Odwiedź nową stronę internetową szkoły: kliknij

 MYŚL ROKU: "Każdą pracę wykonuj tak, jakby miała ona być ostatnią w życiu" - Marek Aureliusz

W Mieście negocjacji – czyli kolejny projekt z udziałem Dominiki Twardzik

W drugim tygodniu czerwca b.r. miałam niezwykłą okazję uczestniczyć w Mieście negocjacji – ogólnopolskiej konferencji młodzieżowej opartej o formułę gry symulacyjnej. Organizatorem i pomysłodawcą konferencji był Tomasz Racławski, licealista z I LO w Krośnie wraz z koleżankami: Karoliną Kochlewską, Karoliną Sobczuk i Dominiką Żółtek. Opracowany w ramach programu „Młodzież w działaniu” projekt był realizowany

dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej i Miasta Jasła oraz współpracy wielu osób i instytucji, m. in. Jasielskiego Domu Kultury i Jasielskiego Stowarzyszenia „Consensus”. Projekt objęli honorowym patronatem takie osoby jaki: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki.
W procesie rekrutacji spośród 131 kandydatów zostało wyłonionych 50 uczestników w wieku od 16 do 21 lat. Aktywiści z różnych zakątków Polski spotkali się w Jaśle – gdzie odbyła się gala inauguracyjna projektu, a część właściwa miała miejsce w Polańczyku, nad Jeziorem Solińskim. Według założeń gry byliśmy garstką ocalałych z katastrofy ludzi, która dotknęła duże Miasto Masło. Naszym zadaniem było przygotowanie – w oparciu o to, co ocalało – na nowo planu rozwoju miasta, które zaspokoiłoby wszystkich mieszkańców z różnych środowisk i grup społecznych. Przygotowany plan miał zostać przedstawiony fikcyjnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, aby ten udzielił wsparcia finansowego mieszkańcom, oczywiście jeśli misja zostanie poprawnie wykonana. Byliśmy podzieleni na trzy grupy warsztatowe: Kulturę, Edukację i Biznes. Każdy z nas dostał nową tożsamość i musiał walczyć o wpisane w rolę priorytety. Każdy konsensus osiągany był drogą negocjacji. Dodatkowo funkcjonowała grupa media, która za zadanie miała dokumentowanie i relacjonowanie wydarzeń, śledzenie działań pozostałych grup, przeprowadzanie wywiadów i nadzorowanie jakości owoców pracy. Równolegle do działań ocalałych Maślanów prowadzone były warsztaty z wystąpień publicznych, improwizacji scenicznej i tworzenia biznesplanu – wszystko to, abyśmy mogli nabyć umiejętności potrzebnych nie tylko podczas realizowania projektu, ale także przydatnych w późniejszym życiu. Na Mieście negocjacji każdy uczestnik mógł zobaczyć w jakim stopniu rozwinięte są jego poszczególne predyspozycje, a następnie dzięki pomocy ekspertów poznać wiedzę teoretyczną, aby na koniec sprawdzić ją ponownie w praktyce. Taka forma nauki przynosi najlepsze efekty, ponieważ wiąże się z dobrą zabawą i satysfakcją wynikającą z osiągania stawianych sobie celów.
Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu każdego mieszkańca naszego miasta, nadzwyczajnej kreatywności i pomysłowości młodzieży oraz wsparciu ze strony organizatorów wypracowaliśmy niezbędne struktury miasta, przyczyniając się w ten sposób do przychylnej decyzji prezydenta USA w sprawie udzielenia kredytu. Tym sposobem otrzymaliśmy 28 miliardów kostek (waluta maślarska) oraz spędziliśmy 6 wspaniałych dni w miłej atmosferze zyskując wiele niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, które z pewnością zaowocują w przyszłości! Konferencja ta była kolejnym dowodem na to, że warto uczyć się, rozwijać swoje zdolności i podążać drogą inspiracji nawiązując nowe znajomości.

    

© 2010-2022 Bogdan Rzeźnik-Zubek

Slideshow is powered by Noobslide