Odwiedź nową stronę internetową szkoły: kliknij

 MYŚL ROKU: "Każdą pracę wykonuj tak, jakby miała ona być ostatnią w życiu" - Marek Aureliusz

„NAS JEST WIELU, ZIEMIA TYLKO JEDNA" szkolna debata ekologiczna

Dnia 5 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Jaszczwi odbyła się debata dotycząca ekologii, której temat brzmiał: „NAS JEST WIELU, ZIEMIA TYLKO JEDNA. Co zostało zrobione i co możemy jeszcze zrobić?” Jej nadrzędnym celem była realizacja

zadania rekrutacyjnego, któremu musieli sprostać uczniowie klasy II gimnazjum Dominika Twardzik i Paweł Nikody, aby dostać się do tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ponadto spotkanie ekologiczne miało również wymiar dydaktyczny, ponieważ publicznością debaty byli uczniowie Gimnazjum w Jaszczwi i mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat ekorozwoju lokalnego.

 

Dominika i Paweł przygotowali się do tematu debaty perfekcyjnie. Postanowili zaprosić wielu interesujących osobistości, którzy z racji zajmowanych stanowisk mają bogatą wiedzę na temat poruszanego w debacie zagadnienia. Swoją obecnością zaszczycili nas goście:

-  Piotr Rostek- zastępca Gminy Jedlicze

-  Mariusz Ślusarczyk – kierownik referatu do spraw ekologii i ochrony środowiska Gminy Jedlicze

-  Janusz Nagnajewicz – Prezes przedsiębiorstwa RAF-EKOLOGIA

-  Agnieszka Szewczy i Krzysztof Gancarz – przedstawiciele JPGKiM w Jedliczu

-  Bożena Baran – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu wraz z nauczycielką biologii Małgorzatą Dobrowolską oraz z uczniami gimnazjum

-  Stanisław Twaróg – przedstawiciel Rady Rodziców

-  Wiesław Gajda – sołtys wsi Jaszczew

-  Bogdan Rzeźnik-Zubek – dyrektor Zespołu Szkół w Jaszczwi wraz w nauczycielami Agatą Chłap i Elżbietą Brońską-Piekoś

-  Brygida Bożek – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Aby wprowadzić zgromadzonych w tematykę debaty uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali ciekawy spektakl o konsekwencjach złego wykorzystywania zasobów środowiska naturalnego. Brawurowa gra aktorska uczniów oraz film edukacyjny świetnie zobrazowały problem ekologiczny, z jakim boryka się każdy z nas. Kolejnym etapem spotkania był quiz ekologiczny przeprowadzony wśród uczniów, a jego uzupełnienie stanowiła prezentacja multimedialna.

Po części inaugurującej przeszliśmy do meritum zagadnienia, a więc do debaty. W pierwszej kolejności wypowiedział się zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek, który pokrótce przedstawił założenia polityki ekologicznej naszej Gminy. W dalszej kolejności glos zabierali kolejni goście analizując problemy segregacji i utylizacji odpadów, korzyści z przynależności do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki czy korzyści korzystania z solarów jako źródła energii odnawialnej.

Jak się okazało problemów i zagadnień jest wiele, zatem było też o czym rozmawiać.

Dyskusja była długa i owocna. Dzięki naszym gościom Dominika i Paweł mogli opracować wiele wniosków do działania na rzecz środowiska lokalnego, bo faktem jest, że aby pomóc Matce Ziemi, należy zacząć od „własnego podwórka”. Po rozmowie powstały następujące wnioski:

  1. Utworzenie pro-ekologicznego fanpage facebookowego pod nazwą „Ekoludki Gminy Jedlicze”.
  2. Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej:
    1. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: przeprowadzenie lekcji nt. zagrożeń dla środowiska; -zorganizowanie „Eko-balu” z konkursem na najpiękniejszy strój ekologiczny oraz innymi konkursami; -ogłoszenie konkursu plastycznego „Eko-stolica naszych marzeń” oraz próba uzyskania środków na zakup nagród dla laureatów konkursu przez spółkę RAF-Ekologia;

    2. Wśród mieszkańców naszej miejscowości:
      - Prelekcja dla rodziców nt. zagrożeń i konsekwencji prawnych oraz zdrowotnych wynikających z palenia odpadów w piecach;
      -przygotowanie, wydruk i rozpowszechnienie wśród mieszkańców książeczek informacyjno-edukacyjnych „Jak żyć ekologicznie?”.
    3. Zorganizowanie „Eko-pikniku” w naszej szkole.
    4. Założenie szkolnego kółka ekologiczno-artystycznego – „Zanim wyrzucisz – artystyczny recykling”. Wystawa prac uczniów na „Eko-pikniku”.
    5. Zbiórka ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) podczas „Eko-pikniku” oraz oddanie go do punktu odbioru w JPGKiM. Wcześniejsze przygotowanie ulotek informacyjnych, oferowanie pomocy, zasadzenie przez uczniów sadzonek kwiatów, które będą upominkiem dla mieszkańców wspierających akcję.
    6. Zorganizowanie wyjścia do RAF-Ekologii – pozytywne nastawienie prezesa RAF-Ekologii – pana Janusza Nagnajewicz.
    7. Udział we wspólnym happeningu ekologicznym z okazji Dnia Ziemi wraz z zaprzyjaźnionym Gimnazjum z Jedlicza. Propozycja włączenia się do akcji innych szkół z terenu gminy.

W przygotowaniu uczniów do tego innowacyjnego przedsięwzięcia wzięli udział nauczyciele: Gabriela Biedroń, Marta Zaborowska, Agnieszka Próchnicka, Dorota Nowotyńska. Mamy nadzieję, że nasze plany i zamiary uda się zrealizować jak najszybciej, choć zmiany zawsze są trudne. Wiele już zostało zrobione, i wiele można jeszcze zrobić, co udowodnił nasz zespół debatowy. Postarajmy się zacząć od rzeczy prostych: nie zaśmiecajmy naszego otoczenia, bądźmy otwarci na wspólne działania, uczmy się od siebie praktycznych działań na rzecz swojego środowiska lokalnego.

 

    

© 2010-2022 Bogdan Rzeźnik-Zubek

Slideshow is powered by Noobslide