa Waszak odnosząc się  do wystąpień powiedziała, że  grunty agencyjne po kolejce scedowano do powiatu. Obecnie zmieniły się władze i jest tendencja by przekazywać grunty na działalność społeczną. Prosi więc o ponowne starania w tej sprawie, bo gmina też zabiega o budowę ścieżki i będzie w tym uczestniczyć. Jako była radna powiatu stwierdziła, że od lat za mało środków powiat przeznaczał na drogi. Drogi są bardzo zniszczone, a doraźne naprawy nie zabezpieczają trwałej nawierzchni i powinny być zwiększone środki na drogi.. W ubiegłym roku były zapewnienia, że będzie firma wyłoniona do usuwania zadrzewienia. Na terenie naszej gminy stwierdziła, że niewiele zrobiono. Drogą Zieliniec - Bieganowo nie daje się przejechać . Pyta czy będzie kontynuacja i najtrudniejsze odcinki zakrzaczeń będą usuwane.
P. Karpińska wyjaśniła, że umowa była zawarta na usuwanie krzewów, zrobiono gminę Pyzdry i Gminę Miłosław. Zaczęto prace w Gminie Kołaczkowo, ale umowę rozwiązano z wykonawcą ponieważ nie stosował się do  umowy. Wycinka była kosztowna, mało wydajna i efektowna. Mało firm na te prace się godzi ponieważ mają problemy z wyciętymi krzakami. Jednak zapewniła, że kontynuacja będzie prowadzona, ale własnymi siłami. Najgorsze odcinki będą robione.
P. Wioleta Dzienniak, sołtys Spławia pokazała zdjęcia po  wycięciu drzew i krzewów przy drodze z Ciesiel do Spławia. Na zdjęciach uwidoczniono pozostawione wysokie  pnie i konary po usuniętym zadrzewieniu, które znajdują się bezpośrednio przy drodze i stanowią zagrożenie. Według p. sołtys praca została odebrana a nie zrobiona  do końca .
P. sołtys podziękowała również za przysłanie firmy i usunięcie garbu na drodze w kierunku Tarnowy, jednak wskazała do usunięcia jeszcze pozostałe.
W odpowiedzi p. kierownik powiedziała, że naprawiono garb największy, natomiast pozostałe będą naprawione w terminie późniejszym, ponieważ najpierw będą robione naprawy ubytków w drogach. Natomiast pozostawione pnie będą usunięte w miarę jak najszybciej obiecał starosta.
Radny Adam Gierszewski poinformował, że w Zielińcu jest prowadzona wycinka drzew i też
przycinane są wysoko.  Wyśniono, że wycinają to mieszkańcy przy swych nieruchomościach.
Pan Mariusz Kozielski, sołtys Krzywej Góry nawiązując do wspomnianej drogi Krzywa Góra -Lipie powiedział, że też był na spotkaniu z panem starostą, droga miała być pierwotnie wykorytowana i utwardzona.  Później była nowa propozycja położenia szlaki na gorąco i miały być naprawione pobocza. Sytuacja obecnie jest taka, że niedawno zrobiona droga jest już dziurawa i zaprasza ją zobaczyć.
P. starosta oznajmił, że nie ma takiej metody na gorąco. Drogi szlakowe są również w Gminie Pyzdry i się sprawdzają. Natomiast jeśli zrobiły się dziury to wiosną i jesienią są naprawy równiarką i droga będzie naprawiona.
Na tym podziękowano przedstawicielom starostwa za udział w obradach sesji.
Przewodnicząca ogłosiła 10min. przerwę w obradach.
Ad.10.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Kołaczkowo do współpracy z Powiatem Wrzesińskim w celu realizacji zadania pn. „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Wrzesińskiego” i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/105/2016 przyjęto 14 głosami „za” w obecności 14 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 5 niniejszego protokółu.
Ad.11.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie współdziałania z Miastem Gniezno w zakresie realizacji obowiązku zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu Gminy Kołaczkowo i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/106/2016 przyjęto 14 głosami „za” w obecności 14 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 6 niniejszego protokółu.
Ad.12.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie  zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kołaczkowo na lata 2015-2023 i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/107/2016 przyjęto 14 głosami „za” w obecności 14 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 7 niniejszego protokółu.
Ad.13.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie  wprowadzenie zmian do budżetu gminy na 2016r  i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/108/2016 przyjęto jednogłośnie 15 głosami „za” . Uchwała stanowi załącznik nr 7 niniejszego protokółu.
Ad.14.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w 2016r.  i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/109/2016 przyjęto jednogłośnie 15 głosami „za” . Uchwała stanowi załącznik nr 8 niniejszego protokółu.
Ad.15.
Przystąpiono do wyboru ławnika do Sądu Rejowego w Środzie Wielkp. do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy.
Przewodniczący zespołu do spraw wyboru ławników radny Michał Stefański przedstawił protokół z posiedzenia zespołu, według którego pozytywnie zaopiniowano zgłoszonego  kandydata Adama Korzeniewskiego. Protokół w załączeniu nr 9.
Do przeprowadzenia głosowania  powołano komisję skrutacyjną w składzie:Angelika Wojciechowska, Jadwiga Stajkowska, Małgorzata Jakubowska.
Przewodnicząca przedstawiła zasady głosowania, a następnie komisja przeprowadziła tajne
głosowanie.
Wyniki głosowania przedstawiła radna Angelika Wojciechowska. Kandydat Adam Korzeniewski został wybrany na ławnika – protokół głosowania stanowi załącznik nr 10.
Przewodnicząca odczytała  Uchwałę  i poddała pod głosowanie.
Uchwałę Nr XIII/110/2016 przyjęto jednogłośnie 15 głosami „za „ i stanowi załącznik nr 11.
Ad.16.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wojciech Tamborski przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej   za 2015r . Dyskusji nie podjęto.
Sprawozdanie z działalności komisji i przewodniczącego komisji w głosowaniu przyjęto jednogłośnie 15 głosami „za”. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 12.
Ad.17.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie pozostawienia nadwyżki środków obrotowych ustalonej na koniec okresu sprawozdawczego roku 2015 na koncie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kołaczkowie  i otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca projekt uchwały poddała pod głosowanie. Uchwałę Nr XIII/111/2016 przyjęto jednogłośnie 15 głosami „za” . Uchwała stanowi załącznik nr 12 niniejszego protokółu.
Ad.18.
W wolnych głosach p. Wioleta Dzienniak sołtys Spławia zwróciła się o wystąpienie do Urzędu Poczty o odnowienie skrzynek pocztowych i podniesienie ich wyżej ponieważ są zbyt nisko osadzone i sprawia to trudność w wyjmowaniu poczty zwłaszcza osobom starszym .
Ad.19.
Do spraw zgłoszonych w interpelacjach i zapytaniach odniosła się p. wójt informując że:
Drzewa na ul. Kasztanowej w Kołaczkowie zagrażające bezpieczeństwu zostały usunięte i podcięte. Natomiast drzewa w parku są pod ochroną zabytków. Wszelkie czynności muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków gdyż takie są wymogi. Niemniej wniosek będzie sprawdzony.
Odbiór chodników po budowie kanalizacji sanitarnej w Kołaczkowie jest w interesie WZDW ponieważ jest to droga wojewódzka i oni wydali zgodę na zajęcie pasa drogowego.
Naprawa chodnika w Kołaczkowie przy p. Świerczyńskiej należy do województwa . Jest to pas, który jest w planach budowy nowego chodnika i wtedy będzie poprawiony. Na ukończeniu jest już projekt i prosi o wstrzemięźliwość. Podobnie jest w Borzykowie. Planowana jest budowa ścieżki rowerowej i chodnik będzie poprawiony.
Ubytki w drodze Zielińcu i Gorazdowie ZGKiM naprawi. Natomiast sprawa skrzynek pocztowych zostanie przekazana.
Radny Tamborski zwrócił się o odśnieżanie i posypywanie dróg w miejscach niebezpiecznych.
P. wójt poinformowała, że podczas tej zimy  nie było potrzeby odśnieżania dróg. Natomiast podczas gołoledzi drogi były posypywane w miejscach niebezpiecznych jak zakręty, skrzyżowania, przystanki. Zdaniem p. wójt, gminy nie stać na sypanie całych dróg i należy dostosować jazdę do panujących warunków.
Zgłoszono uszkodzony znak o terenie zabudowanym Cieśli Wielkich od strony Wszemborza.
Ad.20.
Na tym porządek obrad wyczerpano. Przewodnicząca zamknęła obrady sesji o godz. 17;30.

Protokoł sporządziła                                                                      Przewodniczący Rady
Wanda Szymaniak                                                                           Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 13 maja 2016 10:02
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 958
06 lutego 2017 13:41 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
13 maja 2016 10:02 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany