… już od kilku tygodni wędrują uczniowie klasy IIa i klasy III. Kolejny jej ślad odkryli w Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich. Przewodnik wrzesińskiego muzeum opowiedział uczniom o bohaterstwie polskich dzieci, które dręczone narzuconą germanizacją, odmówiły nauki religii w języku niemieckim. Szlachetny czyn dzieci i postawa ich rodziców, rozległy się dalekim echem po świecie. Gorącą orędowniczką polskiej sprawy była Maria Konopnicka, której międzynarodowa działalność wywołała gwałtowny protest różnych środowisk przeciw prześladowaniu dzieci. Napisała również piękny wiersz:
O Wrześni
„Tam od Gniezna i od Warty
Bija głosy w świat otwarty,
Biją głosy, ziemia jęczy;
– Prusak, dzieci polskie męczy!
Za ten pacierz w własnej mowie,
Co ją zdali nam ojcowie,
Co go nas uczyły matki,
– Prusak męczy polskie dziatki…”
Łukasz Walczak, uczeń klasy III zaprezentował ten wzruszający i wzniosły wiersz
w budynku szkolnym, w którym przebiegały te dramatyczne chwile. Najsłynniejszym jednak wierszem, pretendującym do miana hymnu narodowego jest „Rota”, która stanowiła punkt kulminacyjny poetyckiej działalności Marii Konopnickiej przeciwko germanizacyjnej polityce niemieckiej. Miasto nie zapomniało o staraniach poetki . W 1979 roku w parku im. Dzieci Wrzesińskich postawiony został pomnik. W ten sposób oddano hołd poetce, która tak aktywnie występowała w obronie strajkujących dzieci. Wśród wielu eksponatów są zdjęcia głównych bohaterów. Możemy spojrzeć w ich dumne oczy i zadać sobie wiele pytań…? Jedną z wyróżnionych dzieci została Bronka Śmidowicz, której postać została uwieczniona na skwerku nieopodal muzeum. Siedząca w ławce dziewczynka ma zastygłe ręce w zdecydowanym geście; katechizm powszechny w języku polskim trzyma na sercu a katechizm w języku niemieckim odsuwa od siebie. Wśród wielu eksponatów są zdjęcia głównych prześladowców – nauczycieli niemieckich. Jednak najgorszym z nich okazał sięPolak – Feliks Koralewski, który przyjął obywatelstwo niemieckie. Wzburzona matka jednego z dzieci uderzyła znienawidzonego nauczyciela sztachetą
z gwoździem w pośladek. W ten sposób prześladowcę spotkała zasłużona kara – relacjonuje pan przewodnik. Warto wspomnieć , że w tym roku obchodzić będziemy 115 rocznicę strajku Dzieci Wrzesińskich. Na uroczystości, które mają odbywać się 20 maja zaproszony został prezydent Andrzej Duda.
W muzeum można było również zobaczyć eksponaty wykopaliskowe, przedmioty związane z Bitwą pod Sokołowem, Powstaniem Wielkopolskim z 1918 roku, okupacją niemiecką podczas II Wojny Światowej, powojenną okupacją sowiecką. Zainteresowanie wzbudziło wyposażenie saloniku miejskiego; szachowy stolik, przenośna toaleta, wykwintne meble – tak bardzo różniące się stylem i jakością od współczesnych mebli.
W centrum miasta stoi pomnik Dzieci Wrzesińskich a także obelisk upamiętniający bohaterskie zrywy Polaków poczynając od czasów Wiosny Ludów.
Zaopatrzone w bogatą wiedzę i pamiątkową kartkę uczniowie wracali do szkoły.
A w podróży jedna z uczennic powiedziała, że bardzo chciałaby spotkać się
z Bronką Śmidowicz. I dlatego warto wędrować różnymi śladami.
Magdalena Perkiewicz, Zofia Marciniak