Protokoły Komisji Wspólnych

Protokół Nr 22/2021 z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 15.02.2021 r. o godz. 15.00 w Sali sesyjnej w Urzędzie Gminy w Kołaczkowie.

Protokół Nr 22/2021
z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 15.02.2021 r. o godz. 15.00 w Sali sesyjnej w Urzędzie Gminy w Kołaczkowie.


Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Kołaczkowo Danuta Grabowska. Powitała zaproszonych gości oraz pracowników UG - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia w brzmieniu:
1.Otwarcie
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Rozpatrzenie wniosku o wykup prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości położonej w Kołaczkowie dz. nr 124/52.
4.Określenie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat jak również trybu ich pobierania.
5.Rozpatrzenie skargi na dyrektora Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim.
6.Rozpatrzenie petycji w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wezwania do podjęcia uchwały Rady Gminy Kołaczkowo.
7.Rozpatrzenie petycji w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wezwania do podjęcia uchwały Rady Gminy Kołaczkowo.  
8.Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia uchwały „W obronie prawdy, godności i wolności człowieka”.
9.Rozpatrzenie petycji w sprawie "Alarm! STOP zabójczemu GMO - STOP niebezpiecznej szczepionce!".
10.Przyjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Kultury im. Władysława Reymonta w Kołaczkowie z połączenia dotychczasowego Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie i Biblioteki Publicznej w Kołaczkowie oraz nadania statutu Gminnego Ośrodka Kultury.
11.Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy Kołaczkowo na 2021 rok.
12.Informacja z posiedzeń komisji.
13.Wolne głosy i wnioski.

Wyniki głosowania: ZA: 13, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Ad.3.
Anna Cichowska poinformowała, że spółka akcyjna Dino wystąpiła z wnioskiem o wykup prawa użytkowania wieczystego na własność. Jest to wykup w trybie artykułu 32 czyli możliwość sprzedaży jest tylko użytkownikowi wieczystemu. Przestawiła stanowisko pani wójt, która twierdzi że uszczuplenie zasobów gminy o prawo własności wyżej wymienionej nieruchomości będzie konsekwencją zmniejszania się stałych wpływów do budżetu.

Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała jaki byłby to wpływ do budżetu gminy oraz wysokość opłaty rocznej za tą działkę z tytułu użytkowania wieczystego.
Anna Cichowska odpowiedziała, że we wniosku nie została określona wartość. Działka nr 124/52 została sprzedana wraz z prawem użytkowania wieczystego przez RUSH na rzecz spółki Dino. Wysokość opłaty rocznej wnoszonej przez spółkę Dino, na rzecz Gminy Kołaczkowo wynosiłaby 2.600 zł.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że jest to majątek gminy i sprzedaży można dokonać tylko jeden raz. Zaproponowała, aby nie sprzedawać tego majątku. aby nie pomniejszać wpływów rocznych z prawa użytkowania wieczystego.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska powiedziała, że również jest za tym, aby prawa wieczystego nie zbywać.
Wyniki głosowania: ZA: 0, PRZECIW: 13, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Na salę obrad weszła radna Małgorzata Jakubowska i od tej pory w posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych.
Ad. 4.
Lidia Kwiatkowska kierownik GOPS w Kołaczkowie poinformowała, że uchwała w tym zakresie  została podjęta w listopadzie 2020 roku. W rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Wielkopolskiego z dnia 10 grudnia 2020 r. stwierdzono nieważność uchwały w związku ze zbyt ogólnym określeniem warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat jak i trybu ich pobierania. Przedstawiony projekt uchwały został dostosowany do zaleceń zawartych w rozstrzygnięciu nadzorczym.
Do projektu uchwały pytań nie zgłoszono.
Wyniki głosowania: ZA: 13, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Ad.5
Radny Wiesław Urbaniak przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji odczytał skargę na Dyrektora Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim. Wyjaśnił, że komisja obradowała na dwóch posiedzeniach w dniu 10 i 12 lutego br. w których uczestniczyli również skarżący oraz dyrektor szkoły. Podczas drugiego posiedzenia doszło do kompromisu między skarżącymi, a dyrektorem szkoły, w wyniku którego spisano porozumienie, po czym skarżący wycofali skargę.
Ad.6
Radny Wiesław Urbaniak przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poinformował, że petycja była tematem posiedzenia komisji. Komisja uznała petycję jako niezasadną. Odczytał uzasadnienie oraz treść projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wezwania do podjęcia uchwały Rady Gminy Kołaczkowo.
Wyniki głosowania: ZA: 11, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 3, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Ad.7
Radny Wiesław Urbaniak przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poinformował, że petycja była tematem posiedzenia komisji. Komisja uznała petycję jako niezasadną. Odczytał uzasadnienie oraz treść projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wezwania do podjęcia uchwały Rady Gminy Kołaczkowo.
Wyniki głosowania: ZA: 10, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 4, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Ad.8
Radny Wiesław Urbaniak przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poinformował, że petycja była tematem posiedzenia komisji. Komisja uznała petycję jako niezasadną. Odczytał uzasadnienie oraz treść projektu uchwały w sprawie podjęcia uchwały „W obronie prawdy, godności i wolności człowieka”.
Wyniki głosowania: ZA: 9, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 5, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Ad.9
Radny Wiesław Urbaniak przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poinformował, że petycja była tematem posiedzenia komisji. Komisja uznała petycję jako niezasadną. Odczytał uzasadnienie oraz treść projektu uchwały w sprawie "Alarm! STOP zabójczemu GMO - STOP niebezpiecznej szczepionce!".
Wyniki głosowania: ZA: 10, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 4, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Ad.10
Sekretarz Ilona Orakowska przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Kultury im. Władysława Reymonta w Kołaczkowie z połączenia dotychczasowego Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie i Biblioteki Publicznej w Kołaczkowie oraz nadania statutu Gminnego Ośrodka Kultury. Wyjaśniła, że w uchwale powołującej GOK należy zmienić zwroty  ,,zakład budżetowy’’ i zastąpić wyrazami ,,samorządową instytucję kultury’’; oraz wyrazy ,,Zarządowi Gminy’’ zastąpić wyrazami ,,Wójtowi Gminy Kołaczkowo’’. W statucie natomiast należy dodać pewne zapisy, aby można było zabiegać o środki zewnętrzne.
Radna Ewa Zgolińska stwierdziła, że w pierwszej kolejności powinno się zlikwidować zakład budżetowy, a następnie powołać nową instytucję. Powinien być ogłoszony nowy konkurs na stanowisko dyrektora.
Sekretarz Ilona Orakowska odpowiedziała, że  nie jest to tworzenie nowej jednostki. Zgodnie z ustawą z 1992 r. wszystkie jednostki z chwilą wpisu do rejestru instytucji kultury przechodziły automatycznie z zakładów budżetowych w instytucje kultury.  
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska powiedziała, że projekt uchwały nie zawiera uzasadnienia oraz w treści statutu pojawia się określenie ”ośrodek” oraz „zakład”, należy trzymać się jednego określenia nazwy skróconej jaka została nazwana na początku czyli GOK Kołaczkowo.
Radny Jerzy Woś odniósł się do paragrafu 7 punkt 5 „darowizny, spadki , zapisy”.  Zapytał czy GOK może otrzymać spadek.
Sekretarz Ilona Orakowska odpowiedziała, że zapis ten może dotyczyć np. otrzymania księgozbioru.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że jeżeli Rada uważa, że powinno być uzasadnienie do uchwały, to zostanie przygotowane i wyśłane do państwa. Radcy prawni stali na stanowisku, że zmiany zapisu należy dokonać w takiej formie w jakiej przedstawiła pani sekretarz.
Mariusz Gomulski dyrektor GOK w Kołaczkowie wyjaśnił, że zmiana zapisu „zakład budżetowy’’ na ,,samorządową instytucję kultury’’ została wprowadzona ustawowo w 1992 roku. W statucie który obecnie obowiązuje sformułowanie to nadal widnieje. W przypadku wnioskowania o środki zewnętrzne do Biblioteki Narodowej okazało się, że w wielu punktach ten statut nie odzwierciedla rzeczywistości. Obecnie proponujemy przyjęcie nowego statutu, który jest zaproponowany przez szkoleniowców.
Radny Jerzy Woś powiedział, że do wprowadzenia zmian w statucie nie ma zastrzeżeń. Wątpliwość dotyczy zapisów w projekcie uchwały paragraf 1 punkt 1.
Sekretarz Ilona Orakowska poinformowała, że od 1992 roku prowadzenie działalności kulturalnej jest zadaniem własnym gminy, które tworzą samorządowe instytucje kultury. Placówki instytucji w dniu wejścia w życie ustawy podlegały z urzędu do wpisu do rejestru instytucji kultury i tak zostało uczynione. Natomiast Rada podjęła uchwałę w 1995 roku,  w której powielono zapis „zakład budżetowy”.
Radni poprosili o przygotowanie i przesłanie uzasadnienia do projektu uchwały.
Ad.11
Skarbnik Danuta Olejniczak przedstawiła proponowane zmiany w budżecie gminy. Projekt uchwały w załączeniu.
Wójt Teresa Waszak wyjaśniła, że dotacja do GOK w kwocie 200.000 zł jest przeznaczona na wymianę źródła ciepła. Dotychczasowy piec przecieka, specjaliści zaopiniowali, że nie wytrzyma do końca okresu grzewczego. Przygotowujemy szacunkowe koszty montażu pomp ciepła, ogrzewania olejowego i gazowego. Dodatkowo wymianie podlega również cała instalacja grzewcza.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała dlaczego to zadanie nie było ujęte w projekcie rewitalizacji pałacu, skoro stan pieca jest tak słaby.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że o stanie pieca dowiedzieliśmy się późną jesienią. Program rewitalizacji nie obejmuje całego obiektu tylko budynek przedszkola, małe kino społecznościowe i taras za pałacem. Jest to jedyny obiekt zabytkowy, który jest własnością gminy i nie można pozwolić, aby był zaniedbany.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zapytała w jakich punktach zostaną umiejscowione hotspoty.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że hotspoty zostaną umiejscowione przy budynku Urzędu Gminy, pałacu Reymonta, orliku w Kołaczkowie i świetlicy w Bieganowie. Przyszłościowo posłużą do instalacji monitoringu na ww. obiektach. Przy wyborze punktów wzięliśmy pod uwagę dostęp do internetu szerokopasmowego, aby obniżyć koszty. Montaż hotspotów firma wykonuje bezpłatnie, natomiast po stronie gminy są koszty abonamentu w wysokości ok. 2.000 zł miesięcznie.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska powiedziała, że Rada obniżyła firmie Inea opłatę za korzystanie z pasa drogowego w zamian za doprowadzenie internetu do 800 punktów  na terenie Gminy Kołaczkowo.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że firma Inea nie wywiązała się z umowy. Zamierzeniem dla tego projektu było zamontowanie punktów hotspot w ościennych miejscowościach gminy czyli w Spławiu, Gałęzewicach, Cieślach. Okazało się, że koszty byłyby ogromne, ponieważ gmina musiałaby pokryć koszty doprowadzenia szybkiego internetu do tych miejscowości. W związku z tym zostały wybrane takie obiekty użyteczności publicznej, do których nie będzie dodatkowych opłat za doprowadzenie internetu. Jeżeli Rada nie wyrazi zgody,  wówczas trzeba będzie zrezygnować z projektu.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska uważa, że wyrażenie zgody na punkty będzie gminę dużo kosztować, a użytkowników będzie niewiele.  
Radny Michał Stefański powiedział, że każdy płaci jakiś abonament. W Kołaczkowie jest zasadne ustawienie hotspotów, ponieważ młodzież często się spotyka. Może w następnej kolejności punkty zostaną usytuowane w innych miejscowościach.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że przed wyborami prezydenckimi pan Duda zapewniał, że rozwiąże temat białych plam internetowych w Polsce i miejmy nadzieję, że do tego dojdzie.
Radna Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska zaproponowała, aby wyznaczyć jeden punkt dla hotspotu w innym miejscu na terenie gminy.
Radny Jerzy Woś zaproponował, aby umiejscowić jeden punkt hotspot w Borzykowie, jeden w Bieganowie i dwa punkty w Kołaczkowie.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że ważne przy wyborze miejsca jest dostęp do szybkiego internetu. W programie otrzymujemy grant, w którym udziałem gminy jest koszt abonamentu. W drugim programie, w którym otrzymaliśmy kwotę dofinansowania 64.000 zł środki są na realizację zadania, czyli usytuowanie do końca kwietnia br. 10 punktów hotspot.
Sekretarz Ilona Orakowska wyjaśniła, że gmina wytypowała 20 punków w całej gminie. Z uwagi na wytyczne o zapewnieniu internetu do typowanego miejsca, gmina zawęziła lokalizację do miejsc z dostępem do internetu, aby obniżyć koszty.
Radni zaproponowali spotkanie w dniu 22.02.2021 r. o godz. 14.00 w celu omówienia szczegółów dotyczących przedstawionych programów związanych z urządzeniami hotspot.
Wyniki głosowania: ZA: 14, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Radna Małgorzata Jakubowska zapytała czy miejscowości, które uczestniczyły w konkursie Pięknieje Wielkopolska Wieś i nie otrzymały dofinansowania na przedstawiony projekt będą mogły zrealizować go ze środków z budżetu gminy.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że środki zaplanowane w funduszu sołeckim na wykonanie tego zadania, można przesunąć na inne cele, natomiast środki gminne zostają w budżecie gminy.
Radna Małgorzata Jakubowska zapytała dlaczego do konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś składane są dwa wnioski, a nie trzy. Uważa, że takie działanie ogranicza możliwości dofinansowania innych miejscowości.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że na spotkaniu sołtysów w styczniu było to omawiane. Spośród wszystkich sołectw tylko sołectwo Gałęzewice było przygotowane do naboru w konkursie Pięknieje Wielkopolska Wieś. Konkurs jest ogłaszany każdego roku i na każdym spotkaniu prosimy sołectwa, aby w funduszu zostały zaplanowane środki na opracowanie dokumentacji projektowej.
Ad.12
Radny Adam Kruszyński przewodniczący Komisji Rewizyjnej złożył informację z posiedzenia komisji.
Ad.13
Przewodnicząca Danuta Grabowska odczytała wnioski w sprawie:
- rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Kołaczkowie ul. Wrzesińska
- wycinki drzew i krzewów rosnących przy ul. Leśnej i Polnej w Sokolnikach
- utwardzenia ul. Zakole w Sokolnikach
- użyczenie gruntu pod drogę w m. Spławie
- utwardzenia drogi gminnej w Gorazdowie działka nr 34.
Radny Jerzy Woś zapytał czy firma wiatrakowa zgłosiła do organu podatkowego obowiązek opodatkowania wiatraków.
Odpowiedzi na wnioski udzieliła pani wójt informując kolejno:
Wniosek dotyczący rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Kołaczkowie ul. Wrzesińska
Przygotowania do skanalizowania miejscowości Borzykowo były prowadzone kilka lat wcześniej. Przystępując do budowy kanalizacji sanitarnej gmina posiadała gotowy projekt, który wymagał tylko aktualizacji. Przygotowując aktualizację chcieliśmy poprowadzić kanalizację wzdłuż ul.  Wrzesińskiej, obejmując tą zabudowę jadąc w kierunku do Borzykowa po prawej stronie i poprowadzenie jej przez ulicę Polną.  Chcąc jednak zdążyć ze złożeniem wniosku o dofinansowanie z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zaniechaliśmy tego procesu, ponieważ nie zdążylibyśmy z przygotowaniem projektu ulicy Wrzesińskiej i aplikowaniem o dofinansowanie budowy kanalizacji w Borzykowie. Projekt ścieżki rowerowej z Kołaczkowa do Borzykowa Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotował już dawno. Zadanie zostało podzielone na 3 etapy. Wykonany został etap drugi od ulicy Szkolnej do początku Borzykowa, w tym roku ma być realizowany odcinek od Kołaczkowa do stacji paliw. W ubiegłym roku zostało przygotowane odwodnienie ulicy Wrzesińskiej, która biegnie wzdłuż drogi gminnej do cieku F4.  W tej chwili przygotowanie projektu kanalizacji sanitarnej na tym odcinku jest niezasadne, chyba że mieszkańcy wyrażą zgodę i będzie taka możliwość, żeby umiejscowić kanalizację sanitarną w pasie ich działek. Ze środków finansowych, które uzyskaliśmy z umorzenia kredytu na budowę kanalizacji sanitarnej ok. 40 tys. zł zaplanowaliśmy przygotowanie projektu kanalizacji ul. Krakowskiej i Wszemborza. W tej chwili trwają prace nad koncepcją i powstaniem projektu jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu.
Wniosek w sprawie wycinki drzew i krzewów rosnących przy ul. Leśnej i Polnej w Sokolnikach
Druhowie z OSP Sokolniki zadeklarowali usunąć gałęzie i zakrzewienia w pasie drogowym na ulicy Leśnej w Sokolnikach. Natomiast część lasu przy tych ulicach należy do nadleśnictwa oraz do osób prywatnych, dlatego zostały wystosowane odpowiednie pisma do właścicieli z prośbą o obcięcie gałęzi.
Wniosek dotyczący utwardzenia ul. Zakole w Sokolnikach
Ubytki w drodze na ul. Zakole są sukcesywnie uzupełniane tłuczniem. Od ul. Bohaterów II Wojny Światowej, do zakrętu na ul. Zakole droga jest w dobrym stanie, natomiast dalszy odcinek jest w  nieco gorszym stanie. W tej chwili nie ma możliwości utwardzenia tej drogi. Pani wójt dodała, że wpłynął jeszcze jeden wniosek z zapytaniem o utwardzenie dróg ul. Pocztowej i Szkolnej. Projekt i dokumentacja jest w całości przygotowana, wniosek o dofinansowanie już czterokrotnie był składany i niestety nie udało się pozyskać środków, a nie jest zasadne realizowanie tego zadania całkowicie z budżetu gminy.
Wniosek w sprawie użyczenia gruntu pod drogę w Spławiu
Decyzją Konserwatora Zabytków nie ma zgody na utwardzenie tej drogi, ze względu na znajdujące się w pobliżu średniowieczne grodzisko. W związku z tym jeden z mieszkańców wyraził zgodę, na użyczenie swoich gruntów na wytyczenie drogi. Podczas spotkania zostało ustalone iż geodeta wspólnie z właścicielem gruntu przygotuje wstępną propozycję, która zostanie przedstawiona Konserwatorowi Zabytków.
Wniosek dotyczący utwardzenia drogi gminnej w Gorazdowie działka nr 34
Droga z Gorazdowa do Sokolnik została utwardzona jesienią materiałem z oczyszczalni ścieków. Zaangażowali się w te prace rolnicy, którzy rozprowadzili materiał na drodze. Kolejny odcinek od Gorazdowa do nieruchomości faktycznie wymaga pracy. Również droga przez las z Gorazdowa do Sokolnik została utwardzona materiałem z oczyszczalni ścieków. Ten wniosek jest niezrozumiały, gdyż odcinek od drogi powiatowej w kierunku Sokolnik został utwardzony.
Odpowiedź na zapytanie dotyczące elektrowni wiatrowej.
Gmina nie otrzymała informacji o zakończeniu inwestycji.
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca zamknęła posiedzenie komisji wspólnych.
Protokół sporządziła                             Przewodniczący komisji
Monika Jazic                                           Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 29 lipca 2021 13:24
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 47
29 lipca 2021 13:24 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany