Zabawa to nieodłączny element dzieciństwa. Dla malucha jest przyjemnością, czasem sposobem na nudę, ale przede wszystkim nauką. Zwłaszcza, jeśli ma do dyspozycji mądre zabawki i rozwijające gry edukacyjne. Podczas każdej zabawy małe dzieci uczą się nowych rzeczy, poznają i odkrywają otaczający ich świat, mechanizmy, które nim rządzą, ćwiczą swoje mięśnie i zmysły. Dlatego ta czynność jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju – tu z pomocą mogą przyjść odpowiednio dobrane gry edukacyjne.
Trzylatek potrzebuje nie tylko ćwiczeń motorycznych, ale i umysłowych. To już czas na poznanie kolorów, kształtów, a nawet liter i cyfr. Maluszki z oddziału „Pszczółki” doświadczają różnorodnych zajęć i zabaw, nawet tych interaktywnych.
Nasze przedszkole jest dobrze wyposażone w różne pomoce edukacyjne. Na zdjęciach-GALERIA 1– widać, jak dzieci aktywnie biorą udział w zabawach. Mimo, iż nie potrafią jeszcze odróżnić wszystkich figur geometrycznych, to potrafią je posegregować według kształtu, koloru i wielkości. To świetne ćwiczenia służące rozwijaniu funkcji poznawczych dziecka, takich jak: spostrzeganie, uwaga i pamięć, a także wyobraźnia, myślenie i mowa.
GALERIA 2 przedstawia zabawy, które rozwijają percepcję wzrokową. Percepcja to nic innego jak zdolność do różnicowania kształtów, do ich zapamiętywania odtwarzania na podstawie wzoru lub z pamięci, spostrzeganie figury i tła czy położenia przedmiotów w przestrzeni. Wykorzystana pomoc edukacyjna jest bardzo łatwa do zrobienia, a jej uniwersalność (2 strony gry) pozwala na dostosowanie poziomu gry do potrzeb i możliwości dziecka.
Czasami warto zamienić drogie, elektroniczne zabawki na zwykłą matę czy grę planszową, bowiem takie gry i pomoce przedszkolne funkcjonowały w „starej szkole” i odznaczały się bogatą wartością edukacyjną. Przede wszystkim rozwijały wyobraźnię, logiczne myślenie, kształtowały umiejętności pracy w zespole oraz pomagały łatwiej znosić porażki i cieszyć się wygraną. Tak jest do dziś! Te walory są niezmienne, dlatego wybierajmy dla dzieci wartościowe gry i pomoce edukacyjne!
Milena Jóźwiak-Szklarkowska