Kwiecień 2016 roku to czas, kiedy w sposób szczególny wspominaliśmy chrzest przyjęty w 966 r. przez Mieszka I. Z okazji, tysiąc pięćdziesiątej rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa na ziemie polskie, uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym Tak powstała Polska. 1050. rocznica Chrztu Polski. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat początków państwa polskiego. Zwieńczeniem działań prowadzonych przez ostatnie dwa miesiące była wycieczka klas IV – VI do Ostrowa Lednickiego i Gniezna.
Wycieczkę, poprzedziło spotkanie z Panem Marianem Torzewskim, historykiem, wieloletnim nauczycielem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. Gość przybliżył społeczności szkolnej okoliczności przyjęcia Chrztu przez Polskę oraz ciekawostki na temat samego wydarzenia i związanych z nim miejsc.
27 kwietnia uczniowie klas IV – VI pod opieką p. Małgorzaty Dembińskiej – Staszak, p.Magdaleny Rzepki i p. Eugeniusza Kaczmarka wyjechali do Ostrowa Lednickiego
i Gniezna, aby zwiedzić miejsca związane z chrztem przyjętym przez Mieszka I. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie wzięli udział w lekcjach muzealnych: Ostrów Lednicki – chrzcielnica narodowa i Początki chrześcijaństwa w świetle znalezisk na Ostrowie Lednickim. Atrakcją wycieczki była przeprawa promem na wyspę. Tutaj uczniowie obejrzeli makietę grodu piastowskiego i poznali historię tego niezwykle ważnego dla dziejów narodu miejsca. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska pozostałości baptysterium, palatium i kaplicy pałacowej. Podziwiali piękne rzeźby Mieszka I i Dobrawy, a także dzwon Mieszko i Dobrawa, który 14.04. 2016 roku został poświęcony przez Prymasa Polski. Następnie zwiedzający udali się do budynku muzeum, aby zobaczyć ekspozycję zamkniętą. Należą do niej głównie przedmioty wyłowione z jeziora otaczającego wyspę: broń, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia replik wielu cennych eksponatów: grzebienia z kości słoniowej, solniczki z poroża zwierząt, miecza, a nawet srebrnej biżuterii.
Po zjedzeniu obiadu, grupa udała się do Katedry w Gnieźnie. Pośród wielu wspaniałych dzieł sztuki znajdujących się w świątyni najbardziej znane i bodaj najznakomitsze to słynne Drzwi Gnieźnieńskie i trumna z relikwiami św.Wojciecha.Dzieci mogły obejrzeć sceny z życia świętego Wojciecha, wykazać się wiedzą na temat średniowiecznego misjonarza oraz podziwiać piękno gotyckiej świątyni. Wycieczka okazała się bardzo ciekawą formą poznawania historii początków państwa polskiego.
Dziękujemy sponsorom – Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Sokolnikach
oraz Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu we Wrześni o. Kołaczkowo,
którzy dofinansowali organizację wycieczki.