Odwiedź nową stronę internetową szkoły: kliknij

 MYŚL ROKU: "Każdą pracę wykonuj tak, jakby miała ona być ostatnią w życiu" - Marek Aureliusz

Działania edukacyjne

Statystyka

Odsłon artykułów:
1930308

Aktualnie online

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Radio on-line

logo_radio_eska

logo_radio_rmf

polski1

radio_wawa_logo

Droga do Niepodległości - 95 rocznica odzyskania niepodległości

"Droga do Niepodległości" - te słowa stały się mottem przewodnim akademii, która odbyła się dnia 8 listopada 2013 roku w Zespole Szkół w Jaszczwi z okazji  95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie w montażu słowno- muzycznym przypomnieli, iż  jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski jest – 11 listopada 1918 roku. Podkreślili, że niepodległość Polski wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe  okoliczności historyczne. Nie był to jedyny zryw narodowowyzwoleńczy. Każde pokolenie składało ofiary krwi w wielkich powstaniach przeciw zaborcom.

Dzieje męczeńskiej Polski zostały zawarte w programie. Wędrówki polskiego ludu, żołnierzy, powstańców oraz drogę do niepodległości przybliżyła konferansjerka Patrycja Lasota. Paweł Nikody zaśpiewał pieśń „ Bywaj dziewczę zdrowe” i żegnał się z ukochaną idąc na bój. Zaś Angelika Znój i Aleksandra Gajda  zaprezentowały się w utworze „ Żeby Polska była Polską”. Dialog z legionistą przeprowadzili Paulina Wilusz i Adrian Bożek. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Maciej Izowit i wygłosił przemówienie do I Kompanii Kadrowej. Został  także odczytany apel poległych, wspominając tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Z kolei harcerze przypomnieli, iż ważnym wydarzeniom historycznym towarzyszyła poezja- ukazywała rozpacz pokonanych, ale budziła też wiarę w przyszłe zwycięstwo.

Uroczystość uświetniła  także prezentacja multimedialna  „11 listopada -  Narodowe Święto Niepodległości”, przygotowana przez  Patrycję Lasotę oraz Macieja Dobosza.  Przybliżając te radosne zdarzenia pokazaliśmy młodemu pokoleniu idee patriotyczne.

Warto wspomnieć, iż w akademii brały też  udział uczennice z  Gimnazjum w Moderówce - Dominika Góra i Diana Gałuszka. Podziwialiśmy ich zdolności wokalne w utworach: „Biały krzyż” i „Mury”

Fragmenty poezji oraz wzruszające pieśni patriotyczne wykonała młodzież pod kierunkiem Renaty Stec, Małgorzaty Bochenek i Tomasza Fortuny.

    

© 2010-2022 Bogdan Rzeźnik-Zubek

Slideshow is powered by Noobslide