Protokoły Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej

Protokół Nr 9/2021 z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu 10.03.2021 r.

Protokół Nr 9/2021
z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu 10.03.2021 r.


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Robert Ptaszyński, powitał radnych i pracowników urzędu – lista obecności w załączeniu.
Przedstawił następujący porządek posiedzenia:
1.Otwarcie.
2.Omówienie statutów szkół.
3.Przedstawienie informacji o konkursie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Bieganowie
4.Przedstawienie informacji o dowozach szkolnych.
5.Przedstawienie informacji o postępowaniu przetargowym na „Przebudowę budynku przedszkola w Kołaczkowie w ramach rewitalizacji Gminy Kołaczkowo”.
6.Wolne głosy i wnioski

Ad. 2
Dyrektorzy szkół podstawowych z Gminy Kołaczkowo przedstawili zapisy w statucie szkoły dotyczące systemu przyznawania nagród i kar dla uczniów.  Zmiany w Statucie szkoły w Grabowie Królewskim zostały wprowadzone w związku z zawartym porozumieniem o wycofanie skargi na dyrektora szkoły.
Radny Michał Stefański zapytał czy termin 7 dni na złożenie odwołania od decyzji dyrektora jest wystarczający czas na podjęcie działań przez rodziców. Powiedział, że we wszystkich statuach są zapisy o karaniu uczniów, ale w żadnym nie ma informacji czy kary mogą być łączone.
Stefania Felicka dyrektor ZSP w Kołaczkowie  odpowiedziała, że jest to wystarczający czas na podjęcie działań przez rodziców. Wyjaśniła, że nie można łączyć kar, za jedno przewinienie należy się jedna kara. Zasadność przyznawania kary jest wówczas gdy występuje zaraz po zdarzeniu. Po upływie pewnego czasu przyznanie kary nie jest już znaczące.
Radny Michał Stefański powiedział, że nauczyciel nie może wykonać pewnych czynności tj. zatrzymywanie czy zniszczenie mienia ucznia.
Stefania Felicka dyrektor ZSP w Kołaczkowie  odpowiedziała, że jeżeli nauczyciel otrzyma wiadomość, że uczeń posiada alkohol lub inne substancje psychoaktywne, wtedy jest powiadamiany rodzic i policja.
Anna Zimna dyrektor SP W Grabowie Królewskim przedstawiła zapis w statucie o sposobie działania w przypadku wystąpienia sytuacji gdy jest podejrzenie, że uczeń jest pod wpływem lub posiada alkohol lub inne substancje odurzające. Wówczas nauczyciel w obecności innej osoby np. wychowawcy ma obowiązek poproszenia ucznia aby pokazał zawartość torby czy kieszeni. Nauczyciel nie ma prawa przeszukiwać odzieży lub osobistych rzeczy ucznia. O zdarzeniu zawiadamiana jest policja i informowany jest dyrektor szkoły. W przypadku znalezienia podejrzanej substancji jest ona niezwłocznie przekazana policji. W przypadku odmowy przekazania substancji lub przeszukania teczki dyrektor wzywa policję która przeszukuje i zabezpieczona daną substancję, o tym fakcie powiadamiany jest rodzic. Z całego zdarzenia sporządza się notatkę.
Radny Michał Stefański poruszył temat używania telefonów w szkołach. Niektóre statuty mają zapis, że zabrania się posiadania telefonów przez uczniów.
Stefania Felicka dyrektor ZSP w Kołaczkowie  powiedziała, że trzeba rozróżnić kwestię używania czy posiadania telefonu. Wyjaśniła, że w czasie trwania lekcji uczniowie są proszeni o wyłączenie telefonu, chyba, że nauczyciel prowadzi lekcję przy użyciu sprzętu multimedialnego i uczniowie korzystają ze smartfonów. Można określić w statucie, że uczniowie korzystają z telefonów w przerwie, ale można też określić, że korzystają przed lekcjami i po lekcjach w celu kontaktu z rodzicami.
Przewodniczący Robert Ptaszyński zapytał czy w statutach jest zapis o stosowaniu kar porządkowych wobec ucznia np. czyszczenie toalet, oraz czy jest opisany system przyznawania oceny z zachowania.
Anna Zimna dyrektor SP w Grabowie Królewskim odpowiedziała, że w statucie jest zapis odnośnie wolontariatu. W statucie jest zawarte, że w klasach 4-8 jest punktowy system ocen z zachowania. Każdy uczeń na start otrzymuje liczbę 100 punktów i w trakcie roku szkolnego może ją zwiększyć lub zmniejszyć, obniżając lub podwyższając swoje zachowanie.
Ad.3
Milena Świątek kierownik referatu oświaty poinformowała, że 7 lutego br. Został ogłoszony konkurs na dyrektora SP w Bieganowie. Od 2006 r. stanowisko to pełni pani Małgorzata Pietrzak, kadencja dyrektora trwa 5 lat. Ogłoszenie zawiera kryteria, które powinna spełniać osoba chcąca przystąpić do konkursu. Oferty można składać do 12 marca, natomiast konkurs zaplanowany jest na 19 marca. Kandydata wyłania komisja konkursowa w składzie 3 przedstawicieli organu prowadzącego, 3 przedstawicieli nadzoru pedagogicznego, 2 przedstawicieli rady pedagogicznej, 2 przedstawicieli rady rodziców i po 1 przedstawicielu związków zawodowych jakie działają w danej szkole. Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat, Wójt Gminy w porozumieniu z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty może przedłużyć pełnienie obowiązków obecnemu dyrektorowi, lub  powierzyć to stanowisko osobie nawet nie związanej ze szkołą.
Przewodniczący komisji Robert Ptaszyński zapytał czy do konkursu może zgłosić się obecna pani dyrektor.
Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że obecna pani dyrektor może zgłosić się do konkursu, ale musi posiadać aktualną ocenę pracy z Kuratorium Oświaty. Dodała, że pani dyrektor wycofała wniosek o wydanie oceny pracowniczej z Kuratorium Oświaty, przez co nie może wystartować w konkursie.
Ad.4
Milena Świątek kierownik referatu oświaty poinformowała, że w lipcu 2020 r. został ogłoszony przetarg na dowóz dzieci do szkół.
W pierwszej części przetargu  na linii do SP Sokolnikach została wybrana firma Tupalski oferowana kwota to 4,17 zł/ km. W przetargu została podana długość trasy 480 km tygodniowo, która ulega zmianie po ustaleniu dokładnego planu lekcji. Drugą część przetargu na dowozy na linii ZSP Kołaczkowo i SP Bieganowo wygrała firma Wiktoria, Paweł Waleriańczyk, która zaoferowała kwotę 4,98 zł/km. W przetargu była podana długość trasy 566 km/ tygodniowo, która również uległa zmianie.
Sekretarz Ilona Orakowska powiedziała, że umowa z firmą Tupalski została zerwana. Powodem było przedstawienie faktury za kilometry, które faktycznie nie zostały przejechane, ponieważ dzieci nie dojeżdżały do szkół z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Zgodnie z ustawą covidową zaproponowaliśmy wykonawcy pokrycie kosztów stałych. Na chwilę obecną nie ma porozumienia z wykonawcą.
Radni poprosili o przygotowanie szczegółowego wyliczenia kosztu przejazdu za 1 km autobusu gminnego oraz firmy zewnętrznej.
Milena Świątek kierownik referatu oświaty odczytała treść umowy zawartej z firmą dowożącą dzieci do szkół.
Radna Ewa Zgolińska powiedziała, że szkoły często korzystały z autobusu gminnego na wyjazdy dzieci do kina, lasu czy na zawody sportowe.
Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że każdego roku pani wójt ustalała pulę środków na bezpłatne wyjazdy autobusem szkolnym. Pomimo tego dyrektorzy wynajmowali autobusy, ponieważ kolidowało to z dowozami.
Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że dyrektorzy otrzymali od pani wójt wytyczne dotyczące sporządzania arkuszy organizacyjnych. Uważa, że jest to działanie niezgodne z prawem. Powołał się na wyrok sądu, który mówi, że obowiązek sporządzania arkuszy organizacyjnych należy do wyłącznej kompetencji dyrektora, a nie wójta.
Sekretarz Ilona Orakowska odpowiedziała, że wyrok sądu odwołuje się do zarządzenia wydanego przez wójta. Dyrektorzy otrzymali pismo informujące w formie wytycznych na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu arkuszy. Przy omawianiu arkuszy dyrektor argumentuje dlaczego tak przygotował, natomiast całość zatwierdza organ prowadzący.
Radny Jerzy Woś powiedział, że rodzice z Grabowa Królewskiego wystosowali pismo do Rady Gminy i do wójta o utworzenie oddziału przedszkolnego w SP w Grabowie Królewskim. W odpowiedzi jaką otrzymali, pani wójt nie wyraziła zgody na utworzenie oddziału przedszkolnego. Nie otrzymali jeszcze odpowiedzi od Rady Gminy.
Ad.5
Marta Błaszczyk wyjaśniła, że w ubiegłym roku został ogłoszony przetarg na „Przebudowę budynku przedszkola w Kołaczkowie w ramach rewitalizacji Gminy Kołaczkowo”. Gmina Kołaczkowo na podstawie art. 93 ust. 3 pkt 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych unieważniła postępowanie na „Przebudowę budynku przedszkola w Kołaczkowie w ramach rewitalizacji Gminy Kołaczkowo”. Przetarg obarczony został wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. W trakcie badania ofert Zamawiający stwierdził błąd w dokumentacji dołączonej do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W projekcie budowlanym projektant wprowadził omyłkowo zapis „Malowanie farbami akrylowymi”, natomiast w przedmiarze robót oraz SIWZ zapisano „Malowanie farbą sylikatową lub silikonową 3-krotnie, zgodnie z kolorystyką wg uzgodnienia z inwestorem na budowie z zagruntowaniem podłoża farbą gruntującą”. Opis przedmiotu zamówienia jest elementem znaczącym i warunkującym złożenie prawidłowej, niepodlegającej odrzuceniu oferty przez zainteresowanych Wykonawców. Zgodnie z ustawą Pzp Zamawiający zobowiązany był i jest do zachowania zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców. W ramach przetargu wpłynęło 5 ofert, najniższa oferta to kwota 1.655.570,71 zł złożona została przez firmę P.U.H. Nawrot Sp. z o.o. z Jarocina. Podstawą do badania oferty z rażąco niską ceną było to, iż przedstawiona w ofercie cena była niższa od średniej arytmetycznej wszystkich złożonych ofert. Ponadto cena budziła wątpliwości gminy jako Zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia. W dniu 23.02.2021 zostało ogłoszone ponownie postępowanie. Oferty można składać do 12.03.2021, otwarcie ofert nastąpi 12.03.2021 godz. 10:05. Zakończenie realizacji zadania to 15.11.2021. Postępowanie prowadzone jest w nowym prawie zamówień publicznych, w pełnej elektronizacji co oznacza że oferty oraz wszystkie dokumenty muszą wpłynąć w formie elektronicznej. Nie ma już możliwości składania ofert w wersji papierowej.
Radny Michał Stefański zapytał czy został wydłużony czas realizacji ulicy Ogrodowej w Kołaczkowie.
Sekretarz Ilona Orakowska odpowiedziała, że został wydłużony czas realizacji inwestycji do 15 kwietnia. Wykonawca zapewnił, że inwestycja zostanie zakończona przez planowanym terminem.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokół sporządziła                                         Przewodniczący Komisji
Monika Nowak                                                  Robert Ptaszyński

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 29 lipca 2021 13:29
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 61
29 lipca 2021 13:29 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany