Wystawa pod hasłem „Tam od Gniezna, tam od Warty” została otwarta 12 kwietnia. Dla zwiedzających będzie czynna w dniach od 15 do 17 kwietnia, w godz. 13.00 – 15.00. Poświęcona jest bohaterkom Strajku Szkolnego we Wrześni w maju w 1901 roku.
Tematyka wystawy związana jest z projektem edukacyjnym pt.: „Szkoła Dziedzictwa Kulturowego ONA”, nad którym patronat sprawują Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT – BRAMA POZNANIA ICHOT oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Projekt edukacyjny rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku podczas trzydniowych szkoleń i warsztatów w Poznaniu, w których uczestniczył opiekun grupy projektowej – Eugeniusz Kaczmarek. Omawiano tam podstawowe założenia metody Pop – Up Museum, pierwszej innowacyjnej metody wprowadzanej do Polski (głównie w Warszawie i Poznaniu). Jest to tymczasowa krótkotrwała ekspozycja, która powstaje jako odpowiedź na wybrany wcześniej temat poprzez umieszczenie w danej przestrzeni obiektów przygotowanych przez uczestników akcji.
Ekspozycja z założenia miała dotyczyć kobiet polskich – ich szczególnej roli w życiu lokalnym oraz zaangażowanie w działania patriotyczne XIX i początków XX wieku. Ideą przewodnią przygotowanej wystawy jest wyeksponowanie postaci kobiecych, z naszego regionu i najbliższej okolicy, które do niedawna w przeciwieństwie do świata mężczyzn zaangażowanych w działalność patriotyczną i społeczną, odgrywały drugoplanową rolę, wynikającą z ówczesnego porządku społecznego czy norm obyczajowych tamtego okresu.
Ekspozycja szkolna znajdująca się na parterze, po prawej stronie korytarza – przestrzeni wystawienniczej przedstawia symbolicznie postacie 27 wrzesińskich uczennic, bohaterek wydarzeń z 1901 roku (dziewczęta stanowiły większość strajkujących uczniów). Postacie to faktury ciała wycięte z kartonu, które umocowane są na drewnianych stojakach (wykonanych przez panów: Piotra i Domika Kreczmerów – prowadzących miejscowy zakład stolarski, współpracujących ze szkołą). Stanowią one najważniejsze odniesienie ekspozycji. Umieszczone na dole tabliczki nadają im osobowość w sposób symboliczny. Tło wystawy uzupełniają boczne dekoracje w postaci gazetek i symboli z roku 1901, przygotowane przez uczennice klasy VII- Kingę Głowacką i Aleksandrę Pocztarek oraz Marikę Murawską i Martynę Konieczka uczennice klasy VIII. Dziewczęta aktywnie włączyły się w przygotowanie ekspozycji. Wykazały się pracowitością i zaangażowaniem. Intrygującym widza efektem jest dopełnienie przestrzeni znajdującym się z tyłu korytarza ekranem, na którym wyświetlany jest fragment filmu Filipa Bajona pt.: „Wizja lokalna 1901” ze śpiewanym w języku niemieckim „Psalmem Dawidowym” i momentem rozpoczęcia strajku szkolnego.
Składam wyrazy podziękowania:
K.Głowackiej, M. Konieczka , M. Murawskiej, A. Pocztarek.
Eugeniusz Kaczmarek
Koordynator projektu