Profilaktyka to ciągły proces wspierania człowieka w rozwoju oraz chronienia go przed zagrożeniami i reagowaniem na pojawiające się zagrożenia. Jej celem jest ochrona dziecka, ucznia przed zakłóceniami rozwoju, czyli przed podejmowaniem działań hamujących lub niszczących rozwój, określonych jako zachowania ryzykowne.
W ramach realizacji projektu „Żyję zdrowo, ekologicznie i bezpiecznie” dnia 26 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki Uzależnień pod hasłem „Dopalacze – nie dziękuję!”.
Zrealizowane działania:
Podczas warsztatów profilaktycznych uczniowie dowiedzieli się o negatywnym wpływie dopalaczy na organizm młodego człowieka, odpowiedzialności z własne wybory i decyzje, a także asertywnych zachowaniach, mających na celu uchronienia siebie przed uleganiem namowom do spróbowania dopalaczy.
Celem spotkania z rodzicami było przekazanie informacji na temat zachowań ryzykownych, które często występują wśród młodzieży. Uczestnicy prelekcji zostali zapoznani z negatywnym działaniem dopalaczy na organizm młodego człowieka. Poznali również definicję uzależnienia oraz jego objawy. Szczególnie istotne znaczenie miało przekazanie ważnych informacji na temat zachowań asertywnych i korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu.
Zajęcia prowadził Pan Leszek Roszczenko z Fundacji Bonum Humanum zajmującej się działaniami na rzecz zdrowych modeli życia i relacji społecznych, upowszechniania najnowszej wiedzy o kluczowych czynnikach ochronnych i czynnikach ryzyka w uzależnieniach i zachowaniach ryzykownych.
Organizatorem warsztatów była GKRPA w Kołaczkowie przy współpracy pedagoga szkolnego.
Aleksandra Sommerfeld – Walory