Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

28 maja uczniowie z klasy 2a i 3a odbyli z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego magiczną podróż pt. „Piękna nasza Polska cała”. Podczas cudownego widowiska edukacyjnego udali się na wyprawę w świat muzyki i tańca, zobaczyli, jak bogaty jest folklor naszego kraju. Zarówno historia jak i obrzędy, sztuka ludowa, muzyka, taniec, stroje ludowe są podstawą tożsamości narodowej i rozwijają w nas poczucie wspólnoty. Stroje i tańce z różnych regionów naszego kraju są najpiękniejsze na świecie!

Dzieci przekonały się o tym na własne oczy – obejrzały tańce w wykonaniu najwspanialszych artystów w ich mateczniku – w Otrębusach koło Warszawy.

Podróż rozpoczęła się na Mazowszu, gdzie podziwialiśmy strój wilanowski oraz tańce z tego regionu Polski. Następnie udaliśmy się na Kurpie – tam charakterystyczne są wycinanki kurpiowskie oraz sztuka bursztyniarstwa. Dzieci podziwiały żywiołowe tańce kurpiowskie, które zachowały się do dziś w większości w niezmienionej formie. Kolejny region Polski, który odwiedziliśmy z Zespołem to Kaszuby. Oprócz tańców kaszubskich oglądaliśmy niezwykle piękny haft kaszubski. W Wielkopolsce podziwialiśmy dostojne i poważne tańce szamotulskie. Zaprezentowano nam ciekawy instrument: kozła weselnego.  Następnie uczniowie zostali zabrani na Śląsk, gdzie zobaczyli tańce wilamowickie oraz rozbarskie. W Małopolsce królują tańce góralskie, które mają na celu pokazanie siły i zręczności tancerzy. Ostatnim miejscem odwiedzonym z Zespołem była Lubelszczyzna. Zobaczyliśmy strój krzczonowski – tak zwane „pasiaki” i tańce lubelskie.

Po obejrzeniu widowiska na dzieci czekała niespodzianka – zwiedziły sale, w których odbywają się próby Zespołu: grupy baletowej, tancerzy, chóru oraz orkiestry. Pozwolono nam zajrzeć za kulisy.

Wyjazd był niesamowity i z pewnością na długo go zapamiętamy. Była to lekcja zarówno muzyki jak i historii a także możliwość poznania piękna polskich tradycji i folkloru.

Bardzo dziękujemy pani Annie Brodzie za zorganizowanie wycieczki.