Władysław Stanisław Reymont, jeden z nielicznych polskich noblistów, to szczególna postać dla Gminy Kołaczkowo. Przede wszystkim za sprawą pałacu, w którym spędził kilka lat swojego życia. Mieszkańcy i władze starają się, aby pamięć o pisarzu i jego twórczości pozostawała żywa wśród dorosłych, ale i wśród młodzieży. Tak też się dzieje.
15 czerwca sześcioro uczniów z klas VII-VIII (Olga Kosmala, Antonina Miara, Aleksandra Pocztarek, Amelia Stawicka, Szymon Bednarek oraz Kamil Szczepaniak) wzięło udział w XXII Turnieju Gmin Reymontowskich w Lipcach Reymontowskich. Grupa ta stanowiła część drużyny Gminy Kołaczkowo i reprezentowała ją w konkursie na scenkę z „Chłopów”. Młodzież naszej szkoły pod opieką Pani Magdaleny Rzepki przygotowała krótki, zabawny występ, opowiadający o przygotowaniach do ślubu Jagny Paczesiówny i Macieja Boryny. Młodzi aktorzy rywalizowali z pięcioma innymi zespołami, ale kiedy tylko pojawili się na scenie w przepięknych, ludowych kostiumach, publiczność nie kryła zachwytu. Obycie sceniczne, pewność siebie, charyzma, a także zabawne dialogi sprawiły, że inscenizacja przemówiła również do serc jury. W efekcie scenka pt. „Mamo, ja nie chcę za mąż” zdobyła pierwsze miejsce w konkursie, deklasując przy tym konkurencję. Uczniowie zachwycili Lipce Reymontowskie do tego stopnia, że wiele osób podchodziło do nich, aby zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. W turnieju wzięła udział również polonistka – p. Magdalena Rzepka, reprezentując Gminę Kołaczkowo w konkursie na najpiękniejsze przebranie za postać z „Chłopów” Władysława Reymonta. Wcielając się w Jagnę, zdobyła trzecie miejsce. Cała drużyna Gminy Kołaczkowo, zajmując czołowe miejsca w najważniejszych konkurencjach, stanęła na najniższym stopniu podium, pozostawiając w tyle kilka zespołów.
Cały dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze pozytywnej rywalizacji, ale również integracji międzypokoleniowej. Mimo ogromnych upałów, które zawodnikom ubranym w stroje ludowe dokuczały tym bardziej, wszyscy bawili się świetnie.
Magdalena Rzepka