Odwiedź nową stronę internetową szkoły: kliknij

 MYŚL ROKU: "Każdą pracę wykonuj tak, jakby miała ona być ostatnią w życiu" - Marek Aureliusz

Maluszki świętują Dzień Misia

Dzień Pluszowego Misia w grupie Maluszków obchodzony był w nieco zmienionej formie w dniu 25 listopada. Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodzi swoje święto co roku właśnie 25 listopada. Tegoroczne pluszowe misie, które dzieci bardzo chętnie przynosiły w tym dniu do przedszkola zastąpiły piękne prace plastyczne misiów, które naszej najmłodszej grupie pomogli wykonać zdolni rodzice. W tym miejscu składamy  serdeczne podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w tą pracę i uświetnienie naszej wspólnej zabawy.

25 listopada nie jest przypadkową datą. Tego dnia przypada rocznica powstania pluszowego misia. Samo święto nie ma długiej tradycji, gdyż obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek jest wypełniony misiami różnej wielkości, kształtu oraz kolorów. Z czasem misie zaczęto ubierać. Doszły dodatki: kokardki, kapelusze, krawaty, muszki, koszule, kamizelki, kubraczki, spodnie (najlepiej ogrodniczki), sukienki, fartuszki no i oczywiście buty. Wszystko gustownie dobrane i zgodnie z obowiązujący stylem.

Warto przypomnieć, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się pewna legenda sięgająca 1902 roku, a dotycząca wydarzenia z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on wraz z przyjaciółmi na polowanie. Niestety, przypadkowo, w trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Cała historia została zilustrowana komiksem w dzienniku "Washington Post". Natomiast wydarzenie z niedźwiadkiem i prezydentem w rolach głównych zainspirowało Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci, właśnie pluszowego misia. Autor nazwał maskotkę Teddy's Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Inna historia dotyczy końca XIX wieku i Margarete Steiff – niemieckiej inwalidki sparaliżowanej wskutek choroby Heinego-Medina, która szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Riczard Steiff wpadł na pomysł ulepszenia sposobu szycia pluszaków i postanowił założyć firmę produkującą takie zabawki. Firma powstała w wirtemberskiej miejscowości Giengen an de Brenz, niedaleko granicy bawarskiej.

Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku ok. 1903 r. Zainteresowały one Amerykanów na tyle skutecznie, że 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Jednak Firma Steiffa nadal istnieje i zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.

Nasz dostojny jubilat czyli pluszowy miś, który powstał ok. 118 lat temu, do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych i najsympatyczniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Czy pamiętacie swoje misie z dzieciństwa? A może nawet teraz przynoszą Wam szczęście i dają poczucie bezpieczeństwa?

Miś albo po prostu misio przez lata był pozytywnym, niekiedy ciapowatym a czasami nieco zwariowanym bohaterem wielu bajek, piosenek, komiksów i filmów nie tylko dla dzieci. Do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol, Miś Yogi, Miś Paddington czy Gumisie i wiele innych. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele radości. Filmy oraz bajki z misiem w roli głównej są ponadczasowe, uczą zrozumienia, tolerancji i miłości. Wciąż ogląda się je z uśmiechem, przyjemnością i sentymentem. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co ważne, dobre, ciepłe i delikatne.

Czy tego dnia bawiliśmy się doskonale oraz czy ten dzień na długo zapamiętamy proszę sprawdzić samemu oglądając zdjęcia zrobione w tym dniu...

    

© 2010-2022 Bogdan Rzeźnik-Zubek

Slideshow is powered by Noobslide