Protokoły Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej

PROTOKOŁ Nr 5/2015 z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowej i Gospodarki Komunalnej w dniu 15.12.2015r.

P R O T O K O Ł     Nr 5/2015

z  posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu  15.12.2015r.



Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji Michał Stefański. Powitał członków komisji, przewodniczącą Rady Gminy, p. wójt, p. sekretarz, p. skarbnik  – lista obecności w załączeniu, po czym przedstawił porządek posiedzenia w brzmieniu:
1. Otwarcie.
2. Rozpatrzenie projektu budżetu gminy na 2016r.
3. Wolne głosy i wnioski.
Ad.3.
Skarbnik Gminy Danuta Olejniczak omówiła projekt wieloletniej  prognozy finansowej na 2016r według przedłożonego opracowania. Plan ten jest opracowany na lata 2016-2023, który obejmuje również ostatnie trzy lata. Dane z ostatnich lat są zgodne z dochodami i wydatkami budżetu,  natomiast kolejne lata zawierają dane szacunkowe. Ujęte są  też wskaźniki spłaty zobowiązań oraz przedsięwzięcia gminy jak ubezpieczenie mienia gminnego, inwestycje drogowe, modernizacja oświetlenia ulicznego.
P. skarbnik następie omówiła projekt budżetu gminy na 2016r według przedłożonego opracowania.
Dochody zaplanowano na kwotę 17.679.931zł, z tego dochody bieżące w kwocie 17.622.240zł, a dochody majątkowe 57.691zł. Dochody własne wynoszą 6.241.813zł tj. 35,30% ogólnych dochodów, dotacje celowe z budżetu państwa 2.456.045zł tj. 13,89%, subwencje 8.825.473zł tj. 49,92%, dochody z gospodarki nieruchomościami 156.600zł tj. 0,89%.
Wydatki natomiast zaplanowano w kwocie 19.480.052zł. Na zadania własne zaplanowano kwotę 17.332.605zł, a na zadania zlecone 2.147.447zł.
Wydatki bieżące wynoszą 15.958.360zł. Na wydatki majątkowe zaplanowano  kwotę 3.521.692zł.
Wydatki na zadania zlecone administracji rządowej wynoszą 2.147.447zł.
Dotacja do jednostek organizacyjnych gminy jak ZGKiM. GOK, i bibliotek wynosi 414.000zł. Pozostałe dotacje wynoszą 3.116.600zł. W tym dotacje na inwestycje stanowią 2.355.100zł.
Dotacja do niepublicznej szkoły i przedszkola we Wszemborzu wynosi 631.000zł.
W budżecie planuje się deficyt w wysokości 1.800.121zł. Na pokrycie deficytu planuje się zaciągnąć kredyt  w wysokości 1.296.498zł oraz przeznaczyć wolne środki z lat ubiegłych  w wysokości 503.623zł.
W wydatkach majątkowych zaplanowano do realizacji zadania jak: budowę kanalizacji sanitarnej w Borzykowie, budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Średzkiej w Kołaczkowie, rozbudowę oczyszczalni ścieków, dofinansowanie budowy oczyszczalni przydomowych, budowę drogi gminnej Żydowo-Borzykowo, budowę parkingu przy kościele w Kołaczkowie, opracowanie dokumentacji na budowę drogi w Cieślach Małych, remont ulicy Kasztanowej w Kołaczkowie, zakup wiat przystankowych, zagospodarowanie terenu przy UG, zakup sprzętu do OSP, budowa parkingu przy SP w Sokolnikach, opracowanie dokumentacji na modernizację budynku ZSP w Kołaczkowie, modernizacja oświetlenia ulicznego, remont świetlicy wiejskiej w Bieganowie, budowa placu zabaw w Cieślach Wielkich, opracowanie koncepcji zagospodarowania działki przy boisku sportowym w Grabowie Król.
Na realizację planowanych zadań gmina będzie również czynić starania i ubiegać się o dofinansowanie  z możliwych programów unijnych.
Szczegółowy plan dochodów i wydatków oraz uzasadnienie opisowe zawiera opracowanie.
P. skarbnik przedstawiła opinię RIO o przedłożonym projekcie budżetu na 2016r. Opinia została wydana pozytywna z pewnymi zastrzeżeniami , które zostaną uwzględnione w przygotowanej przez p. skarbnik  autopoprawce.
P. skarbnik poinformowała o potrzebie zwiększenia środków o 4,5 tys. na modernizację oświetlenia ulicznego w związku  ze zwiększoną ilością lamp P. wójt poinformowała, że firma przystąpiła do  już montażu lamp.
Radny Jerzy Woś  zwrócił się o dodatkowe założenie lampy na początku wsi od strony Wygody ponieważ odcinek do wsi jest nieoświetlony.
Radny Adam Gierszewski prosił o założenie lampy przy drodze do p. sołtys w Zielińcu ponieważ w tym miejscu jest przystanek dla dzieci.
P. wójt proponuje rozpatrzenie wniosków przenieść na przyszły rok ponieważ będzie dalsza kontynuacja modernizacji oświetlenia ulicznego.
P. wójt poinformowała o unieważnieniu przetargu na odbiór odpadów komunalnych ponieważ wpłynęła jedna oferta , złożona przez PUK. Unieważniono przetarg z pewnym ryzykiem ponieważ cena była za wysoka w stosunku do planowanych środków i ograniczeń wprowadzonych w gospodarowaniu odpadami.
Radny Gomulski zapytał o koszty realizacji projektowanych dróg. P. Stawski poinformował, że projekty zlecono na 11 dróg , są w fazie końcowej i kosztorysy poda po zakończeniu prac. P. wójt poinformowała, że będą starania o dofinansowanie z programu PROW i FOGR. Do GOGR zgłoszono 3 drogi, Budziłowo-Chlebowo, ul. Polna w Borzykowie i ul. Piaskową w Sokolnikach, natomiast na pozostałe będą starania o ośrodki z PROW-u.
P. wójt poinformowała, że teren po wysypisku w Gałęzewicach o pow. 4,9ha został wyceniony przez rzeczoznawcę na 111.000zł, natomiast do przetargu cena została podwyższona na 220.000zł.
Radna Angelika Wojciechowska pytała czy jest prowadzona kontrola dochodów z wynajmu świetlic wiejskich ponieważ np. sala w Gorazdowie jest wynajmowana odpłatnie i nieodpłatnie i są kontrowersje, że jedni płacą , a inni nie.
P. wójt poinformowała, że do końca  roku są składane  sprawozdania z działalności świetlic, a wynajem sal jest dokumentowany  umowami.
Radna proponuje też ograniczenie wydatków na niektóre jednostki OSP m.in. w Gorazdowie, ponieważ nie działają, a wydawane są środki, które można by przeznaczyć na inne cele. Pyta kto może rozwiązać te straże.
P. Michał Stefański poinformował, że straże są zarejestrowane jako stowarzyszenia. W przyszłym roku są wybory i jeśli nie wyłonią władz to jednostka  upadnie.
Zwrócono uwagę na koszty utrzymania oświaty, która pochłania znaczną część budżetu. Jak zauważono ograniczenie kosztów można uzyskać poprzez przekształcenie szkół publicznych w społeczne, której przykładem jest Szkoła we Wszemborzu, ponieważ nie obowiązuje tam karta nauczyciela i z nią związane wydatki.
Na tym dyskusję zakończono. Ogólnie komisja nie wniosła zmian do projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej  jak i projektu budżetu gminy na 2016r.
Przewodniczący zamknął posiedzenie komisji.

Protokoł sporządziła                                                                            Przewodniczący Komisji

Wanda Szymaniak                                                                                   Michał Stefański

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Komisja Wychowania Oświaty Kultury i Pomocy Społecznej Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej 2014 - 2018
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 13 stycznia 2016 09:22
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 1209
05 kwietnia 2018 14:03 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
09 lutego 2017 10:29 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
13 stycznia 2016 09:22 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany