Dziś obchodzimy 103. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jest to dla nas i naszego regionu, wydarzenie szczególnie ważne. Stanowiło ono przełom w dziejach naszego narodu, po zakończeniu I wojny światowej, któremu dane było cieszyć się wywalczoną wolnością i niezawisłością, po 123 latach niewoli.
Odrodzona 11 listopada 1918 roku Rzeczpospolita, była na etapie kształtowania swoich granic – na tym tle, było wiele kwestii, które należało rozwiązać: przynależność państwową Wielkopolski, Górnego Śląska, Warmii i Mazur, Spisza i Orawy oraz Kresów Wschodnich. Sprawa Wielkopolska była najbardziej eksponowana, gdyż wagą tego problemu politycznego było tło historyczne, bezsprzeczna identyfikacja naszego regionu z Rzeczpospolitą.
Nasz region, jako jeden z pięciu podstawowych historycznych regionów Polski, był kolebką państwa, wpływał na kształtowanie świadomości narodowej, kulturowej, religijnej oraz wyznaniowej. Tożsamość narodowa wpływała na wizerunek państwa, jego prestiżu i honoru, wszystkich odniesień do tradycji kulturowych – jako czynników w kształtowaniu się państwa i narodu.
Państwo pozbawione naszego regionu, odgrywałoby zasadniczo mniejszą rolę polityczną i historyczną. Nie byłoby odniesień do przeszłości, pojawiłby się problem z nawiązaniem do ciągłości historycznej i kulturowej z przeszłości, ważnej dla tożsamości narodowej oraz czynników państwowotwórczych.
Społeczeństwo naszego regionu (i stojące na jego czele elity polityczne), zdawało sobie sprawę z powagi sytuacji, że jedyną drogą, która określi przyszłość Wielkopolski w niedalekiej przyszłości jest walka zbrojna. Dobrze zaplanowane i zorganizowane powstanie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, udział w nim osób mających doświadczenie bojowe z frontów I wojny światowej – było gwarancją sukcesu o to, że Wielkopolska powróci do Macierzy.
W Powstaniu Wielkopolskim, liczny udział wzięli mieszkańcy Ziemi Wrzesińskiej, w tym również mieszkańcy Sokolnik. Wielu z nich poświęciło dla sprawy, swoje życie w bitwach Frontu Północnego (w rejonach Szubina, Nakła, Kcyni, Inowrocławia).
Dzisiaj o godzinie 10.00 na miejscowym Cmentarzu Parafialnym, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sokolnikach, oddali hołd Naszym Bohaterom. Delegacja szkolna z Panią Dyrektor, Elżbietą Matuszak na czele, nauczycielem historii, Eugeniuszem Kaczmarkiem oraz uczniami klasy siódmej: Zuzanną Jóźwiak, Wiktorią Kreczmer oraz Kacprem Nowakiem, zapaliła ozdobione biało – czerwonymi wstążkami znicze na Mogile Poległych i Pomordowanych oraz na grobach rodzinnych, uczestników Powstania Wielkopolskiego.
GALERIA1zobacz
GALERIA2zobacz
GALERIA3zobacz
Eugeniusz Kaczmarek, nauczyciel historii