W 100.lecie odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2018
Podziękowanie
12 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Wieczór śpiewanek patriotycznych

 

Żeby Polska była Polską”– tą piosenką rozpoczęliśmy wieczór śpiewanek patriotycznych w Szkole Podstawowej w Sokolnikach dla uczczenia 100.rocznicy odzyskania niepodległości. Spotkanie poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, po której mieszkańcy, dzieci z rodzicami i zaproszeni goście przeszli z biało-czerwonymi chorągiewkami do szkoły.

Słoneczne, niedzielne popołudnie -11listopada- miało wyjątkowy charakter, bo to przecież setna rocznica. Przygotowania trwały od kilkunastu dni. Klasy i szkolne korytarze przybrały odświętne barwy narodowe. Na stołach patery z babeczkami, muffinkami i świętomarcińskimi rogalikami udekorowanymi malutki flagami, przygotowane przez rodziców naszej szkoły. W świetlicy rzędy krzeseł, czekające na gości, przygotowana na występ scena.

O godz. 13.45 delegacja władz samorządowych i uczniów naszej szkoły zebrała się na  cmentarzu parafialnym, by na mogiłach poległych w obronie ojczyzny złożyć kwiaty i zapalić znicz, po czym udała się pod tablicę pamiątkową przy ulicy Szkolnej 15, by złożyć hołd pomordowanym Sokolniczanom.

Wszyscy, którzy przyjęli nasze zaproszenie na tę uroczystość są świadkami historii. Nie zdarzy się następna taka rocznica. Tym, którzy uczestniczyli w przygotowanych przez uczniów, pracowników szkoły i rodziców obchodach 100-lecia niepodległości – składam wielkie, stukrotne podziękowania. Nasi goście – rodzice, dzieci, uczniowie, mieszkańcy Sokolnik i okolicznych wsi, sołtysi, radni z panią wójt na czele, kierownicy jednostek organizacyjnych naszej gminy, ksiądz proboszcz, strażacy, byli jednocześnie artystami. Zaśpiewali wspólnie znane, ale jakże rzadko śpiewane piosenki patriotyczne, do których akompaniowała na instrumencie pani Agnieszka Konopka Adamska – nauczyciel muzyki. Pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe stanowią piękną lekcję polskiej historii. Tak było i u nas. Uczennice klasy IV – Łucja Kołodziejczak i Oliwia Walczak oraz nauczyciel, pan Eugeniusz Kaczmarek, który wcielił się w rolę dziadka, przedstawili historię narodu polskiego od czasów rozbiorów do okresu II wojny światowej poprzez polskie pieśni patriotyczne.

 Repertuar obejmował następujące tytuły:

My, Pierwsza Brygada”– pieśń wojskowa, kombatancka, dumna i rozgoryczona, gorzka i gniewna na tę część narodu, która nie szanowała legionowego czynu i wiary w niepodległość. Marszałek Józef Piłsudski nazwał kiedyś ten utwór „najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.

„Przybyli ułani pod okienko” -popularna piosenka najczęściej śpiewana w czwartym szwadronie ułanów, a potem w całych Legionach.

Hej, sokoły” – piosenka pochodząca z dawnych wieków, ale spopularyzowana dopiero w  XX wieku, zwłaszcza od wojny polsko-bolszewickiej; jest w Polsce śpiewana jako popularny utwór biesiadny.

„Serce w plecaku”-podczas II wojny światowej śpiewali ją Polacy na wszystkich frontach. Szczególną popularność zyskała w polskich oddziałach partyzanckich.

Hej, chłopcy, bagnet na broń”

Pałacyk Michla” –  wojenny hymn harcerski Batalionu Parasol, który powstał 4 sierpnia 1944.

Warszawskie dzieci”- do dziś jedna z popularniejszych piosenek powstania warszawskiego.

„Jak długo w sercach naszych”

Barka”– Jan Paweł II sam śpiewał ją w Gnieźnie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

„Mazurek Dąbrowskiego”- słowa hymnu nazywanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech – zostały napisane przez Józefa Wybickiego. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazurka pozostaje nieznany. Od lutego 1927 roku „mazurek Dąbrowskiego” oficjalnie i niezmiennie pełni rolę hymnu państwowego, zapisanego w Konstytucji.

 

Pieśni patriotyczne potrafią nas wzruszyć do łez i obudzić szlachetną część naszej natury. W Polsce powstały wspaniałe pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe, które przez pokolenia zagrzewały Polaków do walki, a dziś, rozgrzewają w nas miłość do ojczyzny. Są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego musimy je pielęgnować, gdyż są one czasem jedyną mogiłą poległych bezimiennych żołnierzy.

Uroczystość prowadziły pani Elżbieta Jędraszak oraz pani Magdalena Rzepka. Spotkanie uświetnił występ dwóch młodych artystów: Emilii Ostrowskiej – uczennicy Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni, która zaśpiewała piosenkę „Zdumienie” Piotra Rubika oraz utwór Edyty Gepert „Zamiast” i występ Mikołaja Milczarka – ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, który zaśpiewał piosenki „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Zegarmistrz światła purpurowy” Tadeusza Woźniaka” oraz utwór „Partyzant” z repertuaru grupy Dżem. Dziękując za ich gościnny występ, życzę młodym artystom wielu sukcesów oraz radości i satysfakcji ze śpiewania.

GALERIA 1

GALERIA 2

   Elżbieta Matuszak