Projekt "Dzieciństwo bez próchnicy"

 

W roku szkolnym 2015/2016 nasza placówka brała udział w ogólnopolskim projekcie pn.

„EDUKACJA, PROMOCJA I PROFILAKTYKA W KIERUNKU ZDROWIA JAMY USTNEJ SKIEROWANA DOMAŁYCH DZIECI, ICH RODZICÓW, OPIEKUNÓW I WYCHOWAWCÓW,

współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Projekt był realizowany w partnerstwie dziewięciu uniwersytetów i placówek medycznych na terenie całego kraju. Jego założeniem byłot dotarcie z edukacją stomatologiczną do ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych.

Program  promował zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci.

Celem głównym projektu było obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

Cele bezpośrednie projektu to:

  1. poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat,
  2. wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

By osiągnąć zamierzone cele zostały podjęte odpowiednie zadania, które realizowane były w ramach edukacji pośredniej

Edukacja pośrednia to działania szkoleniowe skierowane do wychowawców/nauczycieli przedszkolnych Uczestnika Projektu, które  miały miejsce na terenie powiatu, właściwego według lokalizacji przedszkola.
Materiały edukacyjne przekazane na terenie Uczestnika Projektu bądź za jego pośrednictwem  obejmowały:
a. szczoteczki i pasty do zębów;
b. film edukacyjny;
c. ulotki edukacyjne dla dzieci;
d. ulotki edukacyjne dla rodziców;
e. pakiety edukacyjne dla przedszkoli (zawierające materiały i pomoce dydaktyczne do samodzielnego wykorzystania, także po zakończeniu projektu).

Korzyści  z realizacji  projektu:

  • objęcie trwałymi działaniami edukacyjnymi dzieci przedszkolnych w wieku 3-5 lat na terenie całego kraju poprzez instytucje wychowania przedszkolnego oraz działania pośrednie prowadzone przez rodziców/opiekunów, lekarzy, i pielęgniarki. Bezpośrednie działania edukacyjne obejmą grupę ponad 1700 przedszkoli, a do dodatkowych 5000 placówek zostaną skierowane działania pośrednie. Docelowo liczba dzieci objętych różnymi formami edukacyjnymi wyniesie co najmniej 300 000;
  • prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów(małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, personelu medycznego) wpłynie na poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych (past do zębów z zawartością fluoru również przez młodsze dzieci), wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków), przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną. Ponadto w środowisku rodzinnym oraz instytucji nauczania i wychowania będzie  promowała  równoległe współdziałanie ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy;
  • docelowo, jako efekt projektu spodziewana jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat weryfikowana w oparciu o wskaźnik PUW-Z na podstawie badań klinicznych wybranej grupy dzieci. Celem bezpośrednim jest wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych. W ramach projektu zaplanowano objęcie działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi poprzez przeszkolony personel wychowania przedszkolnego i edukatorów 300000 dzieci w wieku 3-5 lat.
 Przedszkolaki były bardzo zadowolone z przeprowadzonych zajęć oraz otrzymanych prezentów. Przedszkole zaś otzrymało Certyfikat potwierdzający czynny udział w projekcie.