„Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu.”
Robert Fulghum
Wakacje dobiegły końca. Za nami pierwszy tydzień Nowego Roku Szkolnego. Dla niektórych rodziców to początek nowego etapu w życiu dziecka. Mowa oczywiście o przedszkolu, do którego zawitały 3, 4 i 5latki. Jak w tej nowej sytuacji się odnajdą? Jak sobie poradzą? Te i podobne pytania zapewne niejednemu rodzicowi 3 –latka (i nie tylko) kołaczą się obecnie po głowie.
POCZĄTEK JEST ZAWSZE TRUDNY
Nie ma się co oszukiwać. Większość dzieci mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Dla nich to także nowe, często emocjonalne przeżycie. Zaakceptujmy uczucia, które się pojawiają. Smutek, tęsknota, niepokój, czy lęk w początkowej fazie adaptacji do przedszkola są całkowicie naturalne i nie musimy się ich wypierać.
JAK DŁUGO TRWA ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA?
U większości dzieci okres ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. O jego rzeczywistej długości decyduje wiele czynników, takich jak dojrzałość emocjonalna konkretnego dziecka, sposób, w jaki do tej pory funkcjonowało, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie. Wcześniejsze wizyty w przedszkolu, zapoznanie się z salą, Panią wychowawczynią i zabawkami na pewno są pomocne, jednak jak pokazuje doświadczenie, nawet dzieci, które uczestniczyły w tzw. „dniach adaptacyjnych” nie zawsze bezboleśnie przechodzą rozłąkę z rodzicami w dalszej perspektywie. Czasem zdarza się płacz po dwóch, nawet trzech tygodniach pobytu w przedszkolu.
Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie, przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary
w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju.
PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?
Rodzice muszą być pewni swojej decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola.
W obecności dziecka nie powinni poddawać w wątpliwość tego, czy dobrze czy źle robią.
Dziecko momentalnie wyczuje nasze wahanie, co z pewnością nie pomoże mu w adaptacji.
Rodzicu!
Posyłając dziecko do przedszkola nie traktujmy tego w kategoriach smutnej konieczności. Zauważmy pozytywne aspekty dokonującej się właśnie zmiany w życiu naszego dziecka. Zdobyte w przedszkolu doświadczenia są jedyne w swoim rodzaju. Grupa przedszkolna daje możliwość poznania podstawowych zasad życia w społeczności. Zasady obowiązujące w kontaktach z ludźmi musi poznać każdy i przedszkole bardzo się w tym przydaje. Dziecko nauczy się nie tylko współpracy z rówieśnikami, nabierze odwagi i wiary we własne możliwości, ale zyska o wiele więcej. Przedszkole stanowi doskonałe przygotowanie do szkolnych obowiązków. Dziecko uczy się koncentracji, wypełniania poleceń, rozwija samodzielność. Zatem potraktujmy czas adaptacji jako coś naturalnego, co pomimo trudnych początków za jakiś czas zaprocentuje.
OFERTA EDUKACYJNA
Nasza oferta skierowana jest do wszystkich Rodziców i Opiekunów Dzieci, którzy chcą zapewnić swoim pociechom fachową opiekę,
pomoc i serdeczność, dobrą zabawę i naukę.
Przyjmujemy dzieci od 3 roku życia do lat 5.
Dziećmi zajmuje się grono wykwalifikowanych pedagogów, którzy organizują pobyt dziecka stosownie do jego wieku,
stopnia rozwoju i predyspozycji. Dbamy, aby każda chwilę w Przedszkolu dzieci spędzały w aktywny, atrakcyjny i pożyteczny dla nich sposób.
Podążając za tempem rozwoju i potrzebami każdego Dziecka, staramy się wybierać elementy tych metod nauki i zabawy, które w danej chwili są dla niego najlepsze. W ten sposób zapewniamy mu optymalne warunki do nauki i rozwoju. Dla nas równie ważny jest rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, jest rozwój fizyczny dziecka.
Obecnie w Szkole Podstawowej w Sokolnikach funkcjonują trzy oddziały przedszkolne:
OFERUJEMY
W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
DODATKOWO OFERUJEMY:
REALIZOWANY PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Realizujemy program wychowania przedszkolnego zgodny z nową podstawą programową zatwierdzoną przez Ministra Edukacji Narodowej (rozporządzenie z dnia14 lutego 2017 roku).
KADRA 2017/2018
Dyrektor: Elżbieta Matuszak
Nauczyciele:
Małgorzata Dembińska – Staszak – nauczyciel katecheta;
Elżbieta Jędraszak- nauczyciel logopeda;
Monika Patrzek – wychowawca gr.3-4 latków;
Jolanta Talentowska –wychowawca gr. 5 latków;
Magdalena Tamborska – nauczyciel j. angielskiego;
Anna Woźniak- nauczyciel wychowania przedszkolnego;