Protokoły Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej

P R O T O K O Ł Nr 6/2016 z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu 9.06.2016r.

P R O T O K O Ł  Nr 6/2016
z  posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu  9.06.2016r.



Posiedzenie otworzył przewodniczący Michał Stefański. Powitał członków komisji, p. wójt, p. skarbnik, pracowników UG, p. dyrektor społecznej SP w Wszemborzu i p. prezes Stowarzyszenia Rodzice Dzieciom z Wszemborza – lista obecności w załączeniu oraz przedstawił porządek posiedzenia, do którego nie wniesiono zmian i przedstawia się następująco:
1. Otwarcie
2. Zaopiniowanie listy do przydziału gminnych mieszkań.
3. Omówienie współpracy ze Społeczną Szkołą Podstawową we Wszemborzu.
4. Wolne głosy i wnioski.
Ad.2.
Dariusz Stawski przedstawił listę  osób oczekujących na przydział mieszkania. Wstępną kolejność na liście według określonych kryteriów zaproponowała p. wójt. Wykaz osób w załączeniu.
Po wnikliwym rozpatrzeniu komisja zaproponowaną kolejność kandydatów na liście przyjęła większością głosów - 6 głosami „za”.
Ad.3.
W punkcie tym przewodniczący komisji oznajmił, że temat wprowadzono na wniosek radnego Roberta Ptaszyńskiego i zwrócił się do radnych o przedstawienie uwag z zebrania.  Radny Robert Ptaszyński oraz radny Mariusz Gomulski stwierdzili, że podczas zebrania w szkole weWszemborzu poruszono sprawę wysokości dofinansowania przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie w sytuacji oferty finansowej dla Familijnego Poznania., gdzie relacja jest taka, że Stowarzyszenie otrzymuje 75% dofinansowania, a Fundacja FM ma dostać do 100%. Stowarzyszenie domaga się równego traktowania przedszkoli i przekazywania środków. Stowarzyszenie oczekuje też lepszej współpracy i komunikacji z Urzędem Gminy oraz dostarczania obiadów do szkoły  ze stołówek  gminnych szkół.
Do poruszonych spraw odniosła się również  p. Danuta  Koszarek Szternel dyrektor Szkoły.
P. wójt temat wysokości dotacji dla Familijnego Poznania uważa za bezzasadny ponieważ nie ma jeszcze podjętej decyzji. Temat dopiero będzie na sesji. Współpraca ze strony Urzędu według p. wójt jest przychylna. Wszystko czego Stowarzyszenie oczekiwało zostało zrealizowane. Problem obiektu rozwiązano, wyprowadzono lokatorów. Szkoła jest powiadamiana o różnych imprezach konkursach i zapraszana do udziału. Nie wpłynęły do niej też żadne zgłoszenia ustne ani pisemne  o złej współpracy mimo, że co miesiąc p. dyrektor jest w Urzędzie i jest zaskoczona  tą sytuacją.
Przewodniczący komisji winę częściowo widzi  po stronnie komisji, która rzadko odwiedzała szkolę we Wszemborzu. Chciałby też doprowadzić  w tym roku dowóz posiłków  ponieważ w ubiegłym roku nie doszło do skutku.
Według. p. dyrektor intencją wypowiedzi było to, aby zarówno przedszkole we Wszemborzu jak i przedszkole prowadzone przez Fundację było tak samo traktowane w kwestii wysokości dotacji. W kwestii dowozu obiadów odmowę w ubiegłym roku uzyskała od p. Zgolińskiej z GZOEiAO i p. Kwiatkowskiej z GOPS. W tym roku szkoła nadal jest zainteresowana obiadami z gminnej stołówki, które są tańsze . P. dyrektor zwróciła się następnie o wspólne złożenie wniosku, Stowarzyszenie w partnerstwie z Gminą ponieważ sami nie mogą, a chcą pozyskać środki na remont szkoły.
Radna Agnieszka Frąckowiak zapytała czy nasze szkoły też będą składać wnioski o środki.
Odnośnie wniosku odniosła się Mirosława Woźniak zajmująca się funduszami unijnymi oraz Irena Krauze księgowa referatu oświaty, która poinformowała, że są rozmowy ze szkołami bo są zainteresowane.
Ponieważ poruszone sprawy wymagają rozpatrzenia chociażby kwestia rozliczania obiadów czy wspólnego złożenia wniosku, przewodniczący komisji proponuje  spotkanie robocze i wyjaśnienie wątpliwości. Przewodniczący komisji i przewodnicząca Rady Gminy zdeklarowali  współpracę i
rozmowy na nurtujące tematy
P. prezes Stowarzyszenia Honorata Ziółkowska oznajmiła, że marzy jej się dobra współpraca  z korzyścią  dla dzieci, a także by szkoła była traktowana na równi z gminnymi i znalazła się też na stronie internetowej Gminy.
Ad.4.
W wolnych głosach przewodniczący komisji poruszył sprawę naprawy komina  kotłowni  przedszkola w  Sokolnikach oraz podłączenia  CO do strażnicy w celu obniżenia kosztów poboru energii w strażnicy.
Radny Jerzy Woś proponuje by sprawę zbadali fachowcy aby w okresie zimowym podłączenie strażnicy nie spowodowało obniżenia ciepła w przedszkolu.
P. wójt poinformowała o sytuacji w oświacie po wprowadzeniu zmian i podwyższeniu wieku szkolnego, mianowicie powstaną dodatkowo dwa oddziały przedszkolne, nie będzie pierwszej klasy w Kołaczkowie i Grabowie Król. przez co gmina straci subwencję w wysokości 8,5 tys . na jednego ucznia. Ogólnie gmina na zmianach straci 700tys. Ilość dzieci i oddziałów w poszczególnych klasach przedstawia się następująco:
Kl. I  - 28 uczniów, 3 oddziały z Wszemborzem,
Kl. II – 69 uczniów, 6 oddziałów,
Kl. III – 109 uczniów, 7 oddziałów,
Kl. IV – 54  uczniów, 4 oddziały 4 oddziały,
Kl. V – 81 uczniów, 4 oddziały,
Kl. VI – 88 uczniów 5 oddziały.
W klasach 1-3 wprowadzono niektóre zajęcia łączone z uwagi na małą liczbę dzieci.
Wyniki egzaminów sześcioklasistów w ocenie powiatu Gmina Kołaczkowo jest po środku natomiast spośród szkół najlepiej wypadły Sokolniki potem Grabowo Król. i Biegunowo.
Przeprowadzony został konkurs na dyrektora szkoły w Bieżanowie, złożona została jedna oferta przez obecną p. dyrektor i ponownie została wybrana.
W tej sytuacji radny Mariusz Gomulski proponuje wcześniej już podjąć rozmowy o zmianie obwodów szkół. Pochwalił też pomysł łączenia zajęć.
P. wójt proponuje jednak poczekać z dyskusją nad oświatą ponieważ pod koniec czerwca zapowiadane są dalsze zmiany. P. wójt poinformowała o wyniku przetargu na odbiór odpadów. Spośród trzech ofert wybrano firmę Iglespol.
Natomiast z PUK-iem proces sądowy nadal jest w toku.
Radny Gomulski zapytał o planowany plac zabaw przy szkole 1-3 w Kołaczkowie.
P. wójt poinformowała, że będzie złożony wniosek na dofinansowanie i chce poczekać i wykorzystać możliwości i pozyskania większej kwotę i ująć również wniosek Gałęzewic też na plac zabaw.
Radny Robert Ptaszyński poruszył problem starego placu zabaw z urządzeniami bez atestów w Budziłowie. Podobny plac radny Stefański wskazał w Kołaczkowie na ul. Szkolnej.
Radna Angelika Wojciechowska  zwróciła uwagę na zakaz  wprowadzania psów na boisko w Gorazdowie i zamieszczenie tablicy jak na placu zabaw.
Radny Stefański zwrócił uwagę na uregulowanie spraw związanych z działalnością świetlic wiejskich tj. wynajmu i odpłatności aby nie było sytuacji jak w Borzykowie.
Radna Frąckowiak zaproponowała przeprowadzić przegląd i legalizację gaśnic na świetlicach wiejskich.
Na tym posiedzenie zakończono.

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Komisja Wychowania Oświaty Kultury i Pomocy Społecznej Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej 2014 - 2018
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 04 października 2016 14:44
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 1072
05 kwietnia 2018 14:03 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
09 lutego 2017 10:29 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
04 października 2016 14:44 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany