Alfik Matematyczny
10 lutego 2016
W meksykańskim nastroju
1 marca 2016
Pokaż wszystkie

„Podaj książkę starszy kolego”

 

„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela,

kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości,

chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”

Ambroży Grabowski

 

O tym, że książka to mistrz udzielajacy darmo nauki, nie trzeba mówić uczniom klas II b i V, bowiem zakończyli oni właśnie cykl spotkań z Rogasiem, słuchając i opracowując treść lektury
pt. „Rogaś z Doliny Roztoki”.

Dnia 16 lutego w nasze szkolne progi zawitała Pani Zofia Bożykowska, polonistka wspierająca od dawna nasze działania czytelnicze. Zapoznała dzieci z dalszymi przygodami niesfornego sarniątka. W czytanym fragmencie uczniowie usłyszeli, żę ów koziołek okazał się na tyle nieznośny, że powrócił na leśne ścieżki, po tym jak pobódł babcię Kluskową. Dzieci poznały także znaczenie archaizmów, które wyszły z powszechnego użycia. Dowiedziały się co to jest: basior, cumelek, sowizdrzał, Rogalec i inne. Podczas spotkania gość pobudził wyobraźnię uczniów, zwracając uwagę na barwne opisy przyrody w lekturze. Spotkanie zostało zakończone słodkim poczęstunkiem własnoręcznie przygotowanym przez dzieci z klasy II b. Uczniowie upiekli „Stefanię”.

W piatek 19 lutego z ostatnim fragmentem przygód Rogasia zapoznał nas zaprzyjaźniony leśnik, Pan Marek Dobroczyński, edukator z Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Przybył do nas
w mundurze leśnika, by porozmawiać na temat zwierzat leśnych, zwłaszcza tych, z którymi spotkaliśmy się na kartach przerabianej lektury. Spotkanie rozpoczęło się prelekcją Pana Marka, którą urozmaiciły przygotowane przez gościa materiały. Dzieci mogły także obejrzeć film edukacyjny, dotyczący pracy gajowego w poszczególnych porach roku. Po przeczytaniu ostatniego fragmentu lektury, Pan Dobroczyński sprawdził wiedzę uczniów w leśnym quizie. Odpowiadający otrzymali pamiątkowe gadżety z logo Nadleśnictwa Jarocin. Działanie projektowe zakończyły gry multimedialne, w ktorych dzieci mogły wykazać się znajomością zagadnień ekologicznych.

Wydarzenie skomentował sam gość na profilu Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Zachęcamy do odwiedzenia strony.

Działania czytelnicze odbywają się w ramach projektu międzyklasowego „Podaj książkę starszy kolego…” i są realizowane w ramach Kierunków realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2015/2016 – Rok Otwartej Szkoły, której jednym z celów jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

GALERIA

Milena Jóźwiak-Szklarkowska